SABAH - 27/03/2007 - Konut Edindirme Yardımı 2008'e kaldı
kapat
   
27 Mart 2007 Salı
 
SABAH Gazetesi
 
Servislerimiz
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Konut Edindirme Yardımı 2008'e kaldı

TBMM gündeminde bekleyen, 5-6 milyon kişiyi ilgilendirdiği tahmin edilen Konut Edindirme Yardımı (KEY) hesaplarının tasfiyesine ilişkin yasa tasarı uyarınca yapılacak ödemelerin, tasarıdaki süreler nedeniyle, en erken 2008 yılı başında yapılabileceği belirtiliyor.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda geçen yıl Haziran'da kabul edilen yasa tasarısı, genel kurulda hemen ele alınıp Meclis'ten geçse bile, hak sahibi listelerinin belirlenebilmesi için en az 9 aylık süre gerekiyor. Tasarıdaki 3 aylık ek sürenin kullanılması halinde, bu süre 14 aya kadar çıkabilecek.

Buna göre ödeme için gerekli kaynak hazır olsa bile, ödemelere en erken 2008'de başlanabilecek. Yetkililer, ödemeye ilişkin işlemlerin başlatılmasının yasanın çıkmasına bağlı olduğunu vurguluyorlar. Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından hazırlanan KEY hesaplarının tasfiyesine ilişkin taslak, Bakanlar Kurulu kararı olarak geçen yıl TBMM'ye sunulmuştu.

Geçen yıl Haziran'da, Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edilen yasa tasarısı, 1987 ile 1995 yılları arasında KEY kesintisi yapılan hak sahiplerine, nakit veya hisse senedi olarak ödeme yapılmasına ilişkin usul ve esasları düzenliyor. Tasarı, emekliler ile hak sahiplerinin mirasçılarının da ödemeden yararlanmasını öngörüyor.

Tasarı uyarınca, KEY hesaplarını tahakkuk ettirmek ve tasfiye halindeki Emlak Bankasına devretmekle yükümlü tüm kurum ve kuruluşlar, KEY kesintileri Emlak Bankasına aktarılmış olan hak sahiplerinin isimleri ve yardım tutarlarının yer aldığı listeleri, KEY tutarı tahsil edilmiş, ancak Emlak Bankası'na aktarılmamış olan hak sahiplerinin isimleri ile yardım tutarlarının yer aldığı listeleri, 6 ay içinde tasfiye halindeki Emlak Bankasına iletecek.

Bakanlar Kurulu, bu süreyi bir defaya mahsus olmak üzere 3 aya kadar uzatabilecek. Bu süre içinde, hak sahiplerine ilişkin listelerin bildirilmemesi, mükerrer veya yanlış bildirilmesi halinde hak sahiplerine karşı sorumluluk, ilgili kurum veya kuruluşlara ait olacak.

Tasfiye halindeki Emlak Bankası, hak sahiplerinin isim, kesinti ve nemalarını içeren listeleri, 3 ay içinde Emlak Konut Gayrı Menkul Yatırım Ortaklığına, (EKGYO) bildirecek. Hazine Müsteşarlığı'nın bağlı olduğu bakan, bu süreyi bir defaya mahsus olmak üzere 2 aya kadar uzatmaya yetkili olacak.

Banka ile SSK, hak sahiplerinin belirlenmesi amacıyla yürütülecek işlemler için, ihtiyacı olan personel, mal ve hizmet alımı yapabilecek. Tasarıda, söz konusu veri girişi hizmetlerinin alımı için, SSK ve ilgili kurumlara kaynak sağlanması da öngörülüyor.

Hak sahiplerine ilişkin bankaca EKGYO'ya bildirilen listeler, hak sahipliğinin tespitine esas olmak üzere Resmi Gazetede ilan edilecek.İletilen listelerde isimleri yer almadığı halde, kendisinden kesinti yapıldığını ileri sürenlerin, ilanın yapıldığı tarihten itibaren 3 ay içinde KEY hesaplarını tahakkuk ettirmek ve ilgili bankaya devretmekle yükümlü olan kurum ve kuruluşlara başvurmaları halinde, adlarına kesinti yapıldığının anlaşılması halinde, KEY tutarları hesaplanarak, başvuruyu izleyen 2 ay içinde bankaya bildirilecek.

Belirtilen başvuru süresi geçirildikten sonra yapılan talepler, ilgili kurum ve kuruluşlarca dikkate alınmayacak. İlan tarihinden itibaren 5 yıl içinde talep edilmeyen alacaklar, Hazine'ye gelir kaydedilecek.

Düzenlemenin uygulanmasına ilişkin yönetmelikler, TOKİ ve Hazine Müsteşarlığının bağlı bulunduğu bakanlıklar tarafından ortaklaşa hazırlanacak.Tasarıdaki süreler nedeniyle, KEY hesaplarından yapılacak ödemelere, 1 yıldan önce başlanması fazla mümkün görünmüyor.

TEKRAR VE TUTARLILIK KONTROLÜ ÖNEMLİ

Hak sahiplerinin belirlenmesi amacıyla daha önce yapılan düzenlemeler ve 2001 yılı Ağustos ayına kadar verilen bildirim süreleri içinde, yaklaşık 1,5 milyon hak sahibine ilişkin veriler tasfiye halindeki Emlak Bankasına iletilmişti.

Banka, bu listeler üzerindeki ''tekrar ve tutarlılık'' kontrollerinin büyük bölümünü tamamladı. Yasanın çıkmasından sonra kurumlar, hak sahiplerinin listesini bildirince, bu listelerin de ''tekrar ve tutarlılık'' kontrollerinin yapılması gerekiyor. Bunun da yasa gereği 3 ay içinde tamamlanması gerekiyor.

