kapat
   
SABAH Gazetesi
 
    Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
    Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Dosyalar
    Arşiv
    Etkinlikler
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
    Cumartesi
  » Aktüel Pazar
    Otomobil
    İşte İnsan
    Sinema
    Turizm Rehberi
    Teknoloji
    Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Onlar artık gurbetçi değil Alman
Onlar artık gurbetçi değil Alman

Bilgi Üniversitesi öğretim üyelerinden Ayhan Kaya ve Ferhat Kentel, Almanya ve Fransa'da yaşayan Türkler üzerinde yaptıkları araştırmayı Euro-Türkler adıyla kitaplaştırdı. Araştırma sonuçları dikkate değer.

Geçtiğimiz hafta yapılan Almanya seçimlerinde Türkler önemli bir rol oynadı. Hatırı sayılır bir oy potansiyeline sahip olan Almanyalı Türkler, Sosyal Demokratlar'a verdikleri destekle Schröder'in yüzünü güldürdü. Geçtiğimiz yıl Almanya ve Fransa'daki Türkler üzerinde bir araştırma yapan ve bu araştırmayı "Euro-Türkler Türkiye ile Avrupa Birliği Arasında Köprü mü, Engel mi?" adıyla kitaplaştıran Bilgi Üniversitesi öğretim üyeleri Ayhan Kaya ve Ferhat Kentel, Türkler'in Schröder'e verdiği desteğin son derece normal olduğunu söylüyor.

FRANSA-ALMANYA FARKI
Kaya ve Kentel, her iki ülkede farklı yerlerde siyasetçilerden işçilere, işadamlarından öğrencilere kadar 100'e yakın Türk'le yüz yüze görüşme yaptı. Ayrıca Fransa'da 700, Almanya'da bin kişilik Türk kökenli göçmenle anketler gerçekleştirildi. Çalışmanın amacı ise Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne entegrasyonu sürecinde daha sağlıklı bir resim çizilmesini sağlamak. "AB ülkelerinde Türkiye'nin genellikle o ülkelerde yaşayan Türkiye kökenli göçmenler üzerinden algılandığını ve tanımlandığını biliyoruz. Fakat bu algı çok önyargılı. Çünkü genellikle göçmenler ve Türkler muhafazakar, dinci, Türkiye'yle yatıp kalkan bir statik insan kitlesi olarak algılanıyor. Aslında görülmesi gereken çok farklı, çok daha heterojen bir resim var" diyen Ayhan Kaya, bilimsel açıdan bakıldığı zaman Almanya ve Fransa'nın birbirinden çok farklı iki örnek olduğunu anlatıyor: "Fransa'da ciddi anlamda ötekini dışlayan, asimilasyoncu bir anlayış var. Almanya'da ise Müslüman kökenli Türk göçmenler siyasal, kültürel, toplumsal alanda varlıklarını daha rahat sergileyebiliyorlar." Ferhat Kentel de Fransa'nın artık farklılıkları yok saydığını, Almanya'da ise yeni bir deneyimin ortaya çıktığını anlatıyor: "İnsanlar orada Alman topluluğunu da değiştiriyor. Artık kabul edilen, içine girilen bir Alman topluluğu yok. Beraber oluşturulan bir Alman toplumu var, Türkler de bunun parçası. Yani Türkler'in Almanlar'a, Almanlar'ın Türkler'e karşılıklı entegrasyonu söz konusu."

