kapat
   
14 Mart 2007 Çarşamba
 
SABAH Gazetesi
 
Servislerimiz
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
İstanbul’un en değerli bitki örtüsünün bulunduğu Beykoz ormanlarındaki yapılaşma büyük tartışmalara yol açmıştı. Çok tartışılan Acarkent villalarından sonra Acaristanbul projesi ise bakanlık ve medyanın sıkı takibiyle engellendi.
Acaristanbul için yıkım kararı çıktı
İsmet Acar: Karara itiraz edeceğiz
Son ana kadar görüşme sürdü

Acaristanbul yıkılıyor

Beykoz Belediyesi oyçokluğuyla Acaristanbul için yıkım kararı aldı. Yıkım işlemleri için Acar İnşaat'a bir hafta süre verildi..

Oyçokluğuyla alınan karara göre, yıkım işlemleri için Acar İnşaat'a bir hafta süre verildi. Bakan Pepe "Bu karar bir milattır. Artık kimse bu tür olaylara cesaret edemez. Baskı gördük ama neticeye bakalım" dedi. İsmet Acar ise "Yargı yoluna gideceğiz. Karar kesinleşirse kendimiz yıkarız" diye konuştu.

Acaristanbul için yıkım kararı çıktı

Yıkım kararı Beykoz Encümeni'nin 5'inci toplantısında alındı. Buna göre, kabası biten 138 ve su basmanı biten 4 villanın yıkımı için Acarlar'a bir hafta süre tanındı.

Beykoz Encümeni, Acaristanbul ile ilgili yıkım kararını gündeme geldikten sonra dün gerçekleştirdikleri 5'inci toplantı sonrasında aldı. Danıştay 6. Dairesi'nin, İstanbul 3. İdare Mahkemesi'nin almış olduğu "Ruhsat İptal" kararını onamasından sonra geçtiğimiz hafta dosyayı gündemine almayan Beykoz Encümeni dünkü toplantısında sadece Acaristanbul dosyasını görüştü. Saat 10.00'da başlayan toplantıya Belediye Başkanı Muharrem Ergül başkanlık etti.

YARIM SAATTE KARAR

Kararda, encümen üyelerinden Mesut Türkeri ve Hasan Özben ile bürokratlardan Fen İşleri Müdürü Sefa Tüzemen yıkım için ret oyu kullandı. Başkan Muharrem Ergül'ün yanı sıra yeni seçilen üye Mucip Kopuz, Yazı İşleri Müdürü Seher Çekerek ve Hesap İşleri Müdürü Ömer Çelik yıkım yapılması yönünden oy kullandı. Buna göre, kabası biten 138 ve su basmanı biten 4 villanın yıkımı için Acar İnşaat A,Ş'ye 1 hafta süre tanındı. Ayrıca, 8 adet yapı tatil tutanağının her biri için 30 bin YTL olmak üzere toplam 240 bin YTL para cezası verildi. Alınan bu karara göre, İsmet Acar tanınan bir hafta süresince karara itiraz etmemesi durumunda yıkım işlemleri başlatılacak. Belediye Başkanı Muharrem Ergül, toplantı sonrasında basın açıklaması yaptı. Yıkıma karşı çıkanların kararına saygı duyulması gerektiğiniBeykoz Belediye Başkanı Muharrem Ergül Beykoz Belediye Başkanı Muharrem Ergülbelirten Belediye Başkanı Ergül, encümen kararında siyasi baskının söz konusu olmadığını söyledi. Beykoz Belediyesi'nin demokratik bir karar aldığını belirten Ergül, "4 aydır Türkiye'nin gündemini meşgul eden kararı nihayet aldık. Belediyeler yasal zeminlerde çalışan kurumlardır. Yüksek Yargı organlarının almış olduğu kararlara hepimiz uymak zorundayız. Biliyorsunuz, 9 Şubat günü, yerel mahkemenin ruhsat iptaline ilişkin kararı Danıştay 6. Dairesi tarafından onandı. Bu karar bize 1 Mart günü geldi ve biz de encümene sevk ettik. Bu sırada encümen üyelerimizden Zekayi Emeç istifa etti. Bir eksikle toplanmanın hukuki sıkıntı yaratacağını düşünerek, meclis toplantısında yeni encümen üyemiz Mucip Kopuz'u seçtik. O hafta gerçekleştireceğimiz toplantıda, Kopuz'un dosyayı incelemek için süre istemesi üzerine Acaristanbul dosyasını gündeme almadık" dedi. Ergül, "3194 Sayılı İmar Kanunu'nun 32. maddesine göre yıkım, 42. maddesine göre ise para cezasına çarptırma kararı aldık. Bu karar en kısa sürede ilgilisine tebliğ edilecek. Ayrıca yasal itiraz süresi tanındı. İtiraz edilmesi durumunda yine yargının vereceği karar beklenecek" dedi.

BASIN ALINMADI

Daha önceki toplantılarda belediyenin Başkanlık binasına rahatlıkla girebilen basın mensupları dünkü toplantı saatinde bu bölüme alınmayarak belediye lokalinde ağırlandı.

Murat KEKLİKÇİ - MERKEZ


1 2 3 4 5
 
DİĞER GÜNDEM HABERLERİ
 İrtemçelik bastırdı, sözde soykırım arşivden silindi
 Dilara'nın ölümünden taşeron şirket sorumlu
 Muhtardan nüfus sureti ve ikametgâh almak tarih oluyor
 Profesör Yayla'ya dava açıldı
 Çiçek hakkında suç duyurusu
 Adres yine Utah hedef yine TSK
 ABD'nin çekilişi zarar verir
 Almanya'dan Gül'e güvence
 'Köstebek' polisi arkadaşı yakalattı
 "Sinan'a saygı yıkımı"na devam
 Yargıtay'dan Sarıkaya'ya eleştiri
 Yaşar Paşa'dan nazik jest
 7 yılda 754 Glock ele geçirildi
 Terörle Mücadele Yüksek Kurulu Nevruz'a odaklandı
 Öcalan'ın saçları saklandı
 Rice ve Gates: Ermeni tasarısı geçmemeli
 Haremüşşerif heyeti için konuşma yasağı
 Aspendos için 'devam' dedi
 Bartholomeos'a Viyana'da barış ödülü
ERGUN BABAHAN
Nevruz korkusu
Türkiye yine gerilimli bir çalkantılı...
MEHMET BARLAS
Ülke zenginleştikçe vatandaşlar nasıl yoksullaşır...
Bir...
UMUR TALU
İsmi açıklanmayan askeri yetkililer... (1)
Bir yanlışım...
FATİH ALTAYLI
Mektepli-mektepsiz
Pazar günü evde Galatasaray -...
ERDAL ŞAFAK
Bir tarihçi
Fransa Cumhurbaşkanı Jacques...
Nükleer çalışmayı Rusya baltaladı
İran ile nükleer proje yürüten Rusya'nın devlet kontrolündeki şirketi...
Ürdün emlak savaşında
Ürdün, İsrail'in Haremüşşerif üzerindeki hâkimiyetini...
Mektepli olmayanı Başkandan saymaz
Mektepli olmayanı Başkandan saymaz
G.Saray'daki "liseli-liseli değil" tartışmasını eski başkanlara...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Pazar Sabah | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar | Arşiv | Künye | Ana Sayfa
Bize Ulaşın
   
    Copyright © 2003, 2007 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
Üretim ve Tasarım   Merkez Bilgi Grubu