SABAH - Refik Durbaş
kapat
   
SABAH Gazetesi
 
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Refik Durbas @ SABAH
Fax:
0212 354 34 72
SMS:
4122-RD MESAJ
 
Dünya, emekçi kadınlar ile güzel olacak
İnadına şiir: REHBER
Sözcükler bir yaşında

Dünya, emekçi kadınlar ile güzel olacak

Anıların da / vardır anısı / günü geçende / zaman / ve sonrası / kül pişende / adını unuttuğum / kadınlar gibi / benim anılarım // Arjantin'de / oğlunu arıyordur / acılı sesi // Diyarbakır'da / boncuk dizmede / kınalı eli // Filistin'de / kör alevde / körpe bedeni... Ne görmüşlüğüm var / yüzlerini / ne seslerini / işitmişliğim / ama taşırım hâlâ / bir beyaz acıdan / simsiyah acılara / acı ve aşklarını... Adını unuttuğum / anılar gibi / benim kadınlarım... Bu dizeleri 80'li yıllarda, o zamanlar Milliyet Sanat dergisinin yöneticisi Zeynep Oral'ın önerisi üzerine 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle yazmıştım. Yalnız benim kadınlarım mı, Nâzım Hikmet'in, Cemal Süreya'nın ve nice şairin kadınları da böyle değil midir?

MELİSA GÜRPINAR'IN DİLEĞİ
İki gün önce bir Dünya Emekçi Kadınlar Günü daha kutlandı. Başkanlığını sevgili arkadaşım Enver Ercan'ın yaptığı Türkiye Yazarlar Sendikası (TYS), bu gün nedeniyle güzel bir geleneği başlattı. İki yıldan beri bir kadın şair ya da yazarımız, Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle 8 Mart'ta bir bildiri yayınlıyor. Geçen yıl bildiriyi Sennur Sezer yazmıştı. Bu yılın bildirisinde ise Melisa Gürpınar imzası var ve 8 Mart'ta Bursa TÜYAP Kitap Fuarı'ndaki TYS etkinliğinde okundu. Kadınlar Günü'nün çerçevesini şöyle çiziyor Gürpınar: "8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü de üzerine yüklenilen onca tarihsel acılara, kadınların karşılaştığı adeta evrenselleşmiş haksızlıklara karşın, sıradan eylemlerle geçiştirilmiş; isyan duyguları, boş vaatler, politik nutuklar ve yüzeysel erkek düşmanlığıyla güçsüzleştirilmiş, her toplumda kadın ve erkek arasındaki eşitsizlik hâlâ farklı boyutlarda dipdiri dururken, bu günün takvim yaprağındaki özellikli yeri, nedense yıpratılmıştır.

KADININ ADI ANILMIYOR

Günümüzde bunun neden böyle olduğunu kavrayabilmek için, farklı cinslerin daha fazla birbirine karşıt konumda durmaları ve bir alan paylaşımına girmeleri gerekmiyor. Maruz kalınan küresel dış etkenler yeterince uyarıcı. Dünya nüfusunun önemli bir bölümü, rüzgârın önüne kattığı kuru yapraklar gibi sonsuz bir tüketim fırtınasında savrulurken, bir tür şiddetten nasibini almış ve yeterince sersemletilmiş oluyor işin başında. Çağının iletişim olanaklarıyla istenilen ölçüde yönlendirilmeleri de cabası. İnsanlar gerçek sorunlarla yüzleşmeye yorgun ve yenik başlıyorlar zaten." Gürpınar daha sonra şu soruları soruyor: "Birkaç altına satılmak, ara sıra oyalanıp sandık başına götürülmek ve durmadan doğurtulmanın ötesinde bu kadınların adı hiçbir yerde anılmıyor, yok sayılıyor ve bütün üretici emekleri boşa gidiyorsa, bunun suçlusu yalnızca erkeklerimiz olabilir mi? Eğer töre kıskacında işlenen cinayetler; ağalık, şeyhlik ve şıhlık düzeninin temsilcileri yıllardır yüce meclisimizde susup oturmamış olsalar bir kara leke gibi yurdumuzun üzerine çökebilir miydi?" Yalnız kadınların değil, dünyayı ve dünyalarını paylaşan erkeklerin de üzerinde durup düşünmeleri gereken sorular... Dünya, güzel olacaksa, böylesi kadınlar ile güzel olacak çünkü... Olacak da...

YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI
 Bir Kumru Masalı   / 24-03-2007
 Umut, ev sahibi halktadır   / 17-03-2007
 Dünya, emekçi kadınlar ile güzel olacak   / 10-03-2007
 Şiir, fethedilmeyi bekleyen kale midir?   / 03-03-2007
 '1 kuruş'a ne oldu?   / 24-02-2007
 Şiir gemisi 'korsan'a yelken açtı!   / 17-02-2007
 'Hasansör' 100 yaşında   / 10-02-2007
 Edebiyatın aynası dergiler   / 03-02-2007
 Kamu malı değildir şiir   / 27-01-2007
 Nâzım Hikmet 105 yaşında   / 20-01-2007
    Cumartesi Yazarlar
  » Güncel
    Yaşama Dair
    Sinema
    Gurme
SUNAY AKIN
Dersimiz İstiklal!
Kastamonu Lisesi'nin orta kısmında...
ALİ POYRAZOĞLU
Beynin davetsiz misafirleri
Her yiğidin bir yoğurt...
REFİK DURBAŞ
Şiir, sokağa çıktı
Can Yücel aramızda olsaydı, Türkiye...
Küçük bir gurme cenneti
İyi mezecilerin giderek tarihe karıştığı İstanbul'da hem kaliteli peynir ve...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.