kapat
   
SABAH Gazetesi
 
   Son Dakika
   Yazarlar
   Günün İçinden
   Ekonomi
  » Gündem
   Siyaset
   Dünya
   Spor
   Hava Durumu
   Sarı Sayfalar
   Ana Sayfa
   Dosyalar
   Teknoloji
   Emlak
   Otomobil
   Detaylı Arama
   Arşiv
   Etkinlikler
   Günaydın
   Televizyon
   Astroloji
   Magazin
   Sağlık
   Cuma
   Cumartesi
   Pazar Sabah
   İşte İnsan
   Sinema
   20. YILA ÖZEL
   Turizm Rehberi
   Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Cuma namazı için gelen kadınlar camiye alınmadı... Ankara Hacıbayram Camisinde her hafta kendilerine ayrılan bölümde namaz kılan kadınlar, bu hafta camiye alınmadılar. Caminin kadınlar için ayrılan giriş kapısında bekleyen güvenlik görevlileri ve cemaatten bazı insanlar Yer yok diye kadınları geri çevirdi. Kadınların bir bölümü kar üstünde namaz kılarken, bir bölümü uygulamayı protesto etti, bir bölümü de caminin boşalmasını bekledi.
Ankara'da Cuma rezaleti
Camide yer yoksa erkekler dışarı çıkar

Cuma rezaleti

Ankara'da Hacıbayram Camisi'nde cuma namazını kılmak isteyen kadınlar "erkeklere yer kalmıyor" gerekçesiyle camiye sokulmadı....

Tarihi Hacıbayram Camisi'nde, kendilerine ayrılan özel bölümde her hafta cuma namazını kılan kadınlar dün yasakla karşılaştı. Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin özel güvenlik görevlileri "Yer yok. Erkekleri sizin bölüme alıyoruz" diyerek kadınları sokmadı...

Büyük şaşkınlık yaşadılar
Kadınların bir bölümü dondurucu soğuğa rağmen cuma namazını bahçede, kar üstünde kıldı. Bazıları da erkeklerin namazının bitmesini bekledi... Camide erkeklerin safında çok sayıda bürokrat da vardı.

Karda namaz kıldılar

Camide kadınların girdiği özel bölümün kapısı dün erkeklere açıldı. Kapıda kalan kadınlar, cuma namazını bahçenin bir köşesinde, karların üstüne serilmiş örtülerde kıldılar...

Müftü: Kadınlara yer açmıyoruz
Hacıbayram Camisi'nden sorumlu Altındağ Müftüsü Turan, cuma kriziyle ilgili şöyle dedi: "Bu cami manevi ve tarihi açıdan çok önemli. Ama küçük. Yoğunluk olunca bayanlara yer açmıyoruz..."


Ankara'da Cuma rezaleti

Ankara Hacıbayram Camisi'ndeki cuma namazına kadınları almadılar. Altındağ Müftüsü Turan uygulamayı "Cami küçük, erkeklere yer kalmıyor" diye savundu.

İstanbul'da Subaşı Camisi'nde kadınların başı açık ve erkeklerle yan yana Cuma namazı kılmasının ardından tartışmalar sürerken, Ankara'nın tarihi Hacıbayram Camisi'nde "Cuma rezaleti" yaşandı. Hacıbayram Türbesi ve Camisini korumak için Ankara Büyükşehir Belediyesi adına görev yapan özel güvenlik görevlileri ile cemaatin bir bölümü, kadınları camiye sokmadılar. "Bayanların giriş kapısı" yazılı tabela asılan kapıda bekleyen güvenlik görevlileri ve cemaatten bazı kişiler, kadınlara yüksek sesle "Girmeyin!" dediler, itiraz edenlere de "Erkekler sığmadı, sizin bölüme onları alıyoruz. İsterseniz cami boşaldıktan sonra namaz kılın" dediler. Her hafta bu camide cuma namazı kılan ve bugüne kadar hiçbir sorun yaşamayan kadınlar önce şaşırdılar, sonra tepki gösterdiler. Nermin Çarkacı isimli bir kadın, "Biz her hafta cuma namazımızı burada kılıyorduk. Şimdi kalabalık diye bizi camiye sokmuyorlar. Bize ikinci sınıf insan muamelesi yapıyorlar. Bize ayrılan yeri niye bize açmıyorlar" diye isyan etti.

