kapat
   
SABAH Gazetesi
 
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Cildinizi soğuklardan nasıl korursunuz?
Cildinizi soğuklardan nasıl korursunuz?
Mevsimsel stresten kremlerle korunun

Cildinizi soğuklardan nasıl korursunuz?

Sonbahardaki ani hava değişimleri, cildin savunma mekanizmalarını zayıflatıyor. Soğuk havalarda cilt bakımındaki en önemli nokta; hijyen! Bu mevsimde kil maskesi ile buhar banyosu uygulamak, cildi tazeliyor.

Sonbaharın son günlerinde değişken havayı tüm sertliği ile hissettiğimiz günleri yaşıyoruz. Mevsimlerdeki değişimlerden cildimizin de etkilendiğini artık hepimiz biliyoruz. Yapraklar gibi sararıp solmaması için bu mevsimde, cildimize her zamankinden daha fazla özen göstermemiz gerekiyor. Her yerde, yaz aylarında cildi güneşten korumanın öneminden söz ediliyor. Oysa sonbaharın olumsuz etkilerini ve asıl bu mevsimde cildimizi korumak için yapılması gerekenleri göz ardı ediyoruz. Böyle olunca da, soğuk ve neme, bir de hava kirliliğinin eklenmesi, ciltte kızarıklıklara, yağ üretiminde artışa ve uzun vadede yağlı bir cilt tipinin ortaya çıkmasına neden oluyor. Ancak tüm bu olumsuzluklarla mücadelede, tıbbi desteğin yanında, kozmetiklerden, evde uygulanabilecek basit çözümlere kadar çeşitli seçenekler bulunuyor.

* Neden cilt özellikle sonbaharda sıkıntı çekiyor?
Çünkü, meteorolojik açıdan en istikrarsız mevsim bu. Sürekli ısı iniş ve çıkışları yaşanıyor. Bir gün sıcak ve güneşli hava, ertesi gün soğuk, rüzgar, yağmur ve rutubet artışı... Hava şartlarındaki kısa sürelerde gerçekleşen bu değişimler, vücudumuz gibi, cildimizin de doğal savunma mekanizmalarını ciddi sıkıntıya düşürüyor. Hele bir de hava kirliliğinin beraberinde getirdiği zehirli partikülleri de ekleyecek olursak, tüm mevsimler içinde neden en çok sonbaharda cildimizin acı çektiğini anlamak zor olmamalı.

* Yılın bu mevsiminde cildimiz en sık hangi sorunları yaşıyor?
Kızarıklıklar, egzemalar ve dermatitlerle sıklıkla karşılaşılıyor. Bunların en önemli sorumlusu da, cildin doğal savunmasını sağlamak için salgıladığı 'sebum' adı verilen yağ tabakasıyla karışan, kirli havanın zehirli partikülleri. Bu nedenle, sonbaharda cilt hijyeninin önemi bir kat daha artıyor. Ancak cilt temizliğinin doğru ürünlerle, bilinçli bir şekilde yapılması gerekiyor. Gereğinden fazla agresif davranıldığında, dış etkenlere karşı korumasız kalacak şekilde cilt, koruyucu yağ tabakasını yitiriyor. Aksine, temizlik çok yüzeysel yapıldığındaysa, bu tabaka yukarda sözünü ettiğimiz irritasyonlara sebep olan çok sayıda bakteri için uygun bir ortam oluşturuyor.

* Cildi korumak için neler öneriyoruz?
Öncelikle düzgün bir hijyen öneriliyor, bu da yüzü yıkamakla başlıyor. Pratik açıdan, uygulama zorluğuna rağmen, bilgi olarak burada yüzü yıkamak için kullanılan suyun sertliğinin önemini vurgulamak gerekiyor. 'Sert' bir su, yani içinde çözünmüş mineral yoğunluğu yüksek olan su, cildi daha fazla kurutuyor. Bu nedenle, zaten stres altında olan ciltlerin, 'tatlı, yumuşak' , yani içinde çözünmüş mineral yoğunluğu düşük bir suyla yıkanması öneriliyor. Suyun sertliğini pratik olarak anlamak için en basit yol ise şu: eğer kullanılan sabun, suyun altında hemen ve bolca köpürüyorsa bu, 'tatlı' bir su olduğu anlamını taşıyor, aksi halde su, 'sert' olarak tanımlanıyor. Dolayısıyla, kimi uzmanlar sorunlu ciltleri, mineral yoğunluğu düşük, şişelenmiş içme suyu ile yıkamanın daha doğru olduğunu düşünüyorlar.

* Pratik anlamda evde neler yapılabilir?
Kil maskelerini; 15 dakika süreyle uygulanıp yıkandığı takdirde, hem cildi derinlemesine temizlemesi açısından, hem de temiz, pürüzsüz ve gergin bir cilt sağlaması nedeniyle, belki antik ama halen geçerliliğini koruyan ve kolay ulaşılabilir bir uygulama olarak öneriyoruz. Bununla birlikte, cilt tipine göre, evde yapılabilecek başka pratik uygulamalar da bulunuyor. Örneğin, buhar banyoları... Bir litre suyu kaynattıktan sonra, çadır oluşturacak şekilde başa örtülen havluyla, 20-25 dakika süreyle yüzün buhara tutulması da, cildi temizleyen ve rahatlatan bir uygulama. Yağlı cilde sahip olanların kaynayan suya beş-altı adet nane yaprağı ve soyulmuş limon kabukları, kuru ciltlilerin birkaç papatya çayı poşeti, karma cilde sahip olanların ise, bir kaşık lavanta eklemelerinin, ciltlerine nefes aldıracağını söylemek mümkün.

DR. ALİ KERİM DİLER

DİĞER SAĞLIK HABERLERİ
 Kobay olmadan yeni teknikten yararlanın
 Çocuklarda panik atak ihmale gelmez
 Tere elektrotlu çözüm
 Vardiya prostat nedeni
 Erkek cerrah ailesini unuttuğu için başarılı
 Çekirdek çitle endişen geçsin
 İdeal doğumun yaşı 25
 Mastürbasyon sorunum var
 Cerrahınız genç mi yoksa yaşlı mı olmalı?
 Güzel kalmanın formülü: Seks
 Mutlu cinselliğin 10 altın kuralı
 Odada yokmuşum gibi davranıyorlar
 Cildinizi soğuklardan nasıl korursunuz?
 Leke dolan cildiniz ışıkla gençleşiyor
 Bizim futbolcular antrenmanda sakatlanıyor
Oyuncu olmasam bir baltaya sap olamazdım
Oyuncu olmasam bir baltaya sap olamazdım
'Sınav' filmindeki performansıyla adından söz ettiren İsmail...
Uygur Kardeşler çek davasından aranıyor!
Uygur Kardeşler çek davasından aranıyor!
Türk Tiyatrosu'nun ünlü siması Nejat Uygur'un oğulları Suha ve Behzat...
Bentley gitti kıskançlık bitti!
Bentley gitti kıskançlık bitti!
İşadamı Ercan Canmutlu, herkesin gıptayla izlediği evliliklerinin...
Cahide'nin 'Big' müşterisi
Cahide'nin 'Big' müşterisi
'Sex and The City' dizisindeki Mr. Big karakteri ile Altın Küre ödülü...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.