SABAH - 30/03/2007 - Davada "ak kaşık" tartışması
kapat
   
30 Mart 2007 Cuma
 
SABAH Gazetesi
 
Servislerimiz
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Davada "ak kaşık" tartışması

Danıştay davasında "pişmanım" diyen sanık İsmail Sağır'a Mahkeme Başkanı Orhan Karadeniz "Hepiniz sütten çıkmış ak kaşıksınız" dedi. Müdahil avukatları ise Karadeniz'e ihsası reyde bulunduğunu belirterek, tepki gösterdiler.

Danıştay 2. Daire üyeleri ve Cumhuriyet Gazetesi'ne yönelik saldırılarla ilgili davada sanık avukatları esas hakkındaki savunmalarını yaptı. Duruşmayı Danıştay Başsavcısı Tansel Çölaşan ile birlikte çok sayıda yüksek yargı mensubu izledi.

Duruşmaya Alparslan Aslan'la birlikte 7 tutuklu sanık katılırken, sanık avukatları ile müdahil avukatlar hazır bulundu. Alparslan Arslan'ın avukatı Ahmet Doğan mazeret bildirerek duruşmaya katılmadı. Saldırgan Arslan'ın babası İdris Arslan ile ailesi de duruşmayı izledi.

Erhan Timuroğlu, kendisinin barmenlik yapan, içki içen, çek tahsilatı yaparak geçimini sağlayan bir kişi olduğunu söyledi. Alparslan Arslan'ı Osman Yıldırım'ın kahvehanesinde tanıdığını söyleyen Timuroğlu, Cumhuriyet Gazetesi'ne ikince kez bomba atılması olayına gezme amacıyla gitti bir dönemde karıştığını iddia etti. Timuroğlu, Ankara'ya ise Osman Yıldırım'la çek senet tahsilatı yapmak amacıyla geldiğini ifade etti. Danıştay üyelerine gerçekleştirilen saldırı olayını Osman Yıldırım'ın telefonla araması üzerine haberinin olduğuna işaret ederek, "Benim bu işte bir suçum yok. Kendim zamanında teslim oldum. Böyle bir olayda ismimim geçtiği için pişmanım" dedi.

Aykut Çetin Şükre, olayla uzaktan yakından ilişkişinin bulunmadığını, Ankara Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nde bildiği her şeyi anlattığını söyledi. Şükre, "Devletime karşı suç işleme lüksüm ve yaşantım yok" dedi.

Süleyman Esen ise, esas hakkındaki savunmasında, olaylarla ilgisinin ve bilgisinin olmadığını ve kendisinin Alparslan Arslan'ın okul arkadaşı olduklarını anlattı.

Osman Yıldırım ise esasa ilişkin savunmasına başlanmadan önce "Her söylediğimin kayıtlara geçirilmesini istiyorum" dedi. Bunun üzerine Mahkeme Başkanı Orhan Karadeniz, "Ben teyp miyim?" diye sordu ve Yıldırım'ın yazılı savunmasını noktasına virgülene kadar okumasını istedi.

Yıldırım, Savcı Salim Demirci tarafından hazırlanan mütaalanın hayal mahsülü olduğunu söyledi. Kendisinin büyük bir komplo ile karşı karşı olduğunu ileri süren Yıldırım, eğitim durumu ve yaşantısının hazırlanan mütaalada dikkate alınmadığını söyledi. Yıldırım, kendisine yöneltilen suçlamaların delillere dayanmadığını, mahkemenin asılsız iddialarla suçlamada bulunduğunu kaydetti.

İsmail Sağır ise, kendisinin bilmediği bir bahçeye Tekin İrşi ile birlikte fünyesi çekilmemiş bombayı attığını söyledi. Bombayı atması için Alparslan Arslan'ın kendisine 30 milyar TL vereceğini söylediğini anlatan Sağır, Ankara'ya da kendisinin Cumhuriyet Gazetesi'ne bombayı 30 milyar TL karşılığında attığını söyledi. Sağır, Alparslan Arslan'ın tahsilat için Ankara gideceğini söylediğini ve kendisinin de bir şeyler kazanmak için geldiğini ifade etti. Ankara'da bir gün otelde kaldığını anlatan Sağır, Danıştay saldırısından bir önce Osman Yıldırım ile Alparslan Arslan'a "Bu çocukların da başını mı yakacaksın" diye bağırdığını duyduğunu söyledi.
Sağır, kendisinin dinle diyanetle hiçbir alakasının bulunmadığını, 10 ayrı suçtan sabıkasının bulunduğunu ve 2004 yılına kadar cezaevinde olduğunu belirtti.

