kapat
   
SABAH Gazetesi
 
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Sütü seven kamyoncu TEM'e...
Sütü seven kamyoncu TEM'e...
Geyik muhabbeti üzerine filmler

Kim bunlar?

Fransızca parçaları Türkçeleştirerek klip çektikleri Sütü Seven Kamyoncu ve Bana Kitap Al şarkıları, You Tube'da milleti gülmekten kırıp geçiren üç genci herkes merak ediyor. Böyle absürd bir girişimde bulundukları için işsiz güçsüz sanılan gençler, çalışma hayatına çoktan girmiş.


Sütü seven kamyoncu TEM'e...

Son günlerde mail kutularında dolaşan iki video herkesi gülmekten kırıp geçiriyor. İki Fransızca parçayı Türkçeleştirerek video çeken üç arkadaş sayesinde artık herkes, Bana Kitap Alve Sütü Seven Kamyoncuşarkılarını söylüyor.

Son ayların en çok konuşulan internet sitesi You Tube, binlerce isimsiz kahramanı ünlü yapıyor. Özellikle de amatör olarak yapılan çekimler içimizde ne cevherler olduğunu görmemizi sağlıyor. Son bir iki aydır, insanların You Tube'dan alıp birbirine yolladığı Bana Kitap Al ve Sütü Seven Kamyoncu klipleri de kendi kahramanlarını yarattı. Bugünlerde hemen herkes iki Fransızca şarkıyı Türkçeleştiren üç genci konuşuyor. Hatta artık insanlar iki klasik parçayı, Ne me quitte pas ve Si tu savais combien je t'aime bağıra bağıra 'Bana kitap al' ve 'Sütü seven kamyoncu' diye söylüyor.

Ciddi işlerin adamları
Hal böyle olunca biz de son günlerin en popüler bu üç genciyle konuşmak istedik. Aslına bakarsanız üniversite öğrencisi, amatör olarak müzikle uğraşan gençlerle karşılaşacağımızı sanıyorduk. Ama hiç de öyle olmadı. Klipte piyano çalan Volkan Öge (24) asfalt işiyle uğraşan bir inşaat mühendisi. Solist görevini üstlenen Ömür Cedimağar (24) mali müşavir olma yolunda hızla ilerliyor. Bugünlerde, bir yeminli mali müşavir yanında tamamladığı iki yıllık stajdan sonra girdiği sınavların sonucunu bekliyor. Ömer Tansu Çeliker (25) ise bankacı. Yani çoğu kişinin sandığı gibi işi gücü olmadığı için boş işlerle uğraşan tipler değiller. Hepsinin 'ciddi' olarak tanımlanan işleri var. Arkadaşlıkları da biraz arap saçı gibi. Volkan'la Ömür liseden arkadaş. Ömür'le Tansu kuzen. Ama Tansu'yla Volkan daha eski arkadaş. Sonradan aralarına Ömür'ü de almışlar. Ve ortaya birlikte eğlenmeyi çok iyi başaran bir üçlü çıkmış. 'Peki Fransızca şarkıları Türkçeleştirmek nereden çıktı?' diye soruyoruz. Anlıyoruz ki aslında her şeyden Volkan Öge sorumlu. "Bu olayın yaratıcısı Volkan. Başlarda Volkan bizi gazlamasaydı, buralara kadar gelmezdi iş," diyor Tansu Çeliker. Ve aslında bu videoları planlayarak yapmadıklarını, her şeyin tesadüfler üzerine geliştiğini anlatıyorlar. Her şey yaklaşık üç yıl öncesine dayanıyor. Kendi çapında kısa filmler çeken Volkan'la Ömür, üç yıl önce bir gün arabada otururken birinin unuttuğu bir CD buluyorlar ve koyuyorlar CD çalara. Ne me quitte pas çalarken kendi aralarında 'Oğlum fark ettin mi adam fasulye diyor, bana kitap al diyor,' diye şakalaşmaya başlıyorlar. Sonra da işi eğlenceye vurup alıyorlar kalem kağıdı ellerine ve başlıyorlar şarkının sözlerinin çağrıştırdığı Türkçe kelimeleri yazmaya. Ama her şey ilk buldukları fasulyeden başlıyor. Şarkının bir yerinde geçen sözcükler de 'Di mi lan Tansu?'yu çağrıştırınca işin içine Tansu da girmiş oluyor. Üçlü uzun süre bir araya geldiklerinde şarkıyı çalıp kendi aralarında eğleniyor. Ama biraz da Volkan'ın kısa film merakı yüzünden, geçtiğimiz aylarda kendilerini videoya almaya karar veriyor ve geçiyorlar Volkanların evindeki piyanonun önüne. Sonra da Volkan çektikleri videoyu kurguluyor, montajlıyor ve You Tube'a ekliyor.

