kapat
   
SABAH Gazetesi
 
   Son Dakika
   Yazarlar
   News in English
   Günün İçinden
   Ekonomi
   Gündem
  » Siyaset
   Dünya
   Spor
   Hava Durumu
   Sarı Sayfalar
   Ana Sayfa
   Dosyalar
   Teknoloji
   Emlak
   Otomobil
   Detaylı Arama
   Arşiv
   Etkinlikler
   Günaydın
   Televizyon
   Astroloji
   Magazin
   Sağlık
   Kültür Sanat
   Turizm Rehberi
   Cuma
   Cumartesi
   Pazar Sabah
   İşte İnsan
   Sinema
   Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Arınç: Lenin'le ilgili espri yaptım

TBMM Başkanı Bülent Arınç Lenin'in mozolesini ziyaret öncesi şaka yollu sorulan bir soruya, kendisinin de esprili bir cevap verdiğini söyledi. Arınç, ziyaret öncesinde "Lenin'i ölü olarak görmek çok güzel" demişti.

TBMM Başkanı Bülent Arınç, ''Her kurum ve kuruluş kendilerini sorgulamaya başlıyor. Bence sıra geldi ve geçiyor, basınımız da kendini sorgulamalıdır'' dedi. TBMM Başkanı Bülent Arınç, Rusya'daki temaslarının son gününde, Türk gazetecilerle bir araya geldi. Gazetecilerle birlikte kahvaltı yaparak sohbet eden Arınç, burada
soruları cevaplandırdı.

Arınç, Lenin'in mozolesini ziyaret öncesi şaka yollu sorulan bir soruya, kendisinin de esprili bir cevap verdiğini söyledi. Arınç, ''Bizler, yani suratı asık, daima resmi söylemlerde bulunan, önündeki yazılı metni okuyan insanlar değiliz. Bir espri yaptım ve arkadaşıma da bunun bir espri olduğunu, yayınlanmamasını da rica ettiğimi ifade ettim'' dedi. Bunu söylemesine rağmen, bu konuşmanın bir gazetenin neredeyse birinci sayfasını dolduracak bir haber haline dönüşmesini yadırgadığını dile getiren Arınç, ''Bizim için her şey haberdir'' yönünde bir anlayış olduğunu kaydetti.

''DÜRÜST BİR DAVRANIŞ DEĞİL''

Bu haberde, doğrudan doğruya bir düşünceyi, bir fikri ifade etmediğini, konuşmalar sırasında espri yaptığını vurgulayan Arınç, ''Bazen mikrofonların açık olduğunu unutursunuz, yanınızdakilerle espri yaparsınız. Bunu bir başkası duymuştur. Yani bu özel konuşmayı, dertleşmeyi veya birisi hakkındaki konuşmayı bizim haberimiz olmadan bir şekliyle buradan alıp haber şeklinde yayınlamak dürüst bir davranış değildir. Bu bir espridir. Bu espri zaman zaman yapılır. Zaman zaman başka şeyler de söylenebilir. Yazılmaması rica edilmişse, yazılmaması gerekir diye düşünüyorum'' diye konuştu.

''HABER NEDİR? NASIL OLMALIDIR?''

''Belki de bu vesileyle Türkiye'de Lenin hayranı bazı arkadaşlarımızın aradan yıllar geçmesine rağmen az da olsa mevcut olduğunu görme imkanımız oldu'' diyen Arınç, şunları kaydetti: ''Kaldı ki bu esprilerin çok daha fazlasını Rus meslektaşlarımızlasizin olmadığınız yerde yapıyoruz. O bakımdan hiç üzerinde durulacak bir şey değil. Ama ben basın adına bir üzüntümü ifade ediyorum. Türkiye'de herkes, her kuruluş, büyük bir değişim ve dönüşüm yaşıyor. Her kurum ve kuruluş kendilerini sorgulamaya başlıyor. Bence sıra geldi ve geçiyor basınımız da kendini sorgulamalıdır. Haber nedir? Nasıl olmalıdır? Haber kişilik haklarına saygılı olmak zorunda mıdır değil midir? Haberin objektif oluşu hangi ölçütlerle sağlanmalıdır? Veya bir habere karşı açıklama yapılmışsa bir tekzip veya yalanlama varsa bunlara da dürüstlük ilkesi gereği nasıl yayınlanması gerekir? Mesela Tunceli ile ilgili olarak dönüşümüzde, Basın Konseyine başvuracağız. Bütün hazırlıklarımızı yaptık. Sorumsuzluğun bu derece arttığını üzülerek gördüğümüz için Basın Konseyinden bu haber organlarıyla ilgili bir kınama veya bunlar hakkında yasal tedbir alınması ricasında, itirazında bulunacağız.

