kapat
   
SABAH Gazetesi
 
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Doğu'nun yeni turizm merkezi
Doğu'nun yeni turizm merkezi
İstanbullular spor şenliği düzenliyor
Nerede kalınır?
Eyvanda keman sesi

Doğu'nun yeni turizm merkezi

"Orada bir köy var uzakta / O köy bizim köyümüzdür" diyen Ahmet Kutsi Tecer'in memleketi Erzincan'ın ilçesi Kemaliye sırtını Fırat'a yaslıyor
Sarp kayalık yamaçların çevirdiği yemyeşil bir vadi, adı gibi karanlık bir kanyon, Kadı Gölü ve elbette Fırat nehri ile Keban Barajı... Bu doğal zenginliklere eklenen güzelim evleri, o evlere açılan kapılar ve sıcacık insanlarıyla Erzincan'ın Kemaliye İlçesi, yeni yerler görmeye meraklı ziyaretçileri bekliyor. Erzincan'a uzaklığı 160 kilometre olan ilçenin eski adı Eğin'miş. Kurtuluş Savaşı'ndaki katkılarından dolayı "Kemaliye" adını almış. Fırat vadisinin hemen kıyısına kurulmuş Kemaliye... Önceleri Fırat akarmış çağlayarak ancak Keban Barajı'ndan sonra Fırat'a gem vurulmuş. Fırat, ilçenin altında boydan boya incecik bir göl haline gelmiş. Su çok olursa göl dolu oluyor, suyun az geldiği yıllarda baraj ırmak görünümüne bürünüyor.

KAPILARIN SIRRI
İlçenin tam ortasından, "Kadı Gölü" şelalesi akıyor. Orta caminin hemen dibinden çıkan köpürüp akan Kadı Gölü, baraja kadar yemyeşil bahçelerin, Eğin evlerinin arasından geçiyor... Şelalenin üzerinde bir zamanlar değirmenler bulunuyormuş. Bu değirmenler yeniden restore edilerek günümüze taşınıyor. ÇEKÜL Vakfı'nın "7 Bölge 7 Kent" projesi içinde de yer alan Kemaliye, geçen yıl SİT alanı oldu... Mimari açıdan ülkemizin en önemli değerleri arasında sayılan Eğin evlerinde konaklama olanağı da var artık. Bu evlerin kapıları da bir hayli ilginç. Kapı tokmaklarının üst kısmına vurulunca tok bir ses çıkıyor. Bu da ziyaretçinin erkek olduğu anlamına geliyor. Daha zarif olan alt kısım çalınırsa, konuğun kadın olduğu anlaşılıyor. ÇEKÜL Vakfı Başkanı Prof. Metin Sözen, Kemaliye'nin korunması için 20 yıldır çaba gösteriyor.

ÜNLÜ ŞAİRLER YETİŞTİ
Kemaliye'nin yetiştirdiği çok önemli şairleri var. "Orada bir köy var uzakta / O köy bizim köyümüzdür" dizelerinin yazarı Ahmet Kutsi Tecer, Apcağa köyünden... Tecer'in dizeleri, köyün girişine yazılıp asılmış. Şair Enver Gökçe de ilçenin Çit köyünden. O da birçok şiirini bu köyde yazmış. Apcağa aynı zamanda İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek'in de köyü. Fırat'ın Kemaliye'ye doğru inerken oluşturduğu Karanlık Kanyon'a binlerce yıl insan ayağı değmemiş... Geyikler, keklikler, kartallar istedikleri yaşamışlar burada. Hatta burada bir geyip mezarlığı bile var. Öleceğini anlayan geyikler, bu mezarlığa gider ölümü beklermiş. Bu inanılmaz kanyon son yıllarda yapılan çalışmalarla boydan boya tünel haline dönüştü. Şimdi yaban hayatının sesleriyle insan sesi buluşuyor burada. Bu kanyon iyi tanıtılırsa dünyanın her yöresinden ziyaretçi çekebilir. 600 metre yükseklikteki kayalar Fırat'ın tabanından gökyüzüne doğru yükseliyor. Buraya gidenler uçurum kayalıkların altından açılan tünellerden geçiyor, açılan pencerelerden kanyonu izliyor.

Lütfi ÖZGÜNAYDIN

DİĞER GEZİ HABERLERİ
 Çalışkan tatilciler nerelerde?
 Haydi! Asılın küreklere...
 Tatilde yoga ile arınmak moda
 Cezayir'de sıra bahçe keyfinde
 Tatil boyunca arabanız hizmetinizde
 Bir saatlik tatil için doğru bu merkezlere
 Renkler ülkesi Peru
 Türkiye her mevsim güzel
 Ölmeden önce yapılması gerekenler
 Kayıp dünya nehir gezisi: Canaima-Venezuella
 Çin Seddi'nde yürüyüş: Simaiti-Çin
 Aida'yı izlemek: Verona-İtalya
 Chateuaux ve şarap tadımı: Bordeaux-Fransa
 Sahra Festivali: Duz-Tunus
 Sınırları geçmek: İstanbul-Türkiye
 Savaşçı: Khetji-Moğolistan
 Fillere Binmek: Baratpur-Nepal
    Yazarlar
    Alışveriş
    Yaşam
    Ajanda
    Güncel
  » Gezi
Eline sağlık Eto'o
Eline sağlık Eto'o
Galatasaray, Kamerunlu yıldızın çektiği kurayla Şampiyonlar Ligi'nde...
Canaydın: Bu grubu geçeriz
Canaydın: Bu grubu geçeriz
G.Saray Başkanı, "Ben Bordeaux'yu, hocamız PSV'yi istiyordu. İkisi de...
Asbestli geminin giriş izni iptal
Tartışılan Otopan gemisindeki asbest oranı için, Hollanda'nın...
Özkök veda ederken Arınç'tan helallik istedi
Org. Özkök, TBMM Başkanı Arınç'a veda ederken "Hakkınızı helal edin"...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.