kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 10 Nisan 2007, Salı
Son Dakika
arama
atv
Kanal 1
ABC
Günaydın
Dr. Eren Eroğlu
Ailenizin doktoru
Yapay tatlandırıcılar ne kadar güvenilir?
Kilomu kontrol altında tutmak amacıyla, elden geldiğince yapay tatlandırıcı ile yapılmış ürünleri tercih ediyorum. Günde yaklaşık bir litre diyet kolalı içecek içerim. Fakat bir yandan da bu tatlandırıcıların sağlığıma zararı var mıdır diye korkuyorum. Özlem E.-İstanbul

Haklarında çok spekülasyon yapılmasına rağmen; aspartam ve asesulfam K türevi tatlandırıcılar sağlığa kimyasal olarak zarar vermezler ve pratik olarak hiç kalori içermezler. Bu maddeler, aralarında kolalı içeceklerin de bulunduğu çok sayıda üründe yapay tatlı tadını oluşturmak için kullanılırlar.

ZAYIFLATMAZ!
Yapay tatlandırıcıların ilk ortaya çıkışı şeker hastalarının kullanımı amacıyla oldu. Fakat zaman içinde artan şişmanlığı ve buna çare arayan şişmanları fark eden endüstri; önünde duran kocaman pastayı kaçırmadı. Sanki zayıflamanın yolu yapay tatlandırıcılardan geçer gibi sayısız 'diyet-light' yapay tatlandırıcılı ürünü kullanıma sundu. Günümüzde bir sürü şişman, koca bir hamburger mönünün içindeki patates kızartmalarına mayonez dökerken kilo almayayım diye de light kola içiyor. Yapay tatlandırıcıların en büyük zararı, yapay bir güven duygusu oluşturmaları. Bu ürünü tüketenler sağlıkları için iyi bir şey yaptıklarını düşünüp, gerisini boş vermeyi kendilerinde hak görürler. Bunun yanında; tatlı isteğini bastırmak için bol miktarda tüketildiklerinde, o an için fayda sağlasalar da daha sonra ortaya çıkacak tatlı isteğinin şiddetini artırırlar. Çünkü beden kullanılanın yapay mı yoksa gerçek mi olduğunu anlayamaz ve ne kadar çok tatlı yerseniz daha sonra o kadar çok istersiniz. Doğru olan; elden geldiğince yapay ya da gerçek tatlı tadından kaçınmak. Böylece, kısır döngüyü kırar ve ne kadar az yapay ya da gerçek tatlı yerseniz daha sonra o kadar az istersiniz.