kapat
   
SABAH Gazetesi
 
   News in English
   Son Dakika
   Yazarlar
   Günün İçinden
   Ekonomi
   Gündem
  » Siyaset
   Dünya
   Spor
   Hava Durumu
   Sarı Sayfalar
   Ana Sayfa
   Dosyalar
   Teknoloji
   Emlak
   Otomobil
   Detaylı Arama
   Arşiv
   Etkinlikler
   Günaydın
   Televizyon
   Astroloji
   Magazin
   Sağlık
   Cuma
   Cumartesi
   Pazar Sabah
   İşte İnsan
   Sinema
   20. YILA ÖZEL
   Turizm Rehberi
   Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Genel af talebine kızdı
Vekillerin İstekleri

'Genel af' isteyen vekile sert çıktı

Başbakan Tayyip Erdoğan TBMM'de Güneydoğu milletvekilleriyle terörü konuştu. Erdoğan, "genel af" isteyen Bitlis vekili Aksoy'a sert tepki gösterdi: Senin ananı, babanı, çocuğunu öldürseler bunu ister misin? Terör örgütü ağzıyla konuşmayın.

Genel af talebine kızdı

Meclis'te Doğu ve Güneydoğu milletvekilleriyle terörü konuşan Başbakan Erdoğan, bir milletvekilinin "Genel af çıkarılsın" sözlerine sert tepki gösterdi: Terör örgütü ağzıyla konuşmayın. Katilleri affetmeyiz.

Başbakan Tayyip Erdoğan, Doğu ve Güneydoğu milletvekilleriyle yaptığı toplantıda, bir milletvekilinin 'genel af çıkarılsın' sözleriyle şoke oldu. Bitlis Milletvekili Abdürahim Aksoy'un bu önerisine Başbakan Erdoğan'ın tepkisi sert oldu. Erdoğan, "Terör örgütü ağzıyla konuşmayın. Katilleri affetmeyiz" dedi. Başbakan, Demokratik Toplum Partisi (DTP) mensuplarıyla görüşmesi gerektiğini dile getiren vekillere de "Onlarla görüşmem" yanıtını verdi. Doğu ve Güneydoğulu vekillerin isteği üzerine TBMM'de yapılan toplantıya Dışişleri Bakanı Abdullah Gül,
İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, Adalet Bakanı Cemil Çiçek, TBMM Adalet Komisyonu Başkanı Köksal Toptan, TBMM İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Mehmet Elkatmış da katıldı. Yaklaşık 70 milletvekilinden 23'ü söz aldı. Bazı vekiller ise önerilerini yazılı verdi.

BÖYLE ŞEY OLUR MU?
Bitlis Milletvekili Abdürahim Aksoy, "Bölgede sürekli olarak genel af dile getiriliyor. Böyle bir beklenti var. Genel af düşünülebilir mi " dedi. Bunun üzerine Erdoğan, Aksoy'a sert çıktı: "Senin ananı, babanı, çocuğunu öldürseler bunu ister misin? Terör örgütü ağzıyla konuşmayın. Bunlar terör örgütünün söylemleri. Kendi projelerinizi anlatın. Katilleri affetmeyiz." Aksoy'un "İlköğretim okullarında Kürtçe eğitim verilsin" sözleri de Erdoğan'ı çok sinirlendirdi: "Sen ne diyorsun, böyle şey olur mu? Dünyanın hangi yerinde böyle şey var?"

OPERASYONLAR DURMAZ
Van Milletvekili Halil Kaya ise Başbakan'dan kimseyi dışlamamasını istedi. Kaya, "Herkesle görüşün. DTP'lilerle de görüşün" dedi. Erdoğan da DTP'lilerle niye görüşmeyeceğini şu sözlerle ifade etti: "Biz belediye başkanları ile görüştük. Bakanlarım gidip görüştü. Ancak onlar farklı söylem içine girdi. Onlarla görüşmem. Siirt Belediye meclis üyeleri operasyonların durdurulmasını istiyor. Orada askerler şehit düşerken operasyonlar durdurulamaz."

BU AK PARTİLİ AĞZI DEĞİL
Mardin Milletvekili Nihat Eri de, geçmişte bölgede yaşanan faili meçhul cinayetleri gündeme getirdi. Eri'nin, "Bölgede faili meçhuller var. Vatandaş bunları derin devletin yaptığını düşünüyor" sözlerine Başbakan Erdoğan, "Konuştuğun ağız AK Partili ağzı değil. AK Partili gibi konuş" yanıtı verdi. Eri de, "Sayın Başbakanım Süryaniler kurşunlanıyor. Süryani bir doktor kurşunlandı. Köylerine dönemiyorlar. Süryaniler kaçırılıyor. Karakola götürülüyorlar kayboluyorlar. Minibüs kurşunlandı 7 kişi öldü" dedi. Mardin'in diğer milletvekili Selahattin Dağ da, bölgede 50 yıldır ırkçılık yapıldığını bu nedenle bugünkü tablonun oluştuğunu savundu. Dağ, "Biz de ateşin içindeyiz. Kızıltepe ilçe binamız dört kez yakıldı" şeklindeki konuşmasına Başbakan Erdoğan, "Ne yapalım" yanıtı verdi. Adıyaman Milletvekili Mahmut Göksü da, bölgede dini altyapının daha da yoğunlaştırılmasını isterken, "PKK yollara mayın döşeyecek kadar güçlü değil" dedi. Göksü da Erdoğan'ın hışmına uğradı: "Ne demek kardeşim bu? Kendi kendimizi mi suçlayalım? Böyle sapma şeyler olmaz." Başbakan Erdoğan toplantının sonunda milletvekillerine terörle mücadele yasa taslağı ile ilgili şunları söyledi: "Bu yasa çıkacak başka yolu yok."

Ergun AKSOY / ANKARA


1 2 3 4 5
 
DİĞER SİYASET HABERLERİ
 Çiçek: O kadar zengin miyiz?
 Baykal: Zapsu'nun aklıyla iş çözülmez
 Küçük kabahatlere ağır para cezası
 Bombayı askerle ilişkilendirmek hukuki fantezi
 ABD elçisi: Gerçekten bu kadar uzak iddia olamaz
MUHARREM SARIKAYA
İnce çizgi...
Meclis'in bu haftaki mesai başlangıcında...
YAVUZ DONAT
Ankara'da bir gün
Başbakan Erdoğan dün sabah AK...
Açıklanan isimler davanın mağduru
Barbie Operasyonu'yla ilgili iddianamede ifadeleri alınan 23...
Pepe'den korkutan iddia
Tuzla'daki variller için 'insanlık suçu' diyen Çevre Bakanı Pepe,...
Albaya sevgi seli: 3 günde 25 bin alo
Albaya sevgi seli: 3 günde 25 bin alo
Elazığ'daki mayınlı saldırıda yaralandıktan sonra telefonları...
Türkiye 30 F-16 4 denizaltı alıyor
Türkiye 30 F-16 4 denizaltı alıyor
Türk Silahlı Kuvvetleri, modernizasyon çalışmalarını hızlandırdı. 10...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Pazar Sabah | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar | Arşiv | Künye | Ana Sayfa
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
Üretim ve Tasarım   Merkez Bilgi Grubu