kapat
   
SABAH Gazetesi
 
    Son Dakika
    Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
    Gündem
  » Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Dosyalar
    Teknoloji
    Otomobil
    Detaylı Arama
    Arşiv
    Etkinlikler
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
    Cumartesi
    Aktüel Pazar
    İşte İnsan
    Sinema
    Turizm Rehberi
    Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
NİYE FELLİK FELLİK GEZİYORUZ?... Erdoğan, yurt dışı gezilerine yönelik ve yabancı yatırımcılara yaptığı davetlere yönelik eleştirilere de şöyle yanıt verdi: Bizim petrol kuyularımız yok. Biz de farklı kaynaklar üretmek için dünyayı fellik fellik dolaşıyoruz. Onun için gece gündüz demeden koşturuyoruz ve neticelerini almaya başladık.
Türkiye bir mozaiktir
Anayasa Ne Diyor?
Ağar'a Çattı: Sen de lidersin ne duruyorsun gitsene!

Gündem alt-üst

Erdoğan'ın "Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı üst kimliktir" sözü tartışma doğurdu... Baykal sert tepki gösterdi: "Türkiyeli değil Türk de, utanma".

Erdoğan: Mozaiğiz
Başbakan, Şemdinli'de gündeme getirdiği "alt-üst kimlik" konusunu dün de sürdürdü: "Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı bir sigortadır. Kürt'ü, Türk'ü ile bizi birleştiren bu üst kimliktir. Biz bir mozaiğiz."

Baykal: Türk Milleti
CHP lideri Baykal bu sözlere sert çıktı: "O, üst kimlik değil hukuki kimliktir... Türkiyeli değil, Türk diyeceksin, utanmayacaksın... Türk milleti kavramını alt kimliğe, etnik kimliğe indirme... Bu kavramı içine sindir."

Mumcu: Türklük var
Anavatan lideri Erkan Mumcu da "Başbakan'ın sürçülisan ettiğine inanalım" dedi ve ekledi: "Anayasal vatandaşlık bağımızın ortak adı olan Türklük ibaresini ifade etmekten kaçındığını görüyorum..."


Türkiye bir mozaiktir

"Üst kimlik" söylemini "rahatsız olanlara, bilimsel çalışma yapmaları" tavsiyesiyle sürdüren Başbakan, "Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı üst kimliktir, sigortadır. Biz farklı unsurları olan bir mozaiğiz" dedi.

Başbakan Tayyip Erdoğan Hakkâri, Şemdinli ve Yüksekova'ya yaptığı ziyareti, dün partisinin Meclis Grubu'nda değerlendirdi ve 'üst kimlik' söylemini, "rahatsız olanlara, bilimsel çalışma yapmalarını tavsiye ederek" sürdürdü. Bazı hazırlıkların yapılmasını önlemek, vatandaşlar ve sivil toplum örgütleriyle daha rahat konuşabilmek amacıyla haber vermeden bölgeye gittiğini anlatan Erdoğan, "Neden suçlular yakalanmıyor, olay örtbas mı edilmeye çalışılıyor" şüphelerine karşı, bu konudaki kararlılıklarını ortaya koyduğunu vurguladı. söyledi. Kimsenin ayrıcalık beklememesi gerektiğini ve ucu nereye dayanırsa dayansın sonuna kadar olayın üzerine gideceklerini yineleyen Erdoğan, "illegaliteyi legaliteye dönüştürme gayreti içinde olanlar bulunduğunu" söyledi, "Bazıları puslu havayı sever. Bunu bizzat yerinde de görme imkanım oldu" dedi. Erdoğan konuşmasının önemli bölümünü ise, "üst kimlik" konusuna ayırdı. Erdoğan, şu mesajları verdi:

KARARTILMIŞ BÖLGELER
"Herkes şunu iyi bilmelidir ki; Türkiye'de uzun yıllardır tezgahlanan oyunlar bozulmaya başlamıştır, bozulacaktır. Yıllar yılı Türkiye'deki insanlar kafalarında soru işaretleriyle yaşamaya mahkum edildi. Toplumsal hayatın içinde karartılmış bölgeler, toplum huzurunu emen kara delikler oldu. Toplumsal hayatı gölge oyunlarından, kara deliklerden, soru işaretlerinden arındırmadan, vicdanları rahatlatmadan, Türkiye'yi üzerinde hissedeceği sağlam bir zemine kavuşturamayız. Hukuk devletinde, hukuktan muaf hiçbir alan yoktur. Hukuk devletinin karanlık odaları yoktur. Siyaseti millete hizmet aracı görenler, bu sisli havaları da bulandırmak yerine, aklın ortak yoluna hizmet ederler.

