kapat
   
28 Kasım 2006 Salı
 
SABAH Gazetesi
 
Servislerimiz
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Asli Aydintasbas @ SABAH
SMS:
ASA yaz
boşluk bırak
mesajını yaz
4122'ye gönder
 

Washington gerçekten darbe mi istiyor?

Newsweek dergisi, Türkiye'de kenarda köşede konuşulsa da kimsenin söylemeye cesaret edemediğini " pat " diye yazdı. Washington'da yaşayan Türkiye uzamanı Zeyno Baran'ın kaleme aldığı makale, 2007'de Türkiye darbe olasılığının "yüzde 50" olduğunu iddia ediyor.
Hudson Enstitüsü isimli sağ eğilimli think-tank'de çalışan Baran, yakın zaman önce birlikte olduğu üst düzey Türk generallerin laikliği zedelediği için hükümete "kızgın" olduğunu söylüyor. Buraya kadar şaşırtıcı bir şey yok. Baran konuştuğu üst düzey generallerin "demokrasiyi sekteye uğratmayı istememekle birlikte, ordunun laikliği korumak için yakında devreye girebileceğini" anlattığını, bu insanların boş konuşmayan ciddi insanlar olduğunu hatırlatıyor.

Darbe savunuculuğu
Ancak yazının en çarpıcı bölümü, şu ana kadar Türk basınında en şahin kalemlerin bile yazamadığı tarz bir darbe savunuculuğunun yapıldığı son paragraf: "Asker zor kullanmadan da etkisini hissettirebilir. Ancak darbe olursa, bu ille de Türkiye'nin anti-demokratik hale geldiği anlamına gelmez. Daha ziyade, Türkiye'deki "İslamcı deneyin" sona erdiği ve daha muhafazakar ancak laik bir demokrasiye dönüş anlamına gelir. Böyle bir Türkiye Avrupa için de daha iyi bir ortak sayılır."
İşin garibi, Hudson Enstitüsünde Baran'ın olduğu toplantılara giren diğer katılımcılar, generallerden böyle bir izlenim almadıklarını söylüyor. Tam tersine, Hudson'daki toplantılarda askeri kesim, laiklik ve Çankaya konusundaki hassasiyetini açık bir şekilde dile getirmekle birlikte, "bizim de yapabileceklerimiz bir yere kadar" mesajı vererek "darbe" senaryosundan uzak durmuş.

Bu yazı nedir?
Peki o zaman nedir bu yazı? Amerika Türkiye'de darbe mi istiyor? Bana sorarsanız yaşanan, bir "bullying" vakası. Birileri, Tayyip Erdoğan'ın "gözünü korkutarak", "Çankaya'ya çıkma!" mesajı veriyor. Ama kim? Hudson'daki toplantılara bakarsanız, bu "Amerika üzerinden asker" değil (çünkü onlar mesajlarını doğrudan veriyor, bu konuda da Amerika'dan icazet alma niyetinde değil). Mesajı veren "asker üzerinden Amerika". Daha doğrusu, Amerika'da bir kesim.
Biraz daha açalım Washington'da bir kesim, nice zamandır AKP hükümetine sırtını döndü, bu hükümetin içerde ve dış politikada "İslami" referansları bir kenara bırakıp kucaklayıcı olabileceğinden umudunu kesti. 1 Mart tezkeresi, Hamas gezisi, Çankaya tartışmaları derken, bazıları hükümetin İslamcılık'tan sıyrılamadığı, Türkiye'yi "Malezyalaştırdığı" görüşünde. Haklı ya da haksız, fakat Washington'da buna inanan bir kesim var. Amerikan Dışişleri Bakanlığı'nı bunun dışında tutuyorum, ancak yukarıda aktardığım tezler, zaman zaman Pentagon yetkilileri, zaman zaman da Soner Çağaptay, Michael Rubin, Zeyno Baran gibi Washington'da Türkiye konusunda sözü dinlenen genç araştırmacıların analizlerine yansıyor. TürkAmerikan ilişkilerinin "mihenk taşı" olan Musevi lobisi, Richard Perle, Washington Times, Hudson Enstitüsü ve Tom Lantos gibi Amerikan Kongresi'nin önemli isimleri de benzer görüşler yansıtıyor.

