kapat
   
SABAH Gazetesi
 
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Rahsan Gulsan @ SABAH
SMS:
4122-RG MESAJ
 
Aysun'un babasına n'olmuş?
Böyle olmaz Burhan ağabey!

Aysun'un babasına n'olmuş?

Nil Karaibrahimgil'in mükemmel ilk albümünde bir şarkı vardı: Babama n'olmuş? Sözleri yaklaşık olarak şöyleydi: "New York'a gittiysem n'olmuş? Gencim bi yarınım kalmış!" Babalar ve çocukları arasındaki ilişki her zaman çok kırılgandır. Hele ülkemizde gelenekler, görenekler baskısı altında ekstra kızarmış durumdadır.

TV'CİLER DE BAYILIYOR!
Babaerkil ahlak anlayışının damarlarımıza sindirildiği ve kadın olarak bile, 'hafif kadınları' (!) lanetlemeye programlanmış alt yapımızla, ünlü bir manken hakkında acıklı acıklı konuşan bir adam gördüğümüzde hemen aklımıza o kişinin mayo defilelerine filan çıktığı, sanki biz hiç sevgili değiştirmiyomuş gibi onların sevgilileri gelip, bu adama inanma yolunu reflekssel olarak seçebiliyoruz. Tabii televizyoncular da böyle konuklara bayılıyorlar. Bir manken için söylenmesini gizliden istediğimiz şeyleri, hem de babasının çıkıp söylemesi onu hemen 1 numaralı kadın programı konuğu haline getiriyor. İşte geçen hafta bir öğleden sonra eve geldiğimde Selahattin Kayacı (Balıkçı, mağdur, saçları sakalı günlerdir yıkanmamış manken babası) bu kez Esra Ceyhan'a çıkmış soy soylayıp, boy boyluyordu! O kadar sinir oldum ki bu sürekli mızıklanma haline; Aysun'u aradım: "Aysun baban ne istiyor?" dedim. Babasının ne istediğini tam olarak bilmediğini, anlattıklarını uydurduğunu, babası ile birlikte yaşadıkları dönemde ciddi şiddet gördüğünü anlattı. Hele 1992 yılında ablası ile birlikte çok sağlam bir dayak yediğini ve Üsküdar Adliyesi'nden 15 gün rapor almak zorunda kaldığını ve annesinin bu olay üzerine babasını terk ettiğini anlattığında iyice sarsıldım... Ama insan, ister istemez "Aysun reklam peşinde" klişesine bir uğruyor. Erkekler, kızlarını büyütürken bu 'ahlakçılık' mayasını öyle derinlere yerleştiriyor ki; bir çip gibi sürekli derinizin altında dolaşıyor ve çekip çıkaramıyorsunuz. Tam o anda programa Selahattin Bey'in kardeşi Bekir Bey bağlandı ve şunları söyledi: "Benim ağabeyim bunları uyduruyor, istese yarım saat içinde onlarla görüşebilir. Aysun babasına sürekli para gönderiyordu, para birkaç aydır kesilince ağabeyim televizyonlara çıkmaya başladı. Ağabeyim şöhreti seviyor " dedi ve biraz ağabeyi ile atıştı.

KORKUNÇTU
Esra Ceyhan ise burada müdahale edip, Selahattin Bey'i olay yerinden uzaklaştırmak yerine ondan "Kızları kendi rızaları dışında yarışmalara katılan babalar adına ne söylüyorsunuz?" gibi mesaj alma çabasına girişti. Korkunçtu! Kimse o adamın gerçekten iyi bir baba olup olmadığını sorgulamıyor. Kafadan, yavrusu manken olduğu için onu mağdur baba kategorisine ışınlıyor. Babası alkol bağımlısı olan bir çocuğun yaşadıklarını anlamamız çok zor. Bu çocuğun sonra manken olup, seksi fotoğraflar çektirmiş olması değer yargılarımızı değiştirmemeli. İki kızı ve eşini Üsküdar'da bir evde kaderlerine terk eden, kızlarını 15 gün rapor alacak kadar dövebilen bir adam adamın, bu yıkıcı hareketleri bile geçmişte çocukları ve karısına gösterdiği acımasızlığın devam ettiğini ve onların sahip olduğu her şeyi yıkmak ve toplumsal bir 'zamanında ben vurdum olmadı, şimdi siz vurun kahpeye' sendromu yaratmaya çalıştığını göstermiyor mu?

YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI
 Şeyhim, kulede mahsur kalacak!   / 27-03-2007
 Selam dünyalı biz dostuz   / 22-03-2007
 Herşey yalan gerçek sensin!   / 20-03-2007
 Yüzü somurtuk patates gibi!   / 15-03-2007
 Cem, buna gerek var mıydı?   / 13-03-2007
 Gerçek sorulara gerçek cevaplar!   / 08-03-2007
 Erol Köse Sana Ne?   / 06-03-2007
 İbo, kokainman oylarını mı istiyor?   / 01-03-2007
 Hande şaşırmasın 'Doktorlar' sabıkalı!   / 27-02-2007
 Cuma'ları Küresel Isınma Hutbesi verilemez mi?   / 22-02-2007
ÖZAY ŞENDİR
Etme bulma dünyası...
Oray Eğin 'Şarkı Söylemek Lazım'da...
RAHŞAN GÜLŞAN
Aysun'un babasına n'olmuş?
Nil Karaibrahimgil'in...
SİNAN ÖZEDİNCİK
Maki Tatlıses'in oldu
Geçen hafta yazdığım 'Bodrum...
İşte 14 günde 2 beden incelten diyetin formülü
İşte 14 günde 2 beden incelten diyetin formülü
Ünlü kalp cerrahı Prof. Dr. Mehmet Öz, nisan ayında piyasaya çıkacak...
Saran'ın cipine bindi canlı yayına gecikti!
Saran'ın cipine bindi canlı yayına gecikti!
Kendi adına düzenlenen tenis turnuvasında bileğinden sakatlanan Hülya...
Carey ve Naomi'ye kolye hediye etti
Carey ve Naomi'ye kolye hediye etti
Sosyetik takı tasarımcısı Tansa Mermerci Ekşioğlu, geçtiğimiz...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.