'AŞIRI'LAR AZALDI
Almanya seçimlerinde Türkler'in oynadığı role gelince... Ayhan Kaya Almanya'da yaklaşık 600 bin civarında Türkiyeli seçmenin olduğunu söylüyor: "Almanya'daki Türkler'in yüzde 50'si Alman siyasetiyle çok yakından ilgileniyor. Bunların yaklaşık yüzde 30'luk kısmı doğrudan SDP'yi destekliyor. Bu çok rasyonel bir tercih çünkü SDP ve Yeşiller 2000 yılında çıkardıkları vatandaşlık ve göç yasalarıyla çok liberal bir politika sergiledi. Bana göre Türkler bu yasalar nedeniyle sosyal demokratları desteklediler. Aynı zamanda yüzde 10 civarında Yeşil, yüzde 7-8 civarında da Sol Parti desteği var. Hıristiyan Demokratlara ise bu yüzde 50'nin yüzde iki buçuğu rağbet gösteriyor." Kaya bundan 7-8 yıl öncesine bakıldığında Almanya'daki Türkler'in önemli bir kısmının etnik, dinsel, kültürel örgütler üzerinden siyasete katılmaya çalıştıklarını hatırlatıyor: "Ama yurttaşlık yasasıyla birlikte elde edilen siyasal haklar Türkler'in doğrudan siyaset yapmalarını ve bu tür örgütlenmelerden belli ölçüde uzaklaşmalarını sağladı. Bu nedenle Almanya'da Kaplanlar, aşırı milliyetçi, Kürt, Alevi ya da başka tür örgütlenmeler yoğun olarak görülmüyor artık..." Kaya ve Kentel'in araştırmasına göre Euro-Türklerin yüzde 40'lık bölümü Türkiye ile AB arasında köprü görevi görüyor. Her iki taraftan da beslenen, her iki ülkenin siyasetini yakından takip eden bu kesimin, Türkiye için önemi çok. Yüzde 40'lık diğer bir kitle ise AB sürecinde engel olarak ortaya çıkıyor, Türkiye'deki aşırılıkları orada da aynen yaşıyorlar. Ortaya çıkan bir başka gerçekse hem Almanya'daki hem Fransa'daki Türkler'in artık Türkiye'yi büyük ölçüde dönülmeyecek bir anavatan olarak görmeleri. Çünkü kendilerini yaşadıkları yerde geçici görmüyorlar. Hatta aralarında Türkiye'yi herhangi bir turistik ülke olarak görenler bile var.

Eylem BİLGİÇ

DİĞER GÜNCEL HABERLERİ
 Ceza Yasası'nda Fidyeci boşluğu
 Ortaköy cinayetlerinin sırrı
 AB'de bir Atatürk hayranı
 Onlar İzmirli Hıristiyan Türkler
 Zamanı yakalamak zamana egemen olmak
 Antalya'da bir devrim yaşandı
 Yedikçe aptallaşıyor muyuz?
 Anadolu'yu fotoğraflamak isterim
 Artık bizim de şarap uzmanlarımız olacak
 Bu kitaplar hep olacak
 Edebiyat dünyasında Merkez zamanı
 Gönüllü olun
 Londra izleri
 Güzelliğin öbür adı
 Fatsa'dan Japonya'ya giden de gitmeyen de pişman
 Fotoğrafına bakıp bakıp şiir yazdım
 'Kimse Ayasofya'ya duyarsız kalamaz'
 Ülkenizde demokrasinin unsurları var
 Vakıflı'nın kaderi organik tarıma bağlı
    Aktüel Pazar Yazarlar
  » Güncel
    Hobi
    Röportaj
    Gurme
    İyi Yaşa
BALÇİÇEK PAMİR
Çocuk Bayramı'nın anlamını biz daha...
MEHMET ALTAN
Gitmek, biraz ölmektir...
Neden bilmiyorum, tren...
ÖNCEL ÖZİÇER
Hayalleri hiç bitmeyen Don Kişot
Bana, konuşmanın...
KAZIM KANAT
İsveç'te 40 yaşındaki her kadın hamile
Bizim kahveye...
REFİK DURBAŞ
Heykel yakarak dışa açılınmaz
Aziz Nesin ve Pınar Kür...
Bütün İtalyanlar gibi keyif veriyor
Bütün İtalyanlar gibi keyif veriyor
Bu hafta sizler için denediğim otomobil Alfa Romeo'nun GT'siydi.
Opel, toprağa çıkıyor
Opel, toprağa çıkıyor
Frankfurt Otomobil Fuarı'nın tartışmasız yıldızlarından birisi Opel...
40 yaş gerçekleri
Hayatımın en güzel ve verimli dönemine başlıyorum. Başkalarına...
Usta getir bir Lehmecun Halep işi olsun
Eskiden erkek kuzu etinden zırh kıyması çekilir, lahmacunun harcı evde...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.