TC VATANDAŞLIĞI SİGORTA
"Bütün vatandaşların can ve mal emniyeti, hukuk devletinin güvencesi altındadır. Sapkınlar, hukuksuz alanlara kayanlar, bu ülkenin maşeri vicdanını asla teslim alamazlar. Bunlara karşı Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı, 73 milyon için sigortadır. Bizi; Kürt'ü, Laz'ı, Çerkez'i, Türk'ü, doğulusu, batılısı, güneylisi, kuzeylisi ile inananı inanmayanı ile birleştiren, bu üst kimliktir. Bu ifademden rahatsız olanlar da var. Onlara, bilimsel bazı çalışmalar yapmalarını tavsiye ederim. Bu kişilerin kendilerine, 'Bu
ülkeye ne kadar sahip çıkıyorum, bu ülkeye ne katıyorum, bu ülkenin birliğine, bütünlüğüne asırlar boyunca gür bir ırmak gibi aynı yataktan akmış tarihine ne kadar sadakatle bağlı kalıyorum?' sorularını sorması gerekir.

MOZAİĞİN ZENGİNLİĞİ
"Biz, bir mozaiğiz, bu mozaiğin bütününü oluşturan farklı farklı unsurları vardır. Bu mozaiğin birinin kenara atılması durumunda, o zenginlik yakalanamaz. Şehirleri şehirlerden, bölgeleri bölgelerden, insanları birbirinden farklı gören anlayışların geride bırakılması şart. Bölgeler arasında bu kadar uçurum varken nasıl bir ortak gelecek idealinden söz edeceğiz?

BİZİMKİ TÜRKİYE RÜYASI
"Toplumun tüm kesimlerini, aydınlarımızı, medyayı, sivil toplum kuruluşlarını bu ortak bilinç çerçevesinde hareket etmeye ve bu arınma sürecine destek olmaya çağırıyorum. Samimi olun, dürüst olun. Yanlış haberlerle halkımızı aldatmayın. Çünkü bu, halkımızın heyecanını ortadan kaldırabilir. Biz ekstra bir şey istemiyoruz. Bir çok gerçeği halkımızın bilmesi lazım. Bizim gördüğümüz tek bir rüya vardır, büyük Türkiye rüyası. Türkiye'nin rüyalarını hamdolsun bir bir gerçekleştiriyoruz."

ANKARA


1 2 3 4 5
 
DİĞER SİYASET HABERLERİ
 Baykal: Türkiyeli değil, Türk milleti sözünü sindireceksin
 Mumcu: Sürçülisan ettiğini umuyorum
 Şemdinli dosyası Ağır Ceza'da
 Yalçınkaya'ya ceza verilmedi
 Yüksekova davasında beraat
MUHARREM SARIKAYA
Güneydoğu'ya Galataport modeli
Güneydoğu Anadolu'da...
YAVUZ DONAT
Yırcalılar'ı neden yargıladık?
Balıkesir- Salı saat...
Ev sahibi uyanmadan otomobillerini çaldılar
KVK'nın genel müdürü Bülent Çavuşoğlu'nun Porsche ve Nissan marka iki...
Tesadüf hayat kurtardı
Doktoru ile sohbet eden Kazım Kanat, piyasada kanser ilacı...
Ruhu, hak ettiği huzura 75 yıl sonra kavuşacak
Ruhu, hak ettiği huzura 75 yıl sonra kavuşacak
1930'da İstanbul'da öldüğünde, kimsesizler mezarlığına gömülen...
Şemdinli'yi örtmek isteyenler gider
Şemdinli'yi örtmek isteyenler gider
Bakan Gül, "Kim Şemdinli olaylarının üstünü örtme gayretine girerse...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar | Arşiv | Künye | Ana Sayfa
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
Üretim ve Tasarım   Merkez Bilgi Grubu