Küçümsememek lazım
Maalesef bu tabloyu aktardığımızda, hükümet "Washington'u neden kaybediyoruz?" diye kara kara düşüneceğine, bizlere kızıyor. "Nereden çıkartıyorsunuz?" Ankara'daki yetkililer, Washington'da kendini eleştiren kesimi "küçümsemek" eğiliminde. "Onlar yalnızda bir avuç İsrail yanlısı neo-con. Biz Bush ve Condoleezza Rice'ın ağzından çıkana bakarız" diyorlar. Bush'la yüzyüze görüşme iyi geçerse de, TürkAmerikan ilişkilerinin "sorunsuz" olduğu sanılıyor.
Ancak durum farklı. Washington'da Türkiye konusundaki kamuoyunu şekillendiren, hükümetin "bir avuç neocon" diye küçümsediği üç beş kişi zaten. Türkiye'nin ABD'deki temel dayanağı, Musevi lobisi ve orada yaşayan Türk dostları. Bu kesim de çoğunluk itibariyle Tayyip Erdoğan'ın Çankaya'ya çıkmasının ciddi bir gerilim süreci doğuracağından korkuyor.

Değişen rüzgârı anlamalı
Peki darbe? "Küçük yerli dostlarımız, sert bir generalin altında daha mutlu olacaklardır" dermişçesine oturup darbe yazısı yazmak, ne demokrasi ne de vicdani açıdan kabul edilebilir bir durum değil tabii. Darbe AB sürecinin bitmesi; demokrasinin gerilemesi; İslami hareketin de kat kat büyümesi demek. Üstelik Türk ekonomisi, global anlamda şahlanmış vaziyette. Kimse bunu bozmanın faturasını ödeyemez.
Zaten Ankara'daki hava (Erdoğan'ı Çankaya'da görmek istemeyen askeri kesimde bile) Türkiye'de yakında darbe olacağı şeklinde değil. Hatta bana sorarsanız, devlet içinde "Erdoğan Çankaya'ya çıksın da AKP sandıkta yenilsin" diye düşünenler bile var.
Peki sorun? Sorun öncelikle TürkAmerikan ilişkilerinde. Başbakan Erdoğan acilen Washington'da değişen rüzgarı anlamalı.

YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI
 Demokratlar'dan Ankara'ya ilginç teklif   / 26-11-2006
 Papa fiyaskosuna doğru   / 23-11-2006
 Kongreden, gelecek için ipuçları   / 14-11-2006
 Kentin iki yakasında dolaşırken   / 12-11-2006
 Ecevit'in cenazesini planlarken   / 07-11-2006
 Ak Parti nereye gidecek?   / 05-11-2006
 Sevimli, sorumlu ve de tehlikeli bir milliyetçilik   / 02-11-2006
 Güneş tutulması ardından deprem   / 29-10-2006
 Kızgın Adamlar nereye gidecek?   / 26-10-2006
 Bağdat'tan buraya gelene kadar   / 22-10-2006
MAHMUT ÖVÜR
Nevval Sevindi DYP'de
Siyaset kulislerinde DYP Genel...
MUHARREM SARIKAYA
AB denizinde alargada kalmak...
BRÜKSEL Öğle vakti...
ASLI AYDINTAŞBAŞ
Washington gerçekten darbe mi istiyor?
Newsweek dergisi,...
YAVUZ DONAT
Başbakan'dan, Osman Pepe'ye: "Git üstlerine!.."
Çevre ve...
Amerika'ya yerleşmem çünkü âşığım
Manken Güzide Duran ABD'de tanınmasına rağmen oraya yerleşmeyi...
60'ını geçen Türk erkekleri ayda bir kez seks yapıyor
Cinsel Eğitim Tedavi ve Araştırma Derneği'nin bir araştırmasına göre...
Koruma Kurulu bile Acaristan'a çalışmış
Koruma Kurulu bile Acaristan'a çalışmış
Acarlar'ın, bir çivinin bile çakılamayacağı Beykoz'daki özel...
Üç vakte kadar müsteşar!
Üç vakte kadar müsteşar!
İmam Bayram Uzuner, 13 ayda il kültür müdür yardımcılığına yükseldi,...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Pazar Sabah | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar | Arşiv | Künye | Ana Sayfa
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
Üretim ve Tasarım   Merkez Bilgi Grubu