kapat
   
SABAH Gazetesi
 
    Son Dakika
    Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
  » Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Dosyalar
    Teknoloji
    Otomobil
    Detaylı Arama
    Arşiv
    Etkinlikler
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
    Cumartesi
    Aktüel Pazar
    İşte İnsan
    Sinema
    Turizm Rehberi
    Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Van Kapalı Cezaevine gönderildikleri açıklanan astsubayların Jandarma Komutanlığındaki Kolordu Cezaevine konuldukları ortaya çıktı.
Suç 'devlete karşı isyan'
Hâkimin uyguladığı TCK maddesi
Savcının talep ettiği TCK maddesi

Ağır itham

Şemdinli'de suçun boyutu değişti. Ağır Ceza hâkimi, iki astsubayı 'devletin birliğine karşı silahlı isyan'dan tutukladı.

Şemdinli olaylarına karışan iki astsubay Ali Kaya ve Özcan İldeniz, "vatan hainliği" suçu olarak bilinen "devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak için silahlı isyan"dan tutuklandı.

SAVCI: HÜKÜMETE KARŞI SUÇ İŞLEDİLER
Van Cumhuriyet Başsavcılığı, patlamayı Terörle Mücadele Kanunu'ndaki terör suçu kapsamında değerlendirdi ve suçun hükümete karşı işlendiği sonucuna vardı. Savcı sanıkların çete kurduklarını da belirtti.

"VATAN HAİNLİĞİ" VE "ÇETE OLUŞTURMAK"
Ağır Ceza Mahkemesi Nöbetçi Hâkimi Vahit Baltacı da sanıkları TCK'nın 302 (vatan hainliği) ve 220. maddeleri (çete oluşturmak) ile Terörle Mücadele'nin 1/3. maddesine göre tutukladı.

SAVCININ İSTEDİĞİ 312
(1) Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'ni ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs eden kimseye ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilir. (2) Bu suçun işlenmesi sırasında başka suçların işlenmesi halinde, ayrıca bu suçlardan dolayı ilgili hükümlere göre cezaya hükmolunur.

HÂKİMİN UYGULADIĞI 302
(1) Devletin topraklarının tamamını veya bir kısmını yabancı bir devletin egemenliği altına koymak, devletin birliğini bozmak, devletin egemenliği altında bulunan topraklardan bir kısmını devlet idaresinden ayırmak, devletin bağımsızlığını zayıflatmak amacına yönelik elverişli bir fiil işleyen kimseye ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilir.


Suç 'devlete karşı isyan'

"Lokal mi, genel mi" diye tartışılan Şemdinli’ye yargının tespiti daha ağır: Devletin bütünlüğüne karşı silahlı çete kurulmuştur.

Şemdinli olaylarına karışan iki astsubay, terör örgütü lideri Abdullah Öcalan'ın da mahkum olduğu "vatan hainliği" suçu olarak bilinen "devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak için silahlı isyan"dan tutuklandı. Şemdinli'deki olaylardan sonra "olay lokal mi yoksa planlı ve genel mi" sorusu gündeme gelmişti. Yargı, bu tartışmaların ötesinde bir tespitle astsubayların işledikleri suçun devlete karşı olduğunu belirledi.

