kapat
   
SABAH Gazetesi
 
   News in English
   Son Dakika
   Yazarlar
   Günün İçinden
   Ekonomi
   Gündem
  » Siyaset
   Dünya
   Spor
   Hava Durumu
   Sarı Sayfalar
   Ana Sayfa
   Dosyalar
   Teknoloji
   Emlak
   Otomobil
   Detaylı Arama
   Arşiv
   Etkinlikler
   Günaydın
   Televizyon
   Astroloji
   Magazin
   Sağlık
   Cuma
   Cumartesi
   Pazar Sabah
   İşte İnsan
   Sinema
   20. YILA ÖZEL
   Turizm Rehberi
   Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Papadopulos'un çağrısı 'seçimlik'
Bostancı kapısı açılıyor

Papadopulos'un çağrısı 'seçimlik'

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Rum yönetimi lideri Tasos Papadopulos'un kendisiyle görüşme çağrısını ''seçimlik'' olarak niteleyerek, Papadopulos ile ''kayıplar konusunda değil, kayıplar vesilesiyle görüşmenin'' gündemde olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Talat, Türk Ajansı-Kıbrıs'a (TAK) yaptığı açıklamada, görüşmenin BM Genel Sekreteri Kıbrıs Özel Temsilcisi Michael Möller'in konutunda yapılabileceğini, ancak tarihin belirlenmediğini belirterek, ''Özlü konuları görüşmemiz için Rum tarafının Annan Planı ile ilgili değişiklik önerilerini
sunması gerekir'' dedi.

Talat'ın verdiği bilgiye göre, Papadopulos ile görüşme, Paris buluşması öncesinde Möller'in önerisiyle gündeme geldi. Möller, OtonomKayıplar Komitesi'nde BM'yi temsil eden 3. üyenin atanması dolayısıyladüzenlenecek resepsiyonda iki lideri buluşturmayı önerdi. Bu öneriyi kabul ettiğini söyleyen Talat, Genel Sekreter Annan'ın da buluşmaya sıcak baktığını belirtti.

Ancak Papadopulos'un geçen gün ''insancıl konular ve kayıplar'' gündemiyle görüşme yapabileceğine ilişkin açıklamasını yadırgadığını ifade eden Talat, ''Kayıplar konusu, yolunda giden tek konu. Bu konudaproblem yok. Bu konu uzaktan centilmenlik anlaşması yaptığımız ve politize etmemek için konuşmadığımız bir konu. Şimdi neyi konuşacağız.Kayıplar konusunda değil, kayıplar vesilesiyle görüşme söz konusu. Sayın Papadopulos'un yanlış anladığını sanmıyorum, seçim dolayısıyla bilerek yapıyor. Ama buna karşın bizim görüşmeden kaçınmamız mümkün değil, görüşmek zaten bizim politikamız'' dedi.

TEKNİK KOMİTELER

İki taraf arasında günlük konuları görüşmek amacıyla teknik komite oluşturulmasının, cumhurbaşkanlığı görevine başlamasının hemen ardından kendi önerisi olduğunu anımsatan Talat, geçen ay Möller'in 10komite kurulmasına ilişkin öneride bulunduğunu ve bu öneriyi kabul ederek Genel Sekreter'e yazıyla bildirdiklerini söyledi.

Rum liderliğinin, ''Teknik komitelerde özlü konular konuşulmazsa günlük konular ele alınamaz'' yaklaşımının kabul edilmez olduğunu vurgulayan Talat, ''Özlü konuları konuşmaya karşı değiliz. Ama önce Rum tarafı Annan Planı ile ilgili değişiklik önerilerini hazırlayıp bize ve BM'ye sunmalı. Bizden ne istediğini görelim, ona göre özlü konulara girelim'' dedi.