Sağır'ın yaptığı şeylerden dolayı pişman olduğunu söylemesi üzerine Mahkeme Başkanı Karadeniz, "Hepiniz sütten çıkmış ak kaşıksınız." dedi. Bunun üzerine müdahil avukatlarından birisi Mahkeme Başkanı Karadeniz'e ihsası reyde bulunduğunu söyledi.

Tekin İrşi ise savunmasına, Cumhuriyet Gazetesi'ne ilk bombayı gündüz saatleri kalabalık olduğu için akşam geç saatlerde kendisinin attığını söyledi. İkinci bombayı ise Tekin İrşi'nin atması için yer gösterdiğini anlattı. İrşi, bombaları 30 milyar TL karşılığında attığını ve parayı alamadığını anlattı. İrşi, yaptıklarından dolayı pişman olduğunu belirterek, beraatını talep etti.

Avukatı duruşmaya katılmadığı için Alparslan Arslan savunmasını gelecek duruşmada yapacak.

CHA

1 2 3 4 5
 
DİĞER GÜNDEM HABERLERİ
 Ekranda seviyesiz tartışma - VİDEO
 Isparta'da 4.7 büyüklüğünde ikinci deprem
 KKTC'den tarihi ayıp!
 Ceyda Erem serbest bırakıldı
 Konuşa konuşa beyin ameliyatı
 En iyi 10 1 Nisan şakası
 Hasta Güvenliği Kongresi Antalya'da başladı
 İnternet'in 14'üncü yaşı kutlanıyor
 Bu hafta 31 kişi öldürüldü
 Meryemana yeniden yaşam buluyor
 Parkinson ilacı piyasadan çekildi
 İnternette sanal çeteye son
 Akdamar Anıt Müzesi 'ayin talebi'yle açıldı
 Kerkük'e heyet gönderebilirsiniz
 Ekranda 'i...' kavgası
 Belçika adaleti yanlıştan döndü: Erdal yargılanacak
 Başkanlardan PKK'lı mezarlarına karanfil
 Evren, Marmaris'ten ayrılmıyor
 'Askeri harekâta Türkiye karar verir'
 Yargıtay, iftiranın suç olduğuna karar verdi
 Acaristanbul'un yıkımına yargıdan durdurma kararı
 İtalya'dan 3 Türk'e nişan
 Bu okulda engel yok
 Erdoğan'dan Pepe'ye 'Bu ne Osman?'
 Beş yıldızlı otelde LLG patladı: 1 ölü, 11 yaralı
 Gül'den AB'ye protesto
 'Organ bağışı zorunlu olsun'
YILMAZ ÖZDİL
Normal Çankaya...
AKP'liler açıklamış...
ERGUN BABAHAN
Küresel dünyada siyaset gerçeği
Riyad - Atina...
MEHMET BARLAS
İnternet bir tehdit değil insanlığın...
FATİH ALTAYLI
Dünyanın en değerli çocukları
Bazı haberler bir yayın...
UMUR TALU
Sarıkız MÖ dedi!
Bir de günlük çıktı ortaya.
Eski...
ERDAL ŞAFAK
Gözlük değiştirmek
Başkenttte dün düzenlenen...
BM'ye götürürüz
Bir hafta önce 15 İngiliz askerinin İran tarafından tutuklanmasının...
'Aynı takımdayız'
AB'nin yeni Türkiye Büyükelçisi Pierini: Birbirimize karşı takımlarda...
Artık önümüz açık
Artık önümüz açık
İlk 5 sınavında zirveye kurulan Milli Takım, hem İsviçre maçının...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Pazar Sabah | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar | Arşiv | Künye | Ana Sayfa
Bize Ulaşın
   
    Copyright © 2003, 2007 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
Üretim ve Tasarım   Merkez Bilgi Grubu