kapat
   
SABAH Gazetesi
 
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Gençler kendilerine yanlış örnek seçiyor
Gençler kendilerine yanlış örnek seçiyor
23 Ağustos son gün

Gençler kendilerine yanlış örnek seçiyor

'Türkiye'nin ideal kadınının oluşturulacağı atv'nin yeni yarışma programı Super Lady'nin jüri üyeleri titizlikle elemelere devam ediyor. Adayların doğal davranmadıklarını söyleyen jüri üyeleri, genç kızların 'lady'liğin 'l'sini bilmeyen kişileri kendilerine örnek aldıklarını anlatıyor.

atv'nin yeni yarışma programı Super Lady'nin elemeleri tüm hızıyla devam ediyor. Cemil İpekçi, Gaye-Sait Sökmen ve Yonca Ebüzziya'dan oluşan jüri üyeleri Türkiye'nin lady'si olabilecek 16 genç kız adayını bulabilmek için titizlikle çalışıyor. Genç kızların hepsinin bir örnek olmasından ve boya küpüne batırılmış gibi gezmesinden yana dert yanan jüri üyelerinin en titizlendikleri nokta adayların ne kadar doğal oldukları... Genç kızların lady'liğin 'l'sini bile bilmeyen insanları örnek aldığına dikkat çeken jüri üyelerinin tercihleri, doğuştan zarafete sahip olan adaylardan yana...

* Adayların en çok hangi yönlerine dikkat ediyorsunuz? Yonca Ebüzziya: Bu manken, oyuncu da şarkıcı yetiştirmek için yapılan bir yarışma değil. Özel yetenekler gerektiren bir yarışma olduğu için ince eleyip sık dokuyoruz. Güzellik yarışması değil ama güzellik bizi ilgilendiriyor. Adayların genel kültürü, sanata bakışı, doğaya ve insana saygısı gibi birtakım kriterler arıyoruz. Geçmişini araştırıyoruz. 18 yaşın altındaki adayları almak istemiyoruz.

LENSLİ GELENE KIZARIM

Cemil İpekçi:
Zarafet ve küçük hanımlık insanların içinde doğuştan ya vardır ya da yoktur. Adayların ne kadar doğal olduğuna bakıyorum. En büyük kriter bu. Çünkü ben 20 yaşında bir kızın, boyanmış, kaşları alınmış bir şekilde 40 yaşında bir kadın gibi karşımıza çıkmasını kabul edemem. Böyle birini eğitimle değiştirebileceğimize de çok inanmıyorum. Benim artı puanım doğal olan ve doğuştan zarafeti içinde barındıranlara...

* Bazı yarışmacılara lenslerinden dolayı da tepki gösterdiğinizi gördüm...
C.İ.:
Onları en doğal halleriyle görmemiz gerekiyor. Mankenlik yarışması bile olsa karşıma saçı boyalı değil ama lensli gelen birine kızardım. Manken yarışması yapmadığımız için 90-60-90 olması gibi bir zorunluluk yok. Gaye Sökmen: Saçların boyası da, lenslerin rengi de gerçekten çok kötü. Lensler cam gibi parlıyor. İfadelerini ve bakışlarını anlayamıyoruz. Y.E.: Hepsi birbirine benziyor. Gençlikteki en büyük sorun bu zaten.

* Lady kavramı aslında Türkiye'ye uzak bir kavram değil mi? C.İ.: Türkiye'de Osmanlı döneminden beri küçük hanım, hanımefendi diye kavramlar var. Bunların lady'den farkı yok. Bazı kuralların dışında Fransız lady'sinin de, İngiliz lady'sinin de örf ve adetleri farklıdır. Türk lady'sinin de farklı. Terbiye ve görgü kuralları evrenseldir. Türk lady'sini, Türk örf ve adetlerine saygı duyan, benimseyen; Türk nezaketini iyi yansıtan ve savunucusu olan gençlerimizi eğitmek için buradayız. Sait Sökmen: Modern Türk kızının nasıl olması gerektiğinin çalışmasını yapıyoruz. Kızlarımızın eğitimlerinin görüntüleri yayınlanacak. Bir anlamda izleyicileri de eğiteceğiz.