AB'nin KKTC'ye sağladığı mali yardımı konusunda ise Talat, ''Durumnetleşmedi. Daha bir sürü dönemeçler var. Hatta Rumların yaklaşımları zemin bulursa uygulanması imkansız. Bu nedenle kabul ve ret tartışmaları gereksiz ve abartılı'' diye konuştu.

MÜLKİYET YASASI

Cumhurbaşkanı Talat, Ulusal Birlik Partisi (UBP) ve Toplumcu Kurtuluş Partisi'nin (TKP), iptal edilmesi için Anayasa Mahkemesi'ne başvurduğu mülkiyet yasasına da değinerek, Rumlara 1974 öncesinde Kuzey'de kalan malları için belli şartlarda takas, tazminat ve iade öngören yasanın önemini vurguladı.

Talat, yasayla ilgili şunları söyledi:

''Türkiye'nin yükümlülüklerini azaltacağı veya erteleyeceği üzerinde duruluyor. Oysa bundan daha önemlisi iki kesimliliğin bozulması riskidir. Çözümsüzlük şartlarında iki kesimlilik gibi en önemli parametremizin korunmasıdır. İlk defa AİHM çerçevesinde mülkiyet meselesini değerlendirme imkanı bulduk. İlk defa çözümsüzlük şartlarında mülkiyet rejiminde çok büyük değişikliğe yol açacak ve çözüm parametrelerimizi olumlu etkileyecek yasa yaptık.'' UBP ve TKP'nin yasanın iptali için Anayasa Mahkemesi'ne başvurmalarıyla ilgili olarak, ''Yasanın hazırlanmasında fiilen emeği olan bir kişi olarak memnun olduğumu söyleyemem'' diyen Talat, ''Başvurmamaları için uğraştım, görüşerek bunun sakıncalarını anlattım'' dedi.

Talat, iptal başvurusunun yasayla oluşturulması öngörülen mahkeme niteliğindeki komisyona AİHM nezdinde gölge düşürebileceğini ve gecikme yaratabileceğini, Rumlar'da da iptal yönünde umut yarattığını kaydetti. Talat, ''Yasanın iptali halinde ciddi sorun olacak, ancak ben yasanın iptal edileceğini sanmıyorum. Edilse bile bazı maddeler iptal edilebilir'' dedi.

Talat, yasanın anayasaya uygunluğu bakımındanrahat olduğunu söyledi.
''Yasanın referanduma sunulması gerektiğine'' ilişkin görüşlere dedeğinen Talat, ''Arzularımıza göre değil, AİHM'nin dayatmasıyla hazırlanan bir yasadır. Bu nedenle halkoyuna sunma yaklaşımı abesle iştigaldir. Halkın seçtiği temsilcilerin halk yararına değerlendirme yaparak hazırladığı bir yasadır'' dedi.

'TÜRKİYE ÇARE İSTEDİ'

Yasanın ''Türkiye'nin dayatması'' olduğuna ilişkin görüşlere de Talat şu karşılığı verdi:

''Doğrudur, AİHM işaret edince Türkiye yerel çare üretilmesini istedi, ama yasayı biz hazırladık. Aresti davasından aylar önce Meclis'te milletvekillerine 'Bu devletin yükü sadece benim değil, hepimizin sırtındadır. Nasıl olsa Türkiye halleder diye geçiştiremeyiz. Türkiye çare bulmamızı bekliyor' dedim. Bize şöyle yapın demiyor, ama çare bekliyor.

Çare bulmazsak çok daha kötü olacak diye herkesi uyardım. Ve yasayı biz hazırladık. Meclis'e, liderlere bilgi vererek hazırladık. Türkiye sadece uluslararası hukukçulardan bizim için görüş istedi. Bunları da bizim şartlarımıza uygun hale getirdik.''

10 KİLO VERDİ

İstanbul'da 27 Şubat'ta geçirdiği baypas ameliyatının ardından istirahat dönemi devam eden Cumhurbaşkanı Talat, Pazartesi günü makamında çalışmalara başlayacak.