Kurumların bildirdiği 1,5 milyon kişilik hak sahibi listesinde bile önemli tekrar ve bilgi eksikliği belirlendiği, yeni listeler üzerinde çok daha yoğun çalışması gerektiği belirtiliyor.

Bu konuda en önemli görev, SSK'ya düşüyor. SSK, yasa çıktıktan sonra hak sahipleri listeleri konusunda veri girişi hizmeti sağlamak üzere, yasaya bağlı olarak verilecek kaynakla ihaleye çıkacak.

Halen, 172 bin emekli hak sahibi dışında, 49 il müdürlüğünün veri girişini tamamladığını belirten yetkililer, bu verilerin 81 ildeki veriler ile birleştirilip, doğruluğunun sağlanması gerektiğini belirttiler. Tasfiye halindeki Emlak bankası ise 20 bin tane kurumdan gelecek tüm verileri birleştirip, her bir hak sahibi için tek bir ödeme tutarı belirleyecek.

Kesinleştirilen 1,5 milyon kişilik listedeki hak sahiplerine erken ödemenin de mümkün olmadığını vurgulayan yetkililer, ''Bu kişilerin belge başka kurumlarda hizmetleri ve kesintileri gelecek. O zaman bunların tekrar birleştirilmesi gerekir. Ödemelerde hata olur'' dedi.

Ayrıca kayıtların sağlıklı tutulmaması ve elektronik ortama aktarılmaması nedeniyle, hak sahiplerinin belirlenmesinde sorun yaşanıyor. Hak sahiplerine ne kadar ödeme yapılacağı, kişinin sistemde kalış süresine bağlı olarak değişecek.

KEY hesaplarının devredildiği EKGYO'nun net aktiflerinin yüzde 60'ı, belirlenecek hak sahiplerine ana para ve nema olarak verilecek. Bu nedenle, kişi başına ödenecek miktar, kişinin ne kadar süre sistemde kaldığı ve ödeme tarihinde şirketin net aktiflerinin değerine bağlı olarak değişecek.

Yetkililer, hak sahiplerinin Resmi Gazetede ilanına kadar vatandaşların herhangi bir şey yapmalarına gerek olmadığını vurguladılar.

(AA)

1 2 3 4 5
 
DİĞER EKONOMİ HABERLERİ
 Dolar 1,39 YTL'nin üzerinde
 Bankalarda memur lehine karar
 Araplar Petkim'i istiyor!
 Telsim tarih oluyor
 IMF'den sağlığa bloke!
 Tutsatta erken ödeme uyarısı
 Avustralya'nın en zengin Türk'ü
 Yeni bina sayısı düştü fiyatlar arttı
 Yolsuzluk endişe verici boyutlarda
 Sarıyer Uyum Villaları'nda yıkım
 Yatırıma 3.6 milyar YTL teşvik
 Umut artık fakirin ekmeği değil
 Enflasyonda düşüş beklentisi
 CNR'ın patronu 'Zemheri Operasyonu' ile gözaltında
 "GB'den çıkmak felaket olur dalgalı devam etmeli"
 Bu yıl en az 2 şirket alırız Telekom halka arzı 2008'de
 3 yıl mücadele verdim 43 bin YTL'yi aldım
 Zorlu'nun yeni hedefi İzmir
 İran ve BM tansiyonu yükseltti petrol 65 dolar sınırına...
 Eczacıbaşı'nda hedef ilk 3'e girmek
 E.On teklifini 56.3 milyar $'a çıkardı
 'Yokluğu fark edilen' yöneticiler belirlendi
 'Molla' babaya danışıp şarapta marka oldular
 'Porsche' imal etti, ileride butik üretimini planlıyor
 Uğurlu, oto camında ilk 5'te tencere camında 1 numara
 Ceyhan rafinerisi için Kazaklar da devreye girdi
 Dinç TPAO'dan emekli olup Samsun- Ceyhan'ın başına geçecek
ABDURRAHMAN YILDIRIM
Tarımda paradigma değişimi
Haftasonu İstanbul'da yapılan...
Prof. Dr. AYDIN AYAYDIN
Devlet Bakanı Şener'e cevabı kim verecek?
Cari...
MELİHA OKUR
Olimpos'un yaramaz çocukları!
Maçtan geliyorum, maça...
Çankaya'da partisiz ana muhalefet lideri
Ahmet Necdet Sezer'in Mayıs 2000'de cumhurbaşkanı seçilmesinin...
Sokak çocuklarıyla evlendirilen Ruslara fuhuş yaptırıyorlar
Fuhuş mafyasına çalışan seyyar nikâh memurları, sokak çocuklarını...
Kutsal Emanetler için dekolte yasağı
Kutsal Emanetler için dekolte yasağı
Topkapı Sarayı Müdürü Prof. Ortaylı, 3 dinin 'Kutsal Emanetler'inin...
Trabzon çetesi 3 yıllık
Trabzon çetesi 3 yıllık
Başsavcılık, Yasin Hayal ve Erhan Tuncel başta olmak üzere,...
IMKB
E: 43.097 D:% -0,38
DOLAR
S: 1,391 D:% 0,144
EURO
S: 1,854 D:% 0,216
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Pazar Sabah | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar | Arşiv | Künye | Ana Sayfa
Bize Ulaşın
   
    Copyright © 2003, 2007 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
Üretim ve Tasarım   Merkez Bilgi Grubu