kapat
   
SABAH Gazetesi
 
   News in English
   Son Dakika
   Yazarlar
   Günün İçinden
   Ekonomi
   Gündem
   Siyaset
   Dünya
   Spor
   Hava Durumu
   Sarı Sayfalar
   Ana Sayfa
   Dosyalar
   Teknoloji
   Emlak
   Otomobil
   Detaylı Arama
   Arşiv
   Etkinlikler
   Günaydın
   Televizyon
   Astroloji
   Magazin
  » Sağlık
   Cuma
   Cumartesi
   Pazar Sabah
   İşte İnsan
   Sinema
   20. YILA ÖZEL
   Turizm Rehberi
   Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
SSK'lıya tüp bebek dampingi
SSK'lının 1800 euro'ya tüp bebeği oluyor
Bir Çıkarsa...
SSK'zede Hastalar
Herkes Anne-baba Olsun

SSK'lıya tüp bebek dampingi

SSK'dan beklenen tüp bebek yönetmeliği uygulamaya girene kadar, özel hastaneler harekete geçti! Bebek sahibi olmak isteyen çiftlere şimdiden SSK'nın ödeyeceği miktar kadar indirim yapılıyor

Özel tüp bebek merkezlerinde tedavi şansı verilmeyen SSK'lı hastalar için özel uygulama başlatan Alman Hastanesi Tüp Bebek Merkezi Direktörü Prof. Dr. Mustafa Bahçeci, "Biz SSK'lı hastalara bakmaya başladık, onları daha fazla mağdur edemezdik" dedi. Prof. Dr. Bahçeci, "Sürekli bize, uygulamanın başlayıp başlamadığını soruyorlar. Böyle kapıda yığılmış yüzlerce hasta var. Sonunda vicdanen kendimizi sorumlu hissettik ve devletin ödeyeceği tutar kadar indirim yaparak, SSK'lı hastalara bakmaya başladık" diye konuştu.

* Öncelikle tüp bebek tedavisi için bekleyen kaç çift var? Türkiye'de her 100 çiftten yaklaşık 15-20'sinde kısırlık sorunu var. Türkiye'de yılda ortalama 28 bin tüp bebek uygulaması yapılıyor. Türkiye, nüfusuna göre en az tüp bebek uygulayan ülkelerden biri. Amerika, Belçika ve İsrail ise en çok tüp bebek uygulayan ülkelerdir. Ben bizim ülkemizde halen, maddi imkanlarını denkleştirmeye çalışan, devletin yeni düzenlemelerini bekleyen binlerce çift olduğunu biliyorum. Tüp bebekle çocuk sahibi olmak için 60 bine yakın SSK'lı hasta bekliyor.

* Devletin tüp bebek tedavilerini zorunlu sağlık harcaması kapsamına almasını nasıl değerlendiriyorsunuz? Tüp bebek masraflarının devlet tarafından karşılanması tabii ki çok olumlu bir gelişme. Biliyorsunuz öncelikle Emekli Sandığı, Bağ- Kur'lu hastaların tüp bebek tedavilerinin devlet tarafından karşılanacağı açıklandı. Ardından SSK'lılar da bu kapsama alındı. Ancak öyle şartlar var ki; hem tıbben, hem de madden hastayı çok zorluyor. Sonunda da pes ediyor ve varını yoğunu ortaya koyup, yorgun ve çok yıpranmış bir şekilde bize, yani özel merkezlere başvuruyorlar. Rapor bürokrasisi hastaları yıldırıyor. Kriter alınması gereken başarılı özel merkezler iken, kısıtlı imkanlarla ve kadrolarla çalışan, başarı oranları özel merkezlere göre oldukça düşük olan üniversitedeki merkezlerin vereceği raporun baz alınması düşündürücü bir tablo! Dünyada referans gösterilen özel merkez, neden üniversitedeki merkeze endeksli çalışsın ki? Hastalar neden bekletilsin? Sadece 'Tedaviniz burada yapılabilir' diye rapor veriliyor. Uygulama öncesinde yapılan tedavide kullanılan ilaç, malzeme ve tetkik ücretlerinin de devlet tarafından karşılanacağı ancak doz sınırlaması getirileceği de açıklandı. Bütün bu şartlar da hastaları mağdur eden uygulamalar maalesef! Yönetmelik açık. Raporda; yer gösterme ya da verilen yerde yaptırma zorunluluğu yok. Rapor vermemek de yok. Ama ısrarla bu uygulamalar devam ediyor.