SAVCININ YAZISI
SABAH, Van'a gittikten sonra yeni bir aşamaya gelen Şemdinli dosyasının detaylarına ulaştı. Buna göre Van Cumhuriyet Başsavcılığı önceki gün ifadesini aldığı astsubaylar Ali Kaya ve Özcan İldeniz'le ilgili soruşturma sonunda patlamayı, Terörle Mücadele Kanunu'nda kapsamında değerlendirdi ve suçu hükümete karşı işlendiği sonucuna vardı. Savcılık Ağır Ceza Hakimliği'ne gönderdiği yazısında sanıkların eylemlerini, hükümete karşı işlenen suçları tanımlayan TCK'nın 312'nci maddesi kapsamına girdiğine işaret etti. Ayrıca TCK'nın 220'nci maddesine aykırı olarak çete kurdukları ve bu çete aracılığıyla Terörle Mücadele Kanunu'nda yer alan terör suçunu işlediklerini de belirtti. Yazıda Umut Kitabevi'nin bombalanması şöyle anlatıldı: "Suç işlemek için örgüt kurmak,Ali Kayanın kimliği bombanın atıldığı öne sürülen araçta bulundu.bu örgütün faaliyeti çerçevesinde kişilerin hayatı, sağlığı ve malvarlığı bakımından tehlikeli olabilecek biçimde kişilerde korku panik ve kaygı yaratabilecek tarzda patlayıcı madde kullanmak..." Eylemi "planlı" olarak nitelendiren savcılık, Kaya ve İldeniz'i patlamada yaşamını yitiren Zahit Korkmaz ile kitabevinde yaralanan iki kişiyi kastederek, "Patlayıcı madde kullanma sonucunda bir kişinin ölümüne neden oldukları ve iki kişinin de öldürülmesine teşebbüs ettikleri"ni iddia etti. Tutuklama kararını veren Ağır Ceza Mahkemesi Nöbetçi Hakimi Vahit Baltacı ise suçu, kamuoyunda "vatan hainliği" olarak bilinen TCK'nın 302'nci maddesinde "devletin birliği ve ülke bütünlüğünü bozmak" olarak nitelendirdi. Hâkim Baltacı, bu sonuca göre iki astsubayı, TCK'nın 302 ve 220'nci maddeleri ile Terörle Mücadele Kanunu'nun 1/3'üncü maddesine göre tutukladı. 220'nci madde "suç işlemek için çete kurma"yı içeriyor.

JİT'İ ANLATTILAR
Kaya ve İldeniz'in savcılıkta, Jandarma İstihbarat Teşkilatı'nın (JİT) çalışma usullerini anlattıkları öğrenildi. İki astsubayın savcılığa verdiği ifadenin dayanağı olan belgeler konusunda askeri birimlerin "lojistik destek" sağladığı ifade edildi.

ERSAN ATAR - ÖZGE TATAR


1 2 3 4 5
 
DİĞER GÜNDEM HABERLERİ
 Türkiye'den Kuzey Irak'a doğrudan uçuş başlıyor
 CHP'li Ercenk, 'dikili ağacım olsun' dedi..
 'Haklılığım ortaya çıktı'
 Mühendis ve bir işçisi arızalı makine kurbanı
 Ayrı oturmak kişisel tercihim
 İçme suyunda bir değil birçok virüs
 Kapkaç paraları PKK'ya
 Silopi'yi 'çete'ler bombalamış
 Roj TV, RTÜK takibinde
 AK Parti'de de gündem Roj TV
 'Çocuklara şeker'i emniyet yalanladı
 Sivas sanığı teslim oldu
YILMAZ ÖZDİL
Hatır için kaynatılmamış su bile içilir...
Dün dedim ya,...
UMUR TALU
Vatan borcu kart borcu!
Sabah'ın dünkü manşetine...
FATİH ALTAYLI
Cumhurbaşkanı-mız sağ ve esen mi?
Türkiye yine...
ERDAL ŞAFAK
Yumağın doğru ucu
FLY Havayolları'nın Dışişleri'nin...
'Suç işlemelerini bekleyemeyiz'
ABD Dışişleri Bakanı, CIA'nın Avrupa'daki bazı ülkelerde gizli sorgu...
'Söyledikleriyle patronun kim olduğunu gösterdi'
Yabancı basına göre devrik lider Saddam, "İşgalcilere emredin" diye...
Hakan'a güvendim
Hakan'a güvendim
F.Bahçe maçındaki Hakan Şükür seçimiyle tartışılan Gerets,...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar | Arşiv | Künye | Ana Sayfa
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
Üretim ve Tasarım   Merkez Bilgi Grubu