kapat
   
SABAH Gazetesi
 
   Son Dakika
   Yazarlar
   Günün İçinden
   Ekonomi
   Gündem
   Siyaset
   Dünya
   Spor
   Hava Durumu
   Sarı Sayfalar
   Ana Sayfa
   Dosyalar
   Teknoloji
   Emlak
   Otomobil
   Detaylı Arama
   Arşiv
   Etkinlikler
  » Günaydın
   Televizyon
   Astroloji
   Magazin
   Sağlık
   Cuma
   Cumartesi
   Pazar Sabah
   İşte İnsan
   Sinema
   20. YILA ÖZEL
   Turizm Rehberi
   Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Cem Karaca için buluştular
Cem Karaca için buluştular
Yarışmalarda işim ne?
'Aşk Denizi' beni çok mutlu etti

Cem Karaca için buluştular

Bir yıl önce hayata veda eden ünlü sanatçı Cem Karaca; 'Mutlaka Yavrum' isimli bir albümle anılıyor. Deniz Seki, Edip Akbayram ve Cahit Berkay, bu projede yer almaktan gurur duyduklarını söylüyor.

Geçtiğimiz yıl 8 Şubat'ta hayata veda eden Cem Karaca'nın şarkıları, 'Mutlaka Yavrum' isimli anı albümünde toplandı. Teoman, Manga, Yavuz Bingöl gibi birçok ünlü isim, Anadolu rock'ının efsane ismi Karaca'nın sevilen parçalarını yorumladı. Ali Rıza Türker önderliğinde yürütülen projede Edip Akbayram, Deniz Seki ve Cahit Berkay da yer aldı. Karaca'nın ölümünden önce aralarının pek iyi olmadığı söylenen Edip Akbayram, 'Cem Karaca'ya dönek dediği' iddialarını kabul etmedi: "Fikirlerinden vazgeçtiği için eleştirdim ama bugün büyük bir sanatçının anısı için buradayım..."

'BENİ ŞEREFLENDİRDİ'
Akbayram, Seki ve Cahit Berkay ile Marşandiz-2 Stüdyosu'nda buluştuk. İşte, anı albümüne destek veren üç sanatçının Cem Karaca ve müzikle ilgili fikirleri:

* Cem Karaca şarkıları söyleme fikri nereden çıktı, sizi kim bir araya getirdi? DENİZ SEKİ: Ali Rıza Türker'den böyle bir teklif geldiğinde gururla yapabileceğimi söyledim. Çünkü Cem Karaca, Türk pop müzik tarihine imza atan değerli bir insandı. Onun bir şarkısını söylemek beni çok şereflendirdi. Seslendirmek için 'Sen de Başını Alıp Gitme' şarkısını seçtim.

* Bu albümde 'niye ben söylemedim' dediğiniz bir şarkı var mı? D.S.: Bazı şarkılar kadın sesine yakışmayabilir. O yüzden benim için en iyi olduğuna inandığım şarkıyı okudum. Albümdeki tek bayan şarkıcı da benim bu arada...

'SESİNE YAKIŞTI'
EDİP AKBAYRAM:
Ben burada Deniz'e katılıyorum. Albümde; kadın sesine gidebilecek tek Cem Karaca şarkısını seçti. Onun okuduğu tek kadın vokal şarkısıydı bana göre. Diğerleri daha sertti. D.S.: Albümde çok değerli müzisyen büyüklerim var. Onların arasında olmak da beni ayrıca onore etti.

* Cahit Bey; Cem Karaca ile en yakın olanlardan biri sizsiniz? Bu albümde çalışmak sizin için hem keyifli, hem de zor olmuştur... CAHİT BERKAY: Ali Rıza bu albüm fikrini ilk benimle paylaştı diyebilirm. 'Hangi şarkı kimin sesine gider' diye bir çalışma yaptık. Seçimler yine yorumcu arkadaşlara aitti tabii. Albümde, sözleri Cem'e ait olan benim iki bestem var. Biz 70'li yıllarda Cem'le 2.5 yıl birlikte çalıştık. Cem'in Almanya'dan dönüşünden sonra da biri hariç çıkardığı tüm albümleri beraber yaptık. Hem frekanslarımızın iyi tuttuğu bir dostluktu hem de müzisyen olarak beni keyiflendiren biriydi. Bu albümde; benim bestelediğim 'Merhaba' isimli şarkı ilk kez Cem'in sesinden de dinleyiciyle buluşmuş olacak.

* Cem Karaca'nın anısına yakışır bir albüm çıktı diyebilir misiniz? E.A.: Cem, gerçekten çok özellikleri olan kaliteli bir müzik adamıydı. Onun hatırasına yakışır bir çalışma oldu bu albüm. Katkıda bulunan herkes zaten müzikte kendini ispatlamış kişiler. Güzel bir kadro oluştu.

