kapat
   
SABAH Gazetesi
 
    Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
    Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Dosyalar
    Arşiv
    Etkinlikler
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
    Cumartesi
  » Aktüel Pazar
    Otomobil
    İşte İnsan
    Sinema
    Turizm Rehberi
    Teknoloji
    Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Bu kitaplar hep olacak
Kitapların 'Merkez'i

Defne Asal Er yönetiminde yayın hayatına hazırlanan Merkez Kitaplar, TÜYAP Kitap Fuarı'nda okurla buluşacak.


Bu kitaplar hep olacak

Merkez Yayın Grubu'nun çatısı altında yayın hayatına başlayan Merkez Kitaplar 5 özel kitapla TÜYAP Kitap Fuarı'nda okurla buluşmaya hazır.

Edebiyat dünyamız yeni bir yayıneviyle tanışıyor: Merkez Kitaplar. Defne Asal Er yönetiminde kısa sürede yayın hayatına hazırlanan Merkez Kitaplar, 8 Ekim Cumartesi günü TÜYAP Kitap Fuarı'nda beş kitapla okurla buluşacak. Merkez Kitaplar'ın çok geniş bir yelpazesi var. Edebiyattan anıya, bilim kurgudan kuramsal kitaplara, çocuk kitaplarından polisiyeye kadar... Kitabın kutsal bir nesne haline gelmesinde ekip çalışmasına çok önem veren Yayın Yönetmeni Defne Asal Er, yayın politikalarını anlattı.

- Merkez Kitaplar'ın hazırlığı ne kadar sürdü? - Biz dört aydan beri yoğun bir heyecanla çalışıyoruz. Bir yayın kataloğu oluşturmak, buna göre bir yayın programı yapmak ve kitapların hazırlığı oldukça uzun bir süreç. Kitapları seçmek, işin sadece başlangıcı. Bir kitap vitrinlerdeki yerini almadan önce, ciddi bir hukuki ve ticari süreç, sonra da hummalı bir editoryal süreç yaşıyor. Seçtiğiniz kitabın yayın haklarını almanız, daha sonra Türkçe değilse Türkçeye çevirtmeniz gerekiyor. Sonra editörler pek çok kez okuyor, metin redaksiyon görüyor, düzeltiden geçiyor, sayfa tasarımı yapılıyor, kapağı hazırlanıyor. Dolayısıyla sayfalarında sadece yazarının değil editöründen düzeltmenine, dizgicisinden kapak tasarımcısına çok sayıda insanın emeğini, göz nurunu taşıyor. Belki de sonuçta adeta kutsal bir nesne haline gelmesinde bu emek yoğunluğunun rolü vardır.

- Yayın politikanızı nasıl belirlediniz? Ne tür kitaplara yer vereceksiniz? - Çok genel hatlarıyla söylemek gerekirse; dünya ve Türk edebiyatının seçkin ürünlerini, düşünce dünyasının okunmazsa olmazlarını okurlarla buluşturmak ve böylece kültür hayatımızı zenginleştirmek diyebiliriz. Geniş bir yelpazemiz var. Edebiyat, tarih, anı, popüler bilim kitapları, düşün dünyasındaki en yeni tartışmaları Türkiye'ye taşıyacağına inandığımız kuramsal kitaplar, polisiye, bilimkurgu, çocuk ve gençlik kitapları.... Türlerinin en iyi örneklerini, Türkiye'de pek tanınmayan yeni ve eski yazarları, alanında en iyi olduğu kabul edilen biyografileri, yakın geçmişimizi aydınlatan anı ve tarih kitaplarını bir araya toplayan zengin bir kütüphane oluşturmayı hedefliyoruz.

- TÜYAP Kitap Fuarı'na 5 kitapla katılacaksınız, ama diğer kitaplarınız da arkasından gelecek... Bunlar arasında ses getirecek, iddialı olduğunuz yazar ve kitaplar var mı? - Ses getireceğine inandığımız epey kitabımız var. 'Geleceğe kalacağı' düşünülen ama Türkçeye kazandırılmamış pek çok edebiyatçının eserleri üzerinde çalışıyoruz. Mesela çağdaş Rus edebiyatının seçkin ve çarpıcı örneklerini veren İkonnikov, Andrey Kurkov, Alman edebiyatının bol ödüllü genç yazarı Karen Duve... Yine İran'ın ilk kadın romancısı ve belki de en sevilen romancısı olan Simin Daneshvar gibi, Doğu edebiyatının seçkin örnekleri ile de tanışacağız. Polisiye dizimizde bu alanın tutkunlarını çok şaşırtacak kitaplarımız var; çevrildiği 20'den fazla dilde milyonlarca tiraja ulaşmış Rus polisiyeci Aleksandra Marinina gibi 'American Tabloid' adlı kitabı Time dergisi tarafından yılın kitabı seçilen James Ellroy gibi... Kuramsal kitap dizimiz için ise mesela Lire'in 'dünyanın yaşayan en büyük filozofları'ndan saydığı Anthony Kwame Appiah'nın, özgürlükçü düşünür Dworkin'in, Fransa'nın en ünlü çağdaş filozofu Ricoeur'ün eserleri hazırlık safhasında. Usta çevirmenler elinden en doğru ve en titiz Türkçeyle okuyacaksınız bu kitapları ve de mutlaka birinci dillerinden çevirilerle.

