kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 29 Nisan 2007, Pazar
Son Dakika
ARAYIN
atv
Kanal 1
ABC

Türkiye Avrupa'nın 4'üncü büyük pazarı

Geçen yıl Türkiye'de 244 bin 633 adet hafif ticari araç satışı gerçekleşti. Türkiye, Fransa, İspanya ve İngiltere gibi dev ülkelerin ardından Avrupa'nın en büyük dördüncü ticari araç pazarı oldu..
Son üç yıldır hızla büyüyen hafif ticari araç satışları, Türkiye'yi Avrupa'nın en büyük pazarları arasına soktu. Geçen yıl 244 bin 633 adet hafif ticari araç satışıyla Türkiye, Avrupa'nın dördüncü büyük pazarı oldu. 2006 yılında en büyük pazar 439 bin 273 adetle Fransa olurken, bu ülkeyi 408 bin 763 adetle İspanya ve 327 bin 162 adetle İngiltere izledi.

Avrupa'dan farklı

Avrupa'nın en büyük dördüncü pazarı olan Türkiye, İtalya, Almanya ve Portekiz gibi ülkeleri geride bıraktı. İtalya 234 bin 104 adet hafif ticari araç satışıyla beşinci sırada yer alırken, onu 197 bin 164 adetle Almanya ve 64 bin 487 adetle Portekiz izledi. 2005 yılında Türkiye 271 bin 811 adetlik satışla, İtalya ve Almanya gibi ülkeleri geride bırakarak Fransa, İspanya ve İngiltere'nin ardından Avrupa'nın 4'üncü büyük pazarı olmuştu. Avrupa'da ticari araçlar daha çok büyük filo müşterileri tarafından satın alınıyor. Bu filo araçlarını genellikle profesyonel sürücüler kullanıyor. Aynı kişiler özel yaşamlarında ise kendi binek otomobillerini kullanıyorlar. Türkiye'de ise durum oldukça farklı. Türkiye'de ekonomide KOBİ'lerin, aile ve şahıs şirketlerinin ağırlıkta olduğu bir yapı var. Bu şirketleri işletenler satın alma gücü düzeyleri nedeniyle iş ve özel kullanım için ayrı araç yerine yerine hem iş hem de özel kullanımları için hafif ticari araçları tercih ediyorlar. Bu yüzden de Türkiye'de hafif ticari araç satışları hızla artıyor. Bu talebin gelecek yıllarda da devam etmesi bekleniyor.