'AĞIR BİR SORUMLULUK'
* Neden tek kadın Deniz Seki oldu? C.B.:
Bu albümde yer almak isteyen başka şarkıcı arkadaşlarımız da oldu, isimleri bende saklı. Ama bir albüme en fazla 12 şarkı sığar... E.A.: Ben de şarkımı kendim seçtim. Ağır bir de sorumluluğumuz vardı. Yorumda Cem Karaca'nın gerisine düşmek yakışmazdı. Bunun bilinci ve ciddiyetiyle hareket ettik. Biz Cem ile aynı dönemin insanlarıyız. Moğollar, Edip Akbayram, Barış Manço, Cem Karaca... Anadolu'yu baştan başa gezdik turnelerle.

* Anadolu rockçılar, pop müziğe eskiden biraz mesafeli bakardı. Şimdi de öyle mi? C.B.: Burada bir yanlış anlaşılma var. Pop müziğin iyisini yapana hiçbir sözümüz yok. Türü önemli değil. Kaliteli her şey alkışlanır. Bir Kenan Doğulu, bir Mustafa Sandal adam gibi pop müziği yapıyor, acayip emek harcıyorlar. Biz ucuzculara karşıyız.

'ONA DÖNEK DEMEDİM'
E.A.:
Müziği bir defa madde olarak görmeyeceksiniz. Eğer 'ben müzikten para kazanacağım ve köşeyi döneceğim' diyorsanız, bu popülist kültürün içinde olmak demektir.

* Bu tür anı albümleri ilk çıktığında ilgi görüyor ancak sonra dinleyici şarkıları orijinal sesinden dinlemeye yöneliyor. Barış Manço için de yapılmıştı. Şimdi radyolarda bile pek duyulmuyor o anı şarkıları? C.B.: Barış Manço'nun o albümünün prodüktörlüğünü ben yaptım. Çok beğenilmişti. Ne kadar sattığını bilmem ama radyolarda çalınmayış nedeni başka... Evet bir bozukluk var. Ama bozukluk Barış Manço'nun Cem Karaca'nın ardından şarkılarını yeniden yorumlayanlarda değil. Radyo ve televizyonlarda kaç tane nitelikli prodüktör var ki?

* Cem Karaca'nın siyasi bir yönü vardı. Sonrasında fikirlerinin değişimi çok tartışıldı. Edip Bey siz onun fikirlerini değiştirmesiyle ilgili sert eleştiriler getiriyordunuz? E.A: Cem Karaca ile benim aramdaki bir eleştiridir. Ama şu anda yaptığımız bir ustaya saygıdır. İnsanlar karısıyla da kavga eder. Cem Karaca'nın da hataları vardır. Ben kendi kişisel görüşüme göre onu eleştirmişimdir. Ama burada bir saygı vardır, dayanışma vardır.

* Siz gerçekten iddia edildiği gibi Cem Karaca'ya 'dönek' demiş miydiniz? E.A: Cem Karaca için 'dönek' diye bir tabir kullanmadım. 'Neden düşüncelerinden vazgeçmeye çalışıyorsun?' diye eleştirdiğim doğru... 'Bildiğimiz Cem Karaca gibi kalsa' falan demiştim. Ben dönek, mönek demedim. Affedilip, yurda döndüğü zaman onu karşılayanlar arasındaydım.

BÜLENT İPEK - MAGAZİN

DİĞER GÜNAYDIN HABERLERİ
 Kadınlar olmasa şarkıcı olmazdım
 Yanlış ilişki yok bedelli ilişki var!
 Yaşar Cannes'da
 'Ustalara Saygı' gecesinde Uğur Mumcu anılacak
 Radyo oskarı Özgür Aras'ın
 Gitsin mi, kalsın mı?
 4 Avrupalı'nın dekorasyon zevki
 Yeni Moda Sıfır Beden
 Agassi'nin maç keyfi
 Mudo'da fırsat bu fırsat...
 Pantolonları fora ettiler
 Gönül çalmak için özel çarşaf
 Sisley artık ev tekstilinde
 Tom Ford'un en büyük derdi uyku
 Oscar adaylığı için heyecanlı
 Kraliçe için mönü seferberliği
 Her problemin basit bir çözümü var...
 Gökyüzünde şıklık yarışı
 İkea'da indirim sürüyor
 Plazma TV'lerde 6'ncı jenerasyon
 En kaliteli hatıralarınız için
 Kahveniz her an hazır
HAKAN & UTKU
Soğuk tevatürler
* "Abicim, gelen öyle böyle bir soğuk...
SEDA KAYA GÜLER
Otomobil kullanmak erkeklere mi mahsus?
Bir deli kuyuya...
AYŞE TÜTER
Ciğer bohçası
Isıtılmış yağda soğanı, fıstığı ve üzümü,...
Anti sosyaller hortumcuda olabilir aldatan bir kocada!
Anti sosyaller hortumcuda olabilir aldatan bir kocada!
Gizli bir anti sosyal; çalıştığı kurumu, devleti, iş ortağını...
Nazan imzalı şarkı Niran'a ait çıktı
Nazan imzalı şarkı Niran'a ait çıktı
Ajda Pekkan'ın yeni albümü için Nazan Öncel ile çalışmaktan vazgeçip...
Sibel'in orkestrası ile hazırlanıyor
Sibel'in orkestrası ile hazırlanıyor
Üç hafta sonra piyasaya çıkacak olan ilk albümü için Günay...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.