kapat
   
SABAH Gazetesi
 
    Son Dakika
    Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
    Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Dosyalar
    Teknoloji
    Arşiv
    Etkinlikler
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
  » Cumartesi
    Aktüel Pazar
    Otomobil
    İşte İnsan
    Sinema
    Turizm Rehberi
    Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Ödevlere internet desteği
Ödevlere internet desteği
Onları yönlendirmek gerek

Ödevlere internet desteği

Öğrenciler yaşadı... Artık ödev yaparken saatler geçirmeye gerek yok. Çünkü internetteki ödev sitelerinde her konuyla ilgili bilgiye ulaşmak mümkün.

İlkokuldan üniversiteye kadar her yaş grubundan pek çok öğrenci artık ödev yapmak için kütüphanelere gidip ansiklopediler arasında kaybolmuyor. Çünkü internet üzerinden hizmet veren ödev siteleri, hemen her alanda aradıklarını kolaylıkla bulmalarını sağlıyor. Çünkü buralarda klasik bir Türk romanının özetini de, tıpta bir uzmanlık alanına dair bilgileri de bulmanız mümkün. Ancak kimileri bu siteleri öğrenciler için çok faydalı kaynaklar olarak değerlendirirken, kimileri de çocukları tembelliğe ittiğini düşünüyor. Yaklaşık beş yıldır aktif olarak hizmet veren bu internet sitelerinin başlıcaları arasında odevsitesi.com, odevim.com, odevonline.com, turkstudent.com, odevara.com yer alıyor. Odevsitesi.com 1999 yılında bilgisayar öğretmeni olan Fatih Sontay tarafından kuruldu. Kuruluş amacı ise Türkiye'deki Türkçe kaynak sıkıntısını giderecek "sanal kütüphane" hizmetini verebilmek. Zaman içerisinde de sadece öğrencilere değil, kişisel gelişimini tamamlamak isteyen, bilgiyi arayan herkese hitap edecek bir hale gelmiş. Sitenin içeriği Türkçe içerikli ödevlerden ve değişik dokümanlardan oluşuyor. Fatih Sontay bu gibi internet sitelerinin öğrencileri tembelleştirdiği düşüncesine karşı çıkıyor. "Türkçe bilgi sıkıntısı az olan ülkemizde öğrencilerin sitemizden faydalandığı bilgiyi öğrenmesi, kullanabilmesi ve ona yön göstermesi önemlidir. Bunun neresi sizce tembellik? Bu anlamda sitede bulunanlar öğrenciler için birer örnek teşkil etmektedir." 2001'den beri yayın yapan Odevim.com internet sitesinde de ilgilendiğiniz konuda arama yaptığınızda kolaylıkla sonuca ulaşmanız mümkün. Özellikle üniversite öğrencilerine bitirme tezlerinde yardımcı olacak 550 kişilik bir kadroları bulunuyor. Tek yapmanız gereken, ödevinizin konusunu ilgili mail adresine gönderip yardım istemek! Doğrudan size yapılacak başvurular arasından en uygun bulduğunuz adaya projeyi verebiliyorsunuz.

KİŞİYE ÖZEL ÖDEV
Zeynel Engin ile Yusuf Sarıkaya'nın 2001 yılında kurduğu Odevonline.com adlı internet sitesi ise içerik olarak diğerlerinden biraz daha farklı. Çünkü kişiye özel ödev hazırlamak konusunda yardımcı oluyorlar. Engin ve Sarıkaya'nın amacı ilk başta öğrencilerin ödev ve projelerinde onlara yol göstermek ve danışmanlık yapmaktı. İlerleyen zamanlarda bunun yanında ödev kapakları, rehberlik hizmeti, kütüphanede kaynak araştırması ile öğrencilere rehberlik hizmetlerini devreye soktular. Zeynel Engin, Odevonline.com internet sitesinde ödev hazırlanma sürecini şöyle anlatıyor: "Siteye üye olan ziyaretçimiz öncelikle başvuru formunu dolduruyor. Bu formda hazırlayacağı ödevin sayfa sayısını, detaylı konu içeriğini, okumakta olduğu okulun sınıfını ve ödev teslim süresini bize bildiriyor. Bu form ilgili ders konusunda bilgi sahibi olan bir üniversite öğrencisi tarafından inceleniyor. Eğer istenilen zaman diliminde, öğrencinin araştırmak istediği ödev konusu hakkında yardımda bulunabileceksek öğrenciye bir onay maili gönderiliyor, ödev konusu için ödev kaynakları araştırılıyor ve derlenip öğrencinin mail adresine gönderiliyor. Eğer istenilen ödev kaynağı, istenilen zaman dilimi içersinde hazırlanamayacaksa öğrenciye olumsuz bir yanıt veriliyor." Bu internet sitesinde lise ve ilköğretim öğrencilerinin daha önceden hazırladıkları ödevler başka öğrencilere sunulmuyor. Başvuran öğrencilerin taleplerine, eğitim seviyelerine, istedikleri konunun yoğunluğuna göre kişiye özel bir çalışma yapılıyor ve oluşturulan bu bilgi kaynağını sadece ilgili öğrencilerle paylaşıyorlar.

Ece KOÇAL

DİĞER GÜNCEL HABERLERİ
 Yeşilçam'ın genç yüzleri
 Milletvekili olayım, gücüm yettiğince bağırayım
 Düzgün adam arayan kadınlar buraya!
 Basketbol koçluğundan Meditasyon rehberliğine
 Türk Kadın Hakem Amerikan sahasında
 Cesur dedektif iş başında
 İstanbul'da turist olmak lazım
 Yine bir numaraya oynuyor
 Mektuplarınız pul kadar değerli
 Tek başına yola devam
 Bu ülkede playboylar profesörlerden çok tanınıyor
 Hırka-i Şerif'in Anahtarı onun elinde
 Azınlıklar olmazsa dünya da olmaz
 Kadınlar için de iktidar!
 Şarkılarımı yeni nesil de tanıyacak
 Yıldızların güzellik sırları
 Moda dünyasının 'süper' kardeşleri
 Jartiyer çoraplar geri döndü
 40 yıllık mimar fotoğrafçı oldu
    Cumartesi Yazarlar
  » Güncel
    Yaşama Dair
    Sinema
    Gurme
BALÇİÇEK PAMİR
Vicdansız o nesil çoktan yetişmiş
Çocukları olan...
SUNAY AKIN
İnsanlara mı inanacağız, yoksa!?
Ara Güler'in...
ALİ POYRAZOĞLU
Mutluluk köprüsü
Biliyorum halinizden memnun...
PROF. DR. BENGİ SEMERCİ
Çocuklarda dikkat eksikliği tedavi...
Lezzetli tavuklar geliyor
Keskin Keskinoğlu devasa boyutlarda bir entegre tavuk işletmesinin yöneticisi.
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.