kapat
   
SABAH Gazetesi
 
    Son Dakika
    Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
    Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Dosyalar
    Teknoloji
    Arşiv
    Etkinlikler
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
    Cumartesi
  » Aktüel Pazar
    Otomobil
    İşte İnsan
    Sinema
    Turizm Rehberi
    Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Mehmet Altan @ SABAH
 

Ölü göçmen kuşlar

İnsanlara mevsimlerin değiştiğini haber vererek mavisi solan göklerden usulca uçarak geçerler onlar. Her yıl aynı zamanda. Doğanın muhteşem düzeninin en güzel belirtisi gibi hep artlarında onları hüzünle izleyen bir insan kalabalığı bırakarak, kendilerini izleyenlere sıcak diyarların hayallerini yaşatıp, yaklaşan soğukları haber vererek giderler. Dönüşlerinde ise neşeyi ve sıcağı taşırlar geldikleri topraklara. Gökyüzünün çingeneleri gibi hiçbir yere uzun süre bağlı kalmadan, her yanda bir başka yuva kurarak dolaşır dururlar.

***

Bu neşeli kalabalığı şimdi hepimiz tedirginlikle izliyoruz. Avrupa Birliği onların Türkiye'ye konuk olanlarında insanları da öldüren tuhaf isimli bir virüs olduğunu açıkladı. Henüz çaresi bulunamamış, adına H5N1 denilen bir virüs bu. Üstünden uçtukları göllere, denizlere, otlaklara düşüp ölüyorlar. Dokundukları yerli kuşlara ölümcül hastalıklarını bulaştırıyorlar. Başlarına gelen felaketi anlayamadan, birdenbire onları pençesine alan bu uğursuz hastalığın ne olduğunu bilemeden, bir çare bulamadan yok oluyorlar. Hastalıklarını insanlara da bulaştırıyorlar. Sevgiyle baktığımız kuşlara şimdi korkuyla bakıyoruz. Hüznü ve neşeyi değil şimdi ölümü taşıyorlar. İnsanlara da yaydıkları büyük bir dramı yaşıyorlar.

***

Pire Limanına demirleyen bir gemide "ölü göçmen kuşların" bulunması bu büyük dramın küçük bir ayrıntısı gibiydi. Ölü göçmen kuşlar. Liman işçileri Mısır'dan gelen Mary Ann yük gemisini boşaltırlarken biri ölü üçü ağır hasta dört bıldırcın bulmuşlar. Ölü ve hasta bıldırcınlar bana yıllar önce topluca kaybolan iki bin beş yüz güvercini anımsattı. Amerikalılar her yıl bu zamanlarda özel olarak yetiştirdikleri posta güvercinlerini yüz elli-iki yüz millik bir mesafede yarıştırırlar. Posta güvercinleri gidilecek mesafeyi yüzde beş zayiatla tamamlarlar. 1998 yılında ise tümü birden sırra kadem bastı. Arkalarında hiçbir iz bırakamadan kayboldular... Kimse ne olup bittiğini anlayamadı. Açlıktan çıldırmış şahinler mi güvercin sürüsünü yok etmişti yoksa olmayacak bir iş olmuş fırtına da yollarını mı şaşırmışlardı, anlaşılamadı. Doğanın çözülemeyen sırlarından biri olarak kaldı bu olay.

***

Esrarengiz bir şekilde kaybolan güvercinler gibi şimdi esrarengiz bir şekilde hastalanıp gemi güvertelerinde ölen bıldırcınlar. Geminin mürettebatı, Yunanistan'a gelirken geminin üzerinden "göçmen kuşların" geçtiğini, ölü ve hasta güvercinlerin o sürüye ait olabileceğini söylemişler. Amerika'da topluca kaybolan güvercinler için bu kadarcık bir bilgi de alınamamıştı.

***
Kaybolan güvercinler. Ölen bıldırcınlar. Hastalanan göçmen kuşlar. Gökyüzünde yaşanan esrarengiz bir dehşetin kurbanları. Leylekler. Kara leylekler. Şahinler. Kara çaylaklar. Küçük orman kartalları. Şimdi hepsi hastalanıyor, ölüyor ve ölümü kanatlarında bütün dünyaya, insanlara yayıyorlar.

***

Bütün kuşlar ölecekler mi? Yeryüzü kuşlarını kayıp mı edecek? Kuşların olmadığı bir dünyayı düşünebiliyor musunuz? Varlıklarına alıştığımız, özgürlük simgeleri gibi gördüğümüz, mevsim değişimlerini onlardan haber aldığımız, seslerindeki müziği dinlediğimiz o kuşlar kaybolduğunda hayatımızda herhalde sıkıcı bir yavanlaşma olurdu. Hayallerimiz bile biraz eksilirdi sanki.

***

Ölüyorlar ve öldürüyorlar şimdi. Sevgiyle baktığımız küçük dostlarımız şimdi bize düşman gibi gözüküyor. Niye böyle bir felakete uğradılar acaba, neden birer ölüm habercisine dönüşerek ölüyorlar.

***

Dört bıldırcın bulmuşlar. Biri ölü üçü ağır hasta. Geminin üstünde uçarken anlayamadığımız bir lanetle vurulup düşmüşler. Hem neşemiz, hem hüznümüzdü onlar. Şimdi korkumuz ve kederimiz oluyorlar.

YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI
 Gençler kalın kitap okumaz mı?   / 09-10-2005
 Gitmek, biraz ölmektir...   / 02-10-2005
 Hiçbiryeristan ve Pan-hümanizm   / 25-09-2005
 Bugün eylül dolunayı...   / 18-09-2005
 Çünkü bayılıyorum   / 11-09-2005
 Şimdi eylül vaktidir   / 04-09-2005
 Hep böyle kal...   / 28-08-2005
 Sinderella'nın Kenti...   / 21-08-2005
 Kediler insanı delirtir mi?   / 14-08-2005
 Evrende kaç güneş var?   / 07-08-2005
    Aktüel Pazar Yazarlar
  » Güncel
    Hobi
    Röportaj
    Gurme
    İyi Yaşa
BALÇİÇEK PAMİR
Röportajcıya göre kıyafet
Örneğin ben Petek Dinçöz'ün de...
MEHMET ALTAN
Ölü göçmen kuşlar
İnsanlara mevsimlerin değiştiğini...
KAZIM KANAT
'Oğlum kanser oldu' diye hem ağlıyor hem de herkesi...
REFİK DURBAŞ
"Mücevher" bir konser, bir kitap
Genel Sanat...
ÖNCEL ÖZİÇER
Biri gider biri gelir peki buna aşk mı...
A380 tura çıkıyor
A380 tura çıkıyor
Airbus'ın iki katlı uçağı kasım ayından itibaren Asya ve...
New York'ta bir Türk markası
New York'ta bir Türk markası
-Son günlerde New York'a yolunuz düşerse, dünyanın en lüks...
Pozitif düşünce Pollyannacılık oynamak değil
Gerçekleri olduğundan daha pozitif gösterip kendini kandırmaya...
Öküzgözü üzümü bir Urartu mirası
Bugüne bugün ülkemiz dünyanın beşinci büyük bağcılık ülkesi. Tekel'i satın...
Yemeklerine de herkes hayrandı
Ünlü Fransız ressam Claude Monet, yaşamının son yıllarında gözleri iyice...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.