kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 28 Nisan 2007, Cumartesi
Son Dakika
ARAYIN
atv
Kanal 1
ABC

Dünyanın gözü Türkiye'de

Yeni Haber
Genelkurmay Başkanlığı'nın gece yarısı yaptığı açıklama yurt dışında da büyük yankı buldu. Dünyanın önde gelen gazeteleri gelişmeyi "Son yılların en sert açıklaması" şeklinde duyurdu.

NYT: "SON YILLARIN EN KESKİN AÇIKLAMASI"

Genelkurmay Başkanlığı'nın açıklamasına geniş yer veren Amerikan New York Times gazetesi, açıklamayı "sert uyarı" şeklinde değerlendirdi.

Ordunun, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün Cumhurbaşkanlığı adaylığı konusunda bastırırsa hükümeti devirmek için hazırlanıp hazırlanmadığının hala belli olmadığı yorumu yapılan haberde, "Ancak uyarı, son zamanlarda yapılanların en keskiniydi" denildi.

Haberde, Genelkurmay Başkanlığı'nın açıklamasının "Erdoğan laik devletin sınırlarını zorladı mı" sorusunu gündeme getirdiği değerlendirmesi de yapıldı. Gazete ayrıca Ordu'nun 1997 yılında Necmettin Erbakan döneminde benzer bir "uyarı" yayınladığını yazdı.

TIMES: "ORDU SESİNİ YÜKSELTTİ"

İngiliz Times gazetesi Genelkurmay Başkanlığı'ndan dün gece yapılan açıklamayı askerin, "Türkiye'nin ilk kez İslami kökenli bir Cumhurbaşkanı tarafından yönetilmesi karşısında duyduğu kaygı nedeniyle sesini yükselttiği" değerlendirmesiyle duyurdu. Haberde TSK'nın, "çağdaş Türkiye'nin laik kurumlarının altı kazılırken durmayacağı" uyarısında bulunduğu ifade edildi.

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün seçilmesi halinde, bunun sadık laiklere karşı kazanılmış bir zafer olacağı yorumu yapılan haberde, Türkiye'de başörtüsünün Meclis'te ve üniversitelerde yasak olduğu hatırlatılarak Türkiye'deki bu yasağın Hıristiyan Avrupa'nın pek çok ülkesinden daha sert olduğu belirtildi.

Haberde, Ordunun Türkiye'de üç darbe yaptığı da hatırlatıldı.

BBC: "TÜRK ORDUSU KAYGILI"

BBC'nin haberinde de Cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turu ardından Türk ordusunun, ülkenin laik sistemini sorgulayan bir uyarı yayınladığını belirtti. Haberde Türk ordusunun gelişmeleri kaygıyla izlediğini söylediği vurgulandı.

Çağdaş Türk devletinin sıkı laik prensipler üzerine inşa edildiği belirtilen haberde, ülkenin cumhurbaşkanlarının da laik olduğu ifade edildi. Haberde, Abdullah Gül'ün Cumhurbaşkanı seçilmesi halinde Gül'ün eşinin türbanlı ilk Cumhurbaşkanı eşi olacağı da kaydedildi.

FINANCIAL TİMES:TSK GELİŞMELERİ KAYGIYLA İZLİYOR

Financial Times gazetesi de "Türkiye'nin güçlü ordusunun" Cuma akşamı "dramatik bir müdahalede bulunduğu" değerlendirmesini yaptığı haberinde, Genelkurmay Başkanlığı'nın açıklamasında Türk Silahlı Kuvvetleri'nin gelişmeleri kaygıyla izlediğinin belirtildiği aktarıldı.

(ANKA)