Hepimiz bir aradayız. Başarılı bir program yaptığımızı görüyoruz. Türkiye ile Rusya'nın geleceğini konuştuk. Bu geleceğin çok parlak olacağını gördük. Dolayısıyla böyle bir esprili haberin, bu ilişkilerimizi gölgelemesi mümkün değil. Bunlar her zaman herkesin birarada olduğunda rahatlıkla yapabileceği, söyleyebileceği şeylerdir. Bundan başka anlamlar çıkarmaya da kimse kalkışmasın.''

''RUSYA'DA 2008'DE TÜRK KÜLTÜR YILI...''

TBMM Başkanı Bülent Arınç, Moskova'daki temaslarıyla ilgili bilgi verirken de Türkiye ile Rusya arasında her alanda güçlü işbirliğine gidildiğini belirterek, 2008 sonunda ticaret hacminin 25 milyar dolaraçıkarılmasının hedeflendiğini bildirdi.Arınç, 2007 yılının Türkiye'de Rus Kültür Yılı, 2008 yılının ise Rusya'da Türk Kültür Yılı olarak kutlanacağını söyledi. Parlamentolar arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi için Türkiye ve Rusya'daki ihtisas komisyonlarının karşılıklı ziyaretlerde bulunacağını ifade eden TBMM Başkanı Arınç, iki ülke parlamenterlerinin futbol maçında bir araya geleceğini, ilk maçın ise Türkiye'de yapılacağını sözlerine ekledi.

(AA)

1 2 3 4 5
 
DİĞER SİYASET HABERLERİ
 "Başbakan El Kadı'ya angaje oldu"
 Gizlilik nedeni güvenlik
 AKP binasında patlama
 'Siyaset üssü' Balgat
 Nâzım'ın vasiyeti ağlattı
 Erdoğan: Ortadoğu'da sessiz kalmayacağız
 Çömez, telefon yerine yüz yüze teması seçti
 Baykal'dan El Kadı eleştirisi
 Ecevit'te iyileşme belirtisi eşini mutlu etti
 Rum liderin 'Görüşmem' inadı yine tuttu
 Ali Müfit Gürtuna parti binasını tuttu
 'Karar beni hayal kırıklığına uğrattı'
MAHMUT ÖVÜR
Mesut Yılmaz 'Amatör Kaptan' oldu
Çırağan Sarayı'nda dün...
ASLI AYDINTAŞBAŞ
Hamas ve gençlere yalan söylemek
Sovyet İmparatorluğu,...
YAVUZ DONAT
Mardin... Mazıdağı... Derik
Sabah 06.30'da Ankara'dan...
Uyuşturucu, peynir ekmek gibi satılıyor
16 yaşındaki liseli Melis'in ölümü, gözleri yeniden uyuşturucu...
Hülya'dan aşk itirafı: Evet, ilgi alanımda
Hülya Avşar'ın gizli bir hayranı ortaya çıktı. FIFA lisanslı menajer...
Paşa'nın telefonunu dinleyenler kim?
Paşa'nın telefonunu dinleyenler kim?
Genelkurmay, Taşkesen Paşa'nın telefonlarının Genelkurmay İstihbaratı...
Puanlar değil, kaçıncı sırada olduğunuz önemli
Puanlar değil, kaçıncı sırada olduğunuz önemli
Okul tercihlerini yaparken geçen yıl kaç puandan öğrenci alındığı...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Pazar Sabah | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar | Arşiv | Künye | Ana Sayfa
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
Üretim ve Tasarım   Merkez Bilgi Grubu