kapat
   
SABAH Gazetesi
 
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Biri çocuğunuzu gözetliyor
Biri çocuğunuzu gözetliyor
'Kleptomani vakası beni çok şaşırttı'

Biri çocuğunuzu gözetliyor

Çocuğunun kötü alışkanlıklarından haberdar olmak isteyen kimi ebeveynlerin imdadına yetişen bir dedektif takımı var. Dört yıldır pek çok çocuğu takip eden Spygear'ın en çok karşılaştığı vakalardan biri satanizm.

"Son zamanlarda çocuğumda bazı değişiklikler hissediyorum. Sanırım okula düzenli gitmiyor. Belki de yeni bir arkadaş çevresi var. Alkol veya uyuşturucu kullanıyor olabilir mi? Yoksa depresyonda mı?..." Kafası bunun gibi soru işaretleriyle dolu olan ebeveynlerin bazıları şimdilerde çocuklarının peşine dedektif taktırıyor! Son yıllarda eşinin veya sevgilisinin kendisini aldattığı şüphesiyle dedektiflik işine merak saran insanımız için çocuk dedektifliği de 'cazip' bir seçenek halini aldı. Cengiz Eğin (31) ve Spygear (casus takımı) adını verdiği ekibi, dört yıldır ailesi tarafından 'şüpheli' kabul edilen çocukları takip ediyor. Şimdiye kadar yaklaşık 800 çocuğu gözlem altına almışlar. Cengiz Eğin en çok karşılaştıkları vakaların yanlış arkadaşlıklar, intihar tehlikesi, uyuşturucu kullanımı ve satanizm olduğunu anlatıyor.

BİLGİSAYARLARI DA TAKİPTE
Michael Jackson, Silvester Stalone gibi isimlerin korumalığını yapan Savaş Menteş'in desteğiyle bu işe başlayan Cengiz Eğin, dedektiflik konusunda yurtdışında eğitim almış. Aslında o da dedektifliğe aldatma vakalarıyla adım atmış. Daha sonra topluma faydalı olmak için daha az para kazandırsa da çocuk dedektifliğini seçtiğini söylüyor: "Tanıdığım bir avukat, bana bir çocuğun sorununu anlattı ve yardımcı olmamı istedi. Bunun yapıcılığı benim üzerimde acayip bir motivasyon yaptı. Oysa aldatma vakalarında hep yıkıcı oluyorsunuz. Zamanla avukatların ve ailelerin beni tavsiye etmesiyle geniş bir müşteri profilim oldu." Spygear ekibi genellikle 13-20 yaş arasındaki çocuk ve gençleri takip ediyor. Ancak ağırlı olarak 15 yaş civarında öğrenciler var. Ortalama 10 gün takip ettikleri öğrencinin sorununu yaklaşık olarak 48 saat içinde çözüyorlar. Bu, ilk bakışta çok kısa bir süre gibi gözükse de Cengiz Eğin ilk bir saatte bile büyük aşamalar katettiklerini anlatıyor: "Çocuğun bilgisayarını takip etmeye başladığınızda; örneğin sakladığı resimler size ipucu sunuyor. Üye olduğu sayfaları inceliyoruz. İşin yüzde 50'sini bu ilk müdahalede öğreniyoruz. Ayrıca çocuğun odasını tam anlamıyla takip altına alıyoruz. Okuldan sonra gittiği yerleri izliyoruz. Artık bizden kaçması imkansız oluyor." Biri Ataşehir diğeri de Göztepe olmak üzere iki tane ofisi bulunan Cengiz Eğin'in ekibi, ortalama 40 kişiden oluşuyor. Ancak bir çocuğu takip etmek için en az beş kişinin aynı anda çalışması gerekiyor. Peki ama aileler çocuğunun bir sorunuyla karşılaştığında neden psikoloğa değil de bir dedektife başvuruyor? Eğin, psikologların ayrı bir görevi olduğunu anlatarak bunu açıklıyor: "Zaman zaman psikologlar da benden yardım istiyor. Ortak çalışıyoruz. Onların teşhis koyması daha uzun süre alıyor. Ben süreci hızlandırıp, riski minimalize ediyorum. Sorunu çözüldükten sonra, bunu çocuğa psikolog açıklıyor."

