kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 13 Mayıs 2007, Pazar
Son Dakika
ARAYIN
atv
Kanal 1
ABC

Lüks otomobil sahipleri de LPG'ye yöneldi

29.04.2007
Oldukça güvenilir olduğu belirtilen sıralı LPG sisteminin kullanılmasıyla lüks otomobillerde bile LPG tercih edilmeye başlandı.

Benzin ve motorine göre daha ucuz olan LPG, ulaşım maliyetlerinin düşürülmesi adına günümüzde birçok araçta kullanılıyor.

Benzinli araç kullanan bir kişinin, LPG taktırdıktan sonra yakıt masrafının neredeyse yarı yarıya düşmesi, bu yakıta olan ilgiyi giderek artırıyor. Erkaya Otomotiv'in sahibi LPG ustası Ertuğrul Temur, LPG'nin giderek daha fazla talep görmesi dolayısıyla bu yakıta yönelik daha güvenilir sistemlerin çıkarıldığını söyledi.

Sıralı LPG'nin öncekilere göre daha güvenilir olduğunu bir otomobile orijinal parçası gibi monte edilebildiğini anlatan Temur, şunları kaydetti: ''Yeni araçların önemli bölümü bilgisayarlı olduğu için bu sistemler tercih ediliyor. Sıralı LPG sistemi, orijinal parça gibi takıldığı için herhangi küçük bir kazada araç, yakıtı otomatik kesebiliyor. Yani kazalarda LPG yüzünden yaşanan patlamaların önü kesilmiş oluyor. Bu sistem bilgisayarlı otomobile uyarlandığı için araç benzin ya da motorin kullanıyormuş gibi bir sorun yaşanmıyor.''

10 BİN KİLOMETREDE AMORTİ EDİYOR

Temur, LPG sıralı sistemlerin bir otomobile takılma maliyetinin bin 650 YTL ile 2 bin 250 YTL arasında değiştiğini belirterek, 60 bin kilometre ve 2 yıl garantisi bulunan bu ürünlerin 10 bin kilometrede kendini amorti ettiğini bildirdi.

Her açıdan güvenilir olduğu için günümüzde lüks araçlarda bile LPG tercih edildiğini anlatan Temur, şöyle devam etti:

''Mercedes, BMW ya da bir jeepi galeriden yeni alan kişi neredeyse hiç kullanmadan LPG taktırıyor. LPG'de güven bu gidişle dizel araçlara ilgiyi azaltacak. BMW X5 jeepe, Mercedes jeeplere bile LPG takıyoruz. Artık dizel araç yerine birçok kişi, benzinli alıp LPG taktırıyor. Mercedes, BMW ya da başka bir lüks araç bile alınsa kişi öncelikle yakıtı düşürmeye bakıyor. (Mercedes'i alacaksam LPG'yi niye taktırayım) diyenlerin bile bir süre sonra bize geldiğini çok gördük.''

Temur, LPG'de yakıt tasarrufunun yarı yarıya düşebildiğini, bu yüzden kilometrede 30 YKr yakan araç sahiplerinin LPG'ye yöneldiğini sözlerine ekledi.

(AA)