KARDA NAMAZ KILDILAR
Ancak camiye giremeyen kadınların bir bölümü yılmayıp, Hacıbayram Camisi ile Augustus Tapınağı arasında kalan bölüme geçerek, soğuk havada, üstünde namaz kıldılar. Cami imamının hoparlörden verilen sesine uyarak küçük bir cemaat oluşturan kadınlar cuma namazınıkar üstünde kılarken, bir grup kadın da, erkekler çıktıktan sonra camide namaz kılabilmek için beklediler. Dışarıda bunlar olurken, çok sayıda bürokrat ve yönetici de camide namaz kılıyordu.

MÜFTÜ: YERİMİZ DAR
Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan bir yetkili, Hacıbayram Camisi'ne kadınların alınmaması için "herhangi bir talimatları olmadığını" söyledi ve caminin sorumluluğunun Altındağ Müftülüğü'nde olduğunu belirtmekle yetindi. Altındağ Müftüsü Muammer Turan şunları söyledi: "Hacıbayram'da sıkıntı var. Manevi ve tarihi değerinden ötürü ayrı bir önemi var. Yazın insanlar bahçede namaz kılabiliyor, ama kış aylarında sıkıntı yaşıyoruz. Erkek cemaatte cuma namazında yoğunluk olunca, bayanlara yer açmıyoruz. Onlar alt kısmı işgal ediyorlar. Orası bir projeyle genişletilmediği sürece bu sıkıntı zaman zaman yaşanır. Caminin tamamını bayanlara tahsis etsek de yetmez."

BELEDİYE'DEN YANIT YOK
Ankara Büyükşehir Belediyesi yetkilileri ise, konuyla ilgili olmadıklarını, caminin çevre güvenliğinden sorumlu olduklarını, içine karışamayacaklarını söylediler. Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek de, basın müşaviri Avni Kavlak aracılığıyla bu talimatın kendisinden gelmediğini söylerken, caminin güvenliğini sağlayan belediyeye ait ANFA güvenlik şirketi yetkilileri ise, tüm aramalarımıza rağmen, telefona çıkmaktan kaçındılar.

Uğur BECERİKLİ / ANKARA


1 2 3 4 5
 
DİĞER GÜNDEM HABERLERİ
 Aşkın anılarını yazıyor
 Belçikalı Savcı Fehriye'ye 5 Karataş'a 10 yıl hapis istedi
 Horasan'dan provokatör geçti
 Sokak terörü başa bela
 Alpagon'a sert tepki
 Yargıtay'dan DTP'ye uyarı
 Anter zanlısı için tutuklama
YILMAZ ÖZDİL
Vatandaşa SİT'tir... Bakan'a SİT'e...
Aslında bu başlığı...
ERGUN BABAHAN
Bush'un toplum mühendisliği
Bush'un sponsorluğunda...
ALİ KIRCA
Kalvinizm "Meydan"daydı!
Son günlerde "karma...
FATİH ALTAYLI
Erbakan'a af vicdanları bozar
AK Parti iktidarı,...
ERDAL ŞAFAK
GOP yürüyor
"İktidara gelirsek yolsuzluk dosyalarını...
MEHMET ALTAN
Döviz-kur-borsa üçgeninde kaybolmak...
Salı günü, piyasa...
'Silahları bırakın'
Filistin'deki seçim sonuçları uluslararası toplumu harekete geçirdi.
Erdoğan'dan Hamas'a hem uyarı hem destek
Başbakan Erdoğan Davos Zirvesi'nde konuştu: Hamas örgütü ile Hamas...
Bu kez de çıkamazsak...
Bu kez de çıkamazsak...
Milli Takım, 2008 Avrupa Şampiyonası elemelerinde tam dişine göre...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Pazar Sabah | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar | Arşiv | Künye | Ana Sayfa
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
Üretim ve Tasarım   Merkez Bilgi Grubu