kapat
   
SABAH Gazetesi
 
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Başarılı seksin sırrı cinsel zekâda gizli
Başarılı seksin sırrı cinsel zekâda gizli
Dr. Marty Klein ile doğrular ve yanlışlar
İlaç kullandığınızı eşinize söyleyin

Başarılı seksin sırrı cinsel zekâda gizli


Amerikalı aile terapisti Dr. Marty Klein, son yıllarda sıkça duymaya başladığımız 'cinsel zekâ' hakkında seminer vermek için İstanbul'a geldi. Klein, seminerinde yatakta mutlu olmanın sırlarını anlattı.

Son yıllarda cinsellikle ilgili yeni bir kavram ortaya çıktı; cinsel zekâ... Dünyaca ünlü Amerikalı aile terapisti Dr. Marty Klein tarafından dünyaya duyurulan cinsel zekâ Türkiye'de de konuşulmaya başladı. Marty Klein, cinsel zekâyı anlatmak için İstanbul'a geldi. Klein'in Harbiye Askeri Müze'de "36saat" adlı internet sitesinin sponsorluğunda verdiği seminere beklendiği kadar ilgi yoktu, ama 50 civarında İstanbullu ondan cinsel mutluluğun sırlarını öğrenmeye çalıştı. Klein'den cinsel zekânın ne olduğunu ve nasıl geliştirileceğini öğrenmeye gelenler arasında kadınlar çoğunluktaydı. Yaşları 25 ile 35 arasında değişen kadınların içinde biri vardı ki, herkesin ilgi odağı oydu. Çünkü o, 60 yaşlarında bir kadındı ve merakla Klein'ı dinliyordu. Marty Klein, cinsel zekâyı çok esprili bir dille anlattı ve salondan yeterince tepki gelmeyince de biraz bozuldu; "Gülmeyecekseniz bir daha espri yapmam," diyerek dinleyicileri tehdit bile etti! Seminerin ortasında kadın bir dinleyici salondan çıkmaya kalkınca da "Nereye gidiyorsunuz, asıl önemli şeyleri daha söylemedim, çok şey kaçıracaksınız," diyerek geri döndürmeye çalıştı. Doktor olduğu için ve belki de "Tıpta utanmak olmaz," düşüncesiyle seçtiği kelimelerde çok özgür davranıyordu, detay vermekten kaçınmıyordu. Kendisine başvuran çiftlerin sorunları ve sorularından örnekler de veren Klein bol bol tavsiyelerde bulundu.

KADINLAR MEMNUN AYRILDI
Seminerin ikinci yarısında ise arada topladığı soruları yanıtladı. Sorular genelde kişilerin özel sorunlarıyla ilgiliydi ve adeta Klein'dan reçete bekleniyordu. Ama Klein bu özel sorunlara özel cevap vermekten çok, genelleme yapmayı tercih etti. Zaten sorular da çok fazla olmadığı için seminerin bu bölümü kısa sürdü. Seminerden çıkanlar, Klein'ın söylediklerinde sorunlarının çözümünü bulmuş olmalılar ki, hepsinin yüzünde bir gülümseme vardı. Sayıları 10'u bulmayan erkek dinleyicilerin yüz ifadelerinden ise hiçbir şey anlamak mümkün değildi. Seminere katılamadım diye üzülmeyin, bizler sizler için oradaydık ve Marty Klein'ın her söylediğini dikkatlice not ettik. İşte, cinsel zekâyı; "Cinsellikle ilgili iyi kararlar alabilmek için ihtiyaç duyulan bilgi ve beceridir," şeklinde tarif eden ve "Seks kendinizi keşfetmeniz için bir araçtır," diyen Klein'ın söyledikleri...

* BİLGİ Cinsel zekânızı geliştirmek için bilgiye ihtiyacınız var, ama doğru bilgilere...

* İLETİŞİM BECERİLERİ Cinsel zekânın en önemli kısmı iletişim becerisidir. İletişim için sözcüklere ve terimlere ihtiyacınız var. Cinsellikle ilgili her türlü kelimeyi ve terimi öğrenin ve kullanmaktan çekinmeyin.

* KENDİNİ KABUL ETME Vücudunuzla ve isteklerinizle ilgili kendinizi kabul etmeli ve değiştirmeye çalışmamalısınız. Kendinize ve bedeninize istediğini yapma iznini verin.

* ONAY Hiç baskı olmadan onay verin. Onay demek, dürüstlük ve özgürlük demektir. İstemediğinizi söyleyip istediğinize onay verirseniz kendinizi daha rahat ve özgür hissedersiniz.

* SORUMLULUK Seksin birçok sonucu vardır, bu sonuçlara karşı sorumluluk almak gerekir. Sorumluluk almaktan kaçmayın.

* BEKLENTİLER Sekste iki beklenti vardır; zevk ve yakınlaşma. Ama seks yaparken bu iki beklentiye odaklanılmaz, başka şeyler düşünülür. Seksi zevk almak ve partnerinizle yakın olmak için yapmalısınız.

* KAYGILAR Kişilerin seks yaparken birçok kaygısı vardır; kendini beğendirmekten performansa kadar. Bu kaygılar zevk almanızı engeller. En çok sorulan soru "Ben normal miyim?" sorusudur. Normal diye bir şey yoktur, cinsellikte normalin tanımı yoktur. Önemli olan sizin ve partnerinizin istekleridir.
DİĞER İYİ YAŞA HABERLERİ
 İyi bir seks mi, uyku mu?
 Mehmet Öz'ün kızından diyet kitabı
 Sağlık ve gençlik iksiri
 60'ından sonra anne olmak
 Ali tüp'ü tut
 Leylekler mi getirse acaba?
 Ona karanfil ve canlı renkler çok yakışıyor
 Tarih, deniz, güneş, seks klişesi ve Bodrum
 Vitaminler, mineraller ve sağlıklı yaşam
 Beyazlatma yöntemleriyle rahatça gülün
 Yaşlanmaya yeni bir bakış
 Sudan güzellik elinizin altında
 Meyvelerden gelen güzellik
 Modern'de yaz okulu
 Banyonuzu bakım kürüne çevirebilirsiniz
 Yaz çiçeği gibi kokmak için
 Babanızı unutmayın
 Zindelik veren mucize diyet
 En büyük mağaza açıldı
    Pazar Sabah Yazarlar
    Güncel
    Hobi
    Röportaj
    Gurme
  » İyi Yaşa
Ciddi iş yapanlar hayata gülerek bakar
Ciddi iş yapanlar hayata gülerek bakar
Kitap Fuarı'nın 'Onur Yazarı' Doğan Hızlan'la kitaplar, müzik ve...
'Hiçbir değer yargısı olmayan ve şiddeti kendine hak gören bir nesille karşı karşıyayız'
Seri katil, cani, sapık, psikopat... Pek çok şey söylendi, söyleniyor...
Katil doğulur mu, olunur mu?
'Bir psikopat, ne yaparsanız yapın hep...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.