* Tüp bebek tedavilerinin maliyeti nedir? Devletin koyduğu sınır nedir? Çiftin kısırlık tedavisi için kamudaki merkezlere gitmesi halinde, masraflarının tümünün karşılanacağı belirtildi ama yaş, deneme sınırı, doz kısıtlaması vs. gibi şartlar söz konusu. 'Özel merkezlerde yapılacak tüp bebek uygulamasının masrafı kamudakini geçerse, çift farkını kendisi ödeyecek' deniyor. Zaten hâlâ özel hastanelere sevk uygulaması başlatılmış değil... Devlet, tüp bebek masrafının 1 milyar 235 milyon liralık kısmını ödeyeceğini açıkladı ama bu da gerçekçi bir maliyet değil maalesef. Tüp bebekte başarı oranı; ileri teknolojik donanım ve deneyimli ekiple doğru orantılıdır. Bunlar da 'yüksek maliyet' demektir.

* Tüp bebek tedavilerinde hangi noktadayız? Gebelik oranları ne oldu? Üremeye yardımcı tedavi yöntemleri, gerçekten pek çok çiftin bebek sahibi olmasını sağladı. Bugün dünyada yaklaşık 3 milyon tüp bebek olduğu varsayılıyor. Yaş önemli bir faktör olmakla beraber ortalama gebelik oranları yüzde 50'nin üzerine kadar çıktı. Anne adayı, neredeyse her yaşta bebek sahibi olabiliyor. Hiç spermi olmayan bir erkek de, baba olma şansını yakalayabiliyor. Bütün bunlar çok önemli gelişmelerdir. Ama bizim en önemli uyarımız; 'geç kalmayın'dır. Anne adayı ideal doğurganlık döneminde bebek sahibi olmaya çalışmalı, biraz geç kalınmışsa asla beklemeden tüp bebek tedavilerine başlanmalı... Baba adayları için ise; zaman zaman sperm analizi yaptırarak, sperm sayılarını kontrol ettirmelerini öneriyoruz. Özellikle Türk toplumu için çocuk sahibi olmanın önemini biliyor ve üreme konusunda problem yaşayan çiftlere çok seçenekli, sorunlarına özel tedavi seçenekleri sunabiliyoruz.
DİĞER SAĞLIK HABERLERİ
 Ssk'lıya Tüp Bebek Dampingi
 Konuşmaya En Güzel Deneyimden Başlayın
 Mutlu Seksin Yolu Özgüvenden Geçiyor
 Mutlu Seks Başarıyı Artırıyor
 Kilo Vermenin Sırları
 Erkeklerin Cinsel Gücü Giderek Düşüyor!
 Sertleşme Sorunu 40'lı Yaşlarda Başlıyor
 Tatminsiz Kadın Kendini Şişman Erkekde Güçsüz Ve Yaşlı...
 İklimler Ergenliği Etkiliyor
 Tombul Çocuğunuzun Yüksek Tansiyonu Olabilir
 İstenmeyen Tüylere Kalıcı Çözüm
 Genç Kızınız Tembel Değil Haşimato Hastası Olabilir!
 Mutlu Gençler Daha Uzun Boylu Oluyor
 Sınav Stresi Genç Kızlarda Yumurtalık Kisti Yapıyor
Kitaplardan okuyup yanlış yorumluyorlar
Kitaplardan okuyup yanlış yorumluyorlar
Yaklaşık 15 yıldan beri gezegen hareketleri ile yakından ilgilenen...
Düğünde şıklık yarışı
Düğünde şıklık yarışı
Çarmıklılar'ın kızı Selin ile işadamı Uzay Kozak'ın düğünü,...
Sosyetiklere müjde...
Sosyetiklere müjde...
Kozmetik dünyasında birçok ilkin sahibi olan ve tüm dünyada...
Hasret bitti
Hasret bitti
Ekinciler Holding'in patronu Yasin Ekinci ile boşandığı eşi...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.