- Okurla buluşmak için niye kitap fuarını beklediniz? - TÜYAP Kitap Fuarı gerçekten gelenekselleşmiş, her yıl yüzbinlerce okurun ellerinde listelerle ziyaret ettiği ve tüm yayıncıları çok heyecanlandıran bir etkinlik. Yayın dünyası sezonun ilk kitaplarını fuara yetiştirmek için uğraşır her yıl; önemli bir buluşma noktasıdır. Biz de okurlara ilk selamımızı fuarda vermek istedik. Çünkü fuar aynı zamanda okurlarla gerçekten sıcak bir temas da sağlıyor, kitabınıza dokunanları, arkasını çevirip okuyan, yazarıyla içeriğiyle ilgili bilgi almak isteyenleri bizzat görüyor, tanıyor, tanışıyorsunuz. Bu çok heyecan verici bir şey.

- Fuara katılacak kitapları nasıl belirlediniz? - Biz bu fuara ilk beş kitabımızla katılıyoruz. Kitaplarımız fuara birkaç gün kala çıkmış ve satışa da sunulmuş olacak, yani neredeyse gerçekten fuara özgü olacaklar. Yayınevimize katılan Perihan Mağden ve Celil Oker yeni kitaplarıyla geldiler; "Best of Perihan Mağden" ve yeni bir Remzi Ünal polisiyesi: "Bir Şapka Bir Tabanca". Gazeteci Yavuz Donat da daha önce yayımlamadığı Süleyman Demirel sohbetlerini, Demirel'in yasaklı yıllarının anılarını "Cumhuriyetin Kara Kutusu" adlı kitabımızda topladı. Diğer iki kitabımız ise Roma Belediye Başkanı Walter Veltroni'nin kaleminden seçkin bir edebiyat ürünü olan "Oğulsuz" ve Tom Standage'ın dünya tarihine bambaşka bir gözle baktığı, içeceklerimiz üzerinden tarihi yeniden kurguladığı "Altı Bardakta Dünya Tarihi."

- Fuarda imza günleri de olacak mı? - Evet, 9 Ekim Pazar günü 12.00 13.00 arasında Celil Oker ve 14.30 - 15.30 arasında da Yavuz Donat kitaplarını imzalayacak standımızda. Bu yıl tüm Merkez Yayın Grubu bir arada katılıyoruz fuara, büyük bir standımız var. Tek etkinliğimiz de imza günleri değil. "Geleceği Okumak" konsepti altında çeşitli söyleşiler de düzenliyoruz.

Figen Yanık

DİĞER GÜNCEL HABERLERİ
 Ceza Yasası'nda Fidyeci boşluğu
 Ortaköy cinayetlerinin sırrı
 AB'de bir Atatürk hayranı
 Onlar İzmirli Hıristiyan Türkler
 Zamanı yakalamak zamana egemen olmak
 Antalya'da bir devrim yaşandı
 Yedikçe aptallaşıyor muyuz?
 Anadolu'yu fotoğraflamak isterim
 Artık bizim de şarap uzmanlarımız olacak
 Edebiyat dünyasında Merkez zamanı
 Gönüllü olun
 Londra izleri
 Güzelliğin öbür adı
 Fatsa'dan Japonya'ya giden de gitmeyen de pişman
 Fotoğrafına bakıp bakıp şiir yazdım
 'Kimse Ayasofya'ya duyarsız kalamaz'
 Ülkenizde demokrasinin unsurları var
 Vakıflı'nın kaderi organik tarıma bağlı
 Onlar artık gurbetçi değil Alman
    Aktüel Pazar Yazarlar
  » Güncel
    Hobi
    Röportaj
    Gurme
    İyi Yaşa
BALÇİÇEK PAMİR
Çocuk Bayramı'nın anlamını biz daha...
MEHMET ALTAN
Gitmek, biraz ölmektir...
Neden bilmiyorum, tren...
ÖNCEL ÖZİÇER
Hayalleri hiç bitmeyen Don Kişot
Bana, konuşmanın...
KAZIM KANAT
İsveç'te 40 yaşındaki her kadın hamile
Bizim kahveye...
REFİK DURBAŞ
Heykel yakarak dışa açılınmaz
Aziz Nesin ve Pınar Kür...
Bütün İtalyanlar gibi keyif veriyor
Bütün İtalyanlar gibi keyif veriyor
Bu hafta sizler için denediğim otomobil Alfa Romeo'nun GT'siydi.
Opel, toprağa çıkıyor
Opel, toprağa çıkıyor
Frankfurt Otomobil Fuarı'nın tartışmasız yıldızlarından birisi Opel...
40 yaş gerçekleri
Hayatımın en güzel ve verimli dönemine başlıyorum. Başkalarına...
Usta getir bir Lehmecun Halep işi olsun
Eskiden erkek kuzu etinden zırh kıyması çekilir, lahmacunun harcı evde...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.