DONANIM VE EĞİTİM ŞART

* Türkiye'de lady kavramını barındıran insanlar var mı? C.İ.:
Leyla Alaton, Çiğdem Simavi, Filiz Akın, Türkan Şoray, Fatma Girik, Güler Sabancı, Gönül Yazar, Betül Mardin gibi... Bu kadar başarılı isimler varken gençler bunları örnek almayıp elleri havada boyacı küpüne düşmüş, lady'liğin l'sini bilmeyen, hayata bambaşka bakan insanları niye örnek alırlar. S.S.: Arzum Onan bir lady'dir. Güler Sabancı bir dansçı kadar hoş dans eden bir hanımefendidir. C.İ.: Bunların dışında bazı lady'ler de var ama benim için hiç de öyle değiller. Onlar lady'cikler...

* Adaylar nasıl bir eğitim alacak? S.S.: Baş, kol, boyun ve bacaklarını nasıl kullanacağını öğreteceğiz. Y.E.: Sosyal sorumluluk üzerine çalışmalar olacak. Kendini doğru ifade etmesi, donanımlı olması, doğru eğitimlerden gelmesi gerekir. Bizi en çok üzen ayaklarının üzerinde duramamaları... C.İ.: Zarafeti sadece el hareketi ve oturma zannediyoruz. Kişilerin birbirlerine davranış biçimi de zarafeti kapsar. Gelenlerin çoğunun bırakın birbirlerine davranışlarını, bulundukları ülkenin bile farkında değiller. Kendi ülkesinin ve doğallığının farkından olmayan birinin lady olması söz konusu olamaz. Ben adayların imajlarına yardımcı olacağım.
DİĞER GÜNAYDIN HABERLERİ
 Müslüm Baba rock'çıları duman etti
 Devrimci Pınar sözü çok tepki gördü
 Elma şekeri gibidir aşk, elinde sapı kalır
 Amaçları karalamak ve önümü kesmek
 Dirinanır Zidane'ı tekme tokat dövdü!
 'Ağır Roman', Atakoğlu ile Hollywood'da!
 Gençler kendilerine yanlış örnek seçiyor
 Eski eşe zor gününde destek
 EMMY adayı çizgi dizi yakında başlıyor
 Türkçe internet sitesi açıldı
 Asi çocuk büyüdü ve dedektif oldu
 Kate'i tavlayamadı
 Gwyneth sahalara geri dönüyor
 Yazın ortasında yün bere takıyor
 Halk ne diyor?
AYŞE ÖZYILMAZEL
Eyvah! Sezen düştü...
Tam da 'kırk bir kere maşallah,...
HAKAN & UTKU
Plüton da gezegen mi?
Dünyanın dört bir yanından...
ŞENGÜL BALIKSIRTI
Sınırsız samimiyetler!
İnsanoğlu bir anda dönüşüyor,...
AYŞE TÜTER
Keyifle okuyun, zevkle pişirin, afiyetle yiyin
Kabaklı...
Kırkı çıkmadan bebeği sünnet ettirmek gerek
Kırkı çıkmadan bebeği sünnet ettirmek gerek
Oğlunuzu sünnet ettirmek için en doğru zamanın doğumundan iki gün...
Diş fırçalamak incelik ister
Diş fırçalamak incelik ister
Diş fırçalamanın tekniği olduğunu belirten uzmanlar; kurallara...
Ronit kalçasına  'Cem' yazdırmış!
Ronit kalçasına 'Cem' yazdırmış!
Günlerdir, Betina Hakko'nun kendisini aldatan Cem Hakko'dan alacağı...
Öztarhanlara hırsız şoku!
Öztarhanlara hırsız şoku!

Son dönemlerde sosyetik isimleri hedef alan hırsızların bu kez...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.