kapat
   
SABAH Gazetesi
 
   News in English
   Son Dakika
   Yazarlar
   Günün İçinden
   Ekonomi
   Gündem
   Siyaset
   Dünya
   Spor
   Hava Durumu
   Sarı Sayfalar
   Ana Sayfa
   Dosyalar
   Teknoloji
   Emlak
   Otomobil
   Detaylı Arama
   Arşiv
   Etkinlikler
   Günaydın
   Televizyon
   Astroloji
   Magazin
   Sağlık
   Cuma
   Cumartesi
   Pazar Sabah
   İşte İnsan
   Sinema
   20. YILA ÖZEL
   Turizm Rehberi
   Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
İndigoların hayali dünya barışı
İndigoların hayali dünya barışı
'Yazan' Lee Carroll
Dişi enerji dönemi
Uzman görüşleri

Dünyayı biz kurtaracağız

1980 sonrası doğan ve "İndigo" olarak adlandırılan çocuklar, 2007'de dünyayı kurtaracaklarını iddia ediyor. Uzmanlar ise bunun mümkün olmadığını söylüyor.


İndigoların hayali dünya barışı

1980'li yılların 'indigo çocukları' artık büyüdü. Şimdi dünyadaki savaşlara son vereceklerini düşünüyorlar. Yaşları 16- 26 arasında değişen bu gençler 2007'den itibaren özellikle Ortadoğu'dan başlayarak planlarını yürürlüğe sokacaklarını ileri sürüyorlar.

Kendilerini yeni dünyanın çocukları yani "indigo" olarak tanımlıyorlar. 1980-90 yılları arasında doğdular. Belli bir misyon için bu dünyaya geldiklerine inanıyorlar. Bu inançlarının amacı da dünyada barışı sağlamak. Artık yeterli çoğunluğa ulaştıklarını dünyadaki savaşları sona erdireceklerine inanıyorlar. Hatta bunun için ışıltılar saçan bir tarih de belirlemişler: 9 Kasım 2007. Bu tarihten itibaren başlayan bir süreçte özellikle Orta-Doğu ülkelerinde yaşayan indigo çocuklar savaşı sona erdirecekler...

TÜRKİYE'DEKİLER ÖNEMLİ
Jeopolitik konumu nedeniyle Türkiye'deki indigolar rollerinin önemli olduğunu düşünüyor. Kurdukları internet grubunun 700 üyesi var ve bu da onları dünyanın ikinci büyük indigo grubu yapıyor. İnternetten yayın yaptıkları dergilerinin de binlerce kişi tarafından okunduğunu düşünüyorlar. Bu internet grubunun ve derginin kurucusu Mehmet Karaarslan (22), bundan altı yıl önce Sofie'nin Dünyası'nı okuyarak konuyla ilgilenmeye başladığını anlatıyor: "Daha sonra dini konulara yöneldim. Kuran'ı okudum. 'Ben kimim' arayışı içine girdim. 2000 yılında Kyron sayesinde indigo çocuklar konusuyla karşılaştım. Araştırınca indigo çocukların özelliklerini kendimde buldum." Derginin yazarlarından olan Doruk Oğuz (20) ve Özge Esirgen'in (22) de kendilerini indigo olarak tanımlamalarının benzer bir hikayesi var. Çocukluklarından beri felsefi konulara ilgi duyduklarını söyleyen gençler, ilerleyen zamanlarda kendi üzerlerine daha fazla düşündüklerini; kendi deyişleriyle "farkındalıklarının" arttığını anlatıyorlar. Bundan sonra da kendilerini dünyaya hizmet etmeye adamışlar. Çünkü "Önemli olan 'ben' değil. Biz zaten kendimizin farkındayız. Dünyanın değiştirilmeye ihtiyacı var. Bu bizim kişisel misyonumuz değil, dünyanın misyonu. Biz birer aracız. Sadece biz bunun farkındayız" diyorlar. Peki ama dünyaya barışı nasıl getirecekler? Yeterli sayıya ulaştıklarında yani 2007'den başlayarak önümüzdeki 10 yıl içinde sorun hallolacak. Mehmet Karaarslan dünyada olup bitenleri çok yakından takip ettiklerini ve tüm gelişmelerin farkında olduklarını anlatıyor: "Biz yani bilinçli yeni nesil toplum liderleri olmaya başladığında dünyada barış sağlanacak. İşler iyiye gitmeden önce kötüye gidiyor gibi gözükebilir. (Şu an bunu yaşıyoruz) Uygarlığımızı yeniden inşa etmek için önce temelin temizlenmesi gerekiyor. Temelin temizlenmesini sağlayan kişiye indigo deniyor. Gelecek biziz, o yüzden gelecek için kaygılanmıyoruz." Özge Esirgen ise bu gelişimi şöyle açıklıyor: "İndigo çocuklar bir görev bilinciyle dünyaya geliyorlar. Bunu belli bir yaştan sonra daha yoğun olarak hatırlamaya başlıyorlar. Bu görev dinsel veya politik anlamda olmak zorunda değil. Artık tüketim son haddinde. Sanatta, bilimde, dinde, politikada her şey son kapılara dayandı. Artık daha ileri gidilemiyor. O yüzden 80'lerde çok fazla görevli varlıklar dünyaya gelmeye başladı. Çünkü her alanda değişime ihtiyaç var. Kurtuluş Savaşı sırasında on tane vardı. Şimdi onlardan yüzlercesi var. O ruhla mücadele ediyorlar."