Diyet, spor ve ameliyatın da etkisiyle kısa sürede yaklaşık 10 kilo veren Talat, kendini son derece iyi hissettiğini, moralinin de çok iyi olduğunu belirtti.

Her sabah evinde yürüyüş bandında yaklaşık yarım saat spor yapan, beslenmesine özen gösteren Talat, diz üstü bilgisayarını ve bilgisayarlı cep telefonunu yanından ayırmıyor. Kriz yaşamadan ameliyat olmasını ''büyük şans'' olarak niteleyen Talat, kalp rahatsızlığını, stresin yanında beslenme şekli, 15 yıl önce bırakmasına karşın uzun yıllar sigara ve içki içmesine bağladı.

Ani ameliyata karar verirken zorlanmadığını belirten Talat, ''Kalbim sinyal vermedi, herhangi bir sorun yoktu, ama son zamanlarda aşırı yemek yemişim gibi midede şişkinlik olurdu. Meğer bu belirtiymiş, ama bunu sonradan öğrendim. İstanbul'da anjiyoda yüzde 60daralma görülünce doktorlar ameliyat önerdi. Zaten ameliyatın hikmetine inanırım, ilaç yerine ameliyatı tercih ederim. Bu nedenle karar vermem zor olmadı.'' diye konuştu. Talat, en büyük sıkıntısının bir aydan beri sırtüstü yatmak olduğunu anlattı.

PAPADOPULOS'UN ADI YETTİ

Talat, ameliyat döneminde en fazla etkilendiği olay sorulunca, BM Genel Sekreteri Annan ile telefon görüşmesini anlattı. ''Yoğun bakımdan çıktıktan sonra Türkiye Cumhurbaşkanı, Başbakanı,Sayın Rauf Denktaş aradı. Kısa konuşmalar oldu ve hiçbir sorun olmadı.
Ardından BM Genel Sekreteri Annan aradı. Benim o telefona kadar Papadopulos ile Annan'ın Paris görüşmesinden haberim yoktu. Genel Sekreter Papadopulos ile görüşmesini anlattı. Ben görüşmelere hazır olduğumuzu söylemeye başladım... Ve bu konuşma sırasında nabzım yükseldi, terlemeye başladım. Meğer çok tehlikeliymiş.''

1 2 3 4 5
 
DİĞER SİYASET HABERLERİ
 Sezer'den memura ek ödemeye onay
 Gazeteciler kovuşturma mağduru
 Memurlara ikramiye teklifi
 Komisyon Van'da
 Rumlar'da Rehn memnuniyeti
 Donanmaya 4 denizaltı daha
 Erdoğan: Muhalefet pusulayı kaybetti
 Ahıskalılara ikinci vatan Türkiye
 İçişleri'nden Nâzım açıklaması
 Rumlarla teknik konular masada
 'Korumalar vekilleri bunalttı'
 Sakarya'da linç etmek istediler
ASLI AYDINTAŞBAŞ
Wexler soruyor: "Ne başardınız?"
WASHINGTON...
YAVUZ DONAT
Denizli'de bir yerel parlamento
DENİZLİ...
Yeşim güvenliği için sevk edildi
Polisin 24 saat koruduğu Yeşim bina şartlarının daha iyi olduğu başka...
ABD'li milyarderin yatı denize iniyor
Amerikalı milyarderin Tuzla'da yapılan süper yatı gelecek hafta...
12 günlük tatile çıktı
12 günlük tatile çıktı
Önceki gün düzenlediği basın toplantısında "Okullarda şiddetle...
Çoluk çocuğu ön safa sürdüler
Çoluk çocuğu ön safa sürdüler
PKK, Roj TV'nin de tahrikleriyle militanlarını sokağa döktü.
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Pazar Sabah | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar | Arşiv | Künye | Ana Sayfa
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
Üretim ve Tasarım   Merkez Bilgi Grubu