Kızların ilgisi yoğun
Bana Kitap Al o kadar çok beğeniliyor ki kısa zamanda 700 bin 'hit'e ulaşıyor, yüzlerce kişi video hakkında yorum yazıyor. Hatta "Şu şarkıyı da Türkçeleştirin, bunu da yapın," diye öneriler gelmeye başlıyor. Bu önerilerin sonucunda da Sütü Seven Kamyoncu doğuyor. You Tube'da yayınlanmaya başlayalı iki hafta olmasına rağmen kısa sürede 600 bin 'hit'e ulaşmayı başarıyor ve insanların dağarcığına Bana Kitap Al'dan sonra yeni bir parça daha yerleştirmeyi başarıyor. Gruba 'Niye sadece Fransızca şarkıları Türkçeleştiriyorsunuz?' diye soruyoruz, "Aslında özellikle Fransızca tercih ediyoruz diye bir şey yok, sadece Fransızca'ya çok yabancı olduğumuz için Türkçe sözler bulmamız daha kolay oluyor,' diye yanıtlıyorlar. "Almanca ve İngilizce bildiğimiz için Türkçeyle bağlantı kuramıyoruz. Fransızca zaten enteresan bir lisan. Bir de şarkıların İngiliz aksanıyla söylenmiş olması işimizi kolaylaştırdı. Bir ara Gipsy Kings'e de baktık ama çok hızlı söyledikleri için pek bir şey yapamadık," diye anlatıyor Ömür Cedimağar. Videoyu izleyince en çok dikkat çeken şeylerden biri de Ömür'ün teatral yeteneği. O kadar başarılı ki kendisini profesyonel müzisyen sanıp, kulübünde çıkması için teklifte bulunan bile olmuş. Tabii kızların ilgisini de es geçmemek gerek. Her üçü de kızların yoğun ilgisine maruz kalıyor. Sitede yorum yaparken çıkma teklifinde bulunanlar oluyormuş. Kızların en çok ilgilendiği isim ise Ömür. Evlenme teklifi bile almış. Hatta Sütü Seven Kamyoncu'daki hareketlerine gönderme yaparak "Bırak onları gel beni fönle," diyen hayranı bile var. Bir de arkadaşlıklarına gıpta ediliyor. "Bizim böyle bir arkadaş ortamımız yok, siz çok eğlenceli tiplersiniz, sizinle tanışmayı çok isteriz," diyenler oluyor.

EYLEM BİLGİÇ

DİĞER GÜNCEL HABERLERİ
 O zamanlar her şey farklıydı, aşklar da...
 Avrupa'da okumuş yazmış yakışıklı çocuk
 İstanbul çağdaş sanatla buluşuyor
 Samuel Beckett 100 yaşında
 Kemikler cinayet de çözer
 İşte o iki genç kız
 Tutkuları ilkokulda başladı
 Güney Fransa'nın en güzel kasabaları
 James Bond'u herkes yazar'
 Antep mutfağının iyi bir temsilcisi
 Barınaktan sevgi dolu kareler
 Muzip yetişkinlere oyuncak
 Türk kadını seksi görünmek istiyor
 'Karar verdim korse diye şarkı yazacağım'
 Zamansız taşlar
 Bizim Afrikalıların torunları
 Güneş, rom ve dansın çağrısı: Havana
 Bu kafenin mönüsünde oyun var
 Yoğun bakımda Ciguli mucizesi
    Cumartesi Yazarlar
  » Güncel
    Yaşama Dair
    Sinema
    Gurme
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.