YÜZDE 70'İMİZ BÖYLE
Daha da somut olarak açıklamak gerekirse internet üzerinden daha çok insana ulaşıp onları bu değişimin farkında olmalarına çalışıyorlar. Şu an Bilgi Üniversitesi Televizyon Gazeteciliği okuyan Mehmet Karaarslan ilerde kendi amaçları doğrultusunda mesleğini yapmak istiyor. Bu amaçlardan biri İstanbul'da sağladıkları standartların Doğu'da ücra köşelere ulaşması . İstanbul Üniversitesi Antropoloji Bölümü öğrencisi Doruk Oğuz, akademisyen olarak daha çok gence ulaşacak. Koç Üniversitesi Siyaset Bölümü öğrencisi Özge Esirgen ise insanlığa hizmet edecek bir iş yapacağını; ancak bunun ne olduğunu henüz bilmediğini söylüyor. Şu an Türkiye'deki gençlerin yüzde 70'inin kendilerini "indigo" olarak adlandırmasalar da aynı bilinçte olduklarını söylüyorlar ve " Biz ümidin adıyız" diyorlar. Röportajın sonunda umarım 20 yıl sonra tekrar konuşma fırsatımız olur dediğimde, "O kadar uzun zamana ihtiyaç yok, 5 yıl yeterli" demeden de duramıyorlar... Fotoğraflar: Sinan Akyüz

Ece Koçal

DİĞER YAŞAMA DAİR HABERLERİ
 İstanbul erguvanla şenlenir
 Yumuşak bir dokunuş
 Şimdi 'sanal seyirci' zamanı
 Üç düğmeli ceketleri atın gündüz renkli gömlek giyin
 Stil
 Kalbinizi zehirlemeyin
 Keyif için başladı, milyon dolarlık ciroya ulaştı
 Dünden bugüne saatin bilmediğiniz öyküsü
 Hayvanlara eziyet eden çocuğa dikkat!
 Yunuslar akustik ağla kurtarılacak
 Ameliyatlar canlı yayında
 Kısa... Kısa...
 Aşk dolu bir nefes
 Votkaya şarkı!
 Bir sonraki albüm için bunu satın alın
 Dünyadaki tek mesele aşk değil
 Satır Arasında Kanlar
 Erkek idare edildiğini bilmek istemiyor
 Güvenli bir uyku ilacı ve sakinleştirici
    Cumartesi Yazarlar
    Güncel
  » Yaşama Dair
    Sinema
    Gurme
SUNAY AKIN
53 yıl önceydi
Birinci Dünya Savaşı sonrasında, yeni bir...
ALİ POYRAZOĞLU
Söz bir, dönmek iki!!!
Geçen hafta Almanya'daydım. Türk...
AYŞE BRAV
Dayak operasyonlarından fuhuş operasyonlarına
Yine çok...
PROF. DR. ERDEM YEŞİLADA
Depresyonla doğal yollarla baş edin
Uykusuzluk kadar...
PROF. DR. BENGİ SEMERCİ
Evlatlık olduğunu saklamak doğru değil
Her pazar...
Düşmanlıkları silen inanç ve müzik
Düşmanlıkları silen inanç ve müzik
Fransa'nın 2005 Oscar adayı olan bu film, ilk büyük savaşta çarpışan...
Yerli korku sinemasında taptaze bir çaba
Yerli korku sinemasında taptaze bir çaba
Biliyorum, birçok eleştirmen arkadaşım bu filme burun kıvıracak.
Organik tarım doğayı koruyor
Türkiye'nin en büyük organik gıda zinciri City Farm'ın Genel Müdürü...
Dünya bu diyetleri konuşuyor
Havalar ısınmaya başladı, yazlıklar gardıroplardan çıkıyor. Peki kışın...
Bu filmin yönetmenini öldürmek istedim
Bir yapımcı, ilk kez kendi şirketinden çıkacak bir filmle ilgili böyle konuşma...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.