ÇOCUK FARK EDERSE?
Bir çocuğu takip ettirmek ne kadar doğru? Çünkü ilk bakışta çocuklar için oldukça ürkütücü olan bu davranışın fark edilmesi, çocuğu çok daha kötü etkileyebileceği gerçeği psikologlar tarafından da kabul ediliyor. Cengiz Eğin, eğitimli bir ekibi olduğunu ve fark edilmelerinin imkansız olduğunu söylüyor. "Bir gencin herhangi bir kötü alışkanlığını belki de kendisi fark edip vazgeçecekken, ailesine yansıtılması gerekli mi?" dediğimizde ise uzun yıllardır adını duymadığımız 'satanizm' vakalarından örnek veriyor: "Satanizm çocukları intihara bile sürükleyebilir. Artık adı duyulmasa da gençler arasında satanizm çok fazla. Benim takip ettiğim çocuklardan bir kısmı Church of Satan (satanizm kilisesi) adlı internet sitesine üyeydi. Çünkü boşluğa düştükleri zaman inançları sarsılıyor. 'Allah olabilir ama bana yardım etmiyor. Hiçbir dinin tanrısı beni sevmiyor; şeytan bana yardım edecektir,' diye düşünüyorlar." Cengiz Eğin'e göre çocukları böyle arayışlara sürükleyen ise ailelerin ilgisizliği veya aşırı ilgisi. Çocuk takip ettirmenin maliyeti de vakanın durumuna göre değişiyor. Cengiz Eğin çok hassas bir görevleri olduğunu, kimi zaman devlet okunula giden öğrencilerin ailesinden para almadıklarını bile söylüyor. Bu nedenle bir fiyat vermekten çekiniyor. Daha fazla bilgi www.istanbul-spy.com adresinde bulunuyor.

ECE KOÇAL

DİĞER GÜNCEL HABERLERİ
 Hedefi hep gökleri nişanlamaktı
 İnternette ırkçılığı denetlemek mümkün
 Yavrucuklarımızı geri istiyoruz
 Hep küfürle anılanlar
 Masalcı geldi hanıııııııım
 İskoçya ve İngiltere'nin evliliği çatırdıyor
 ABD'den sperm gelmiş, evde bir bayram havası!
 Beckham'ın 'Yeni Dünya'sı
 Yılların öcünü mü aldı?
 Yaş Grupları Seçme Yarışması yaklaşırken
 'Hülya savunmasız kaldı'
 'Bülent Hanım hiç kimseye asılmaz, çok asildir'
 'Karar vermekle ölümü görmek çok farklı'
 Kırmızı halıda kazanan kim olacak?
 Saraylı kangallar
 Turp gibiyim, turp!
 Murat Bardakçı: Babil hayalinin altında kaldı
 Komşu kızı neden Basra'ya gitti?
 İtalya'daki Türk köyünden davet var
    Pazar Sabah Yazarlar
  » Güncel
    Hobi
    Röportaj
    Gurme
    İyi Yaşa
BALÇİÇEK PAMİR
Tek gecelik bir aşk!
Uygun yere...
GÜLSE BİRSEL
Toplanın, mutluluğun sırrını veriyorum!
Bir kere şu...
KAZIM KANAT
Sarı gelin ve ah Tamara!
Hani yazmıştım ya... Küçücük...
70 milyona tek ambulans uçak
70 milyona tek ambulans uçak
Acı ama gerçek. Koskoca Türkiye'de uluslararası havacılık...
Maçtan önce seks yapmalı mı?
Sporcu hekimleri Doç. Dr. Önder Yaman ve Op. Dr. Asım Baykan dünyada...
Yemek mucitleri
Siz hiç zeytinyağı havyarı yediniz ya da toz halinde zeytinyağına ekmek...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.