kapat
   
SABAH Gazetesi
 
    Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
    Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Dosyalar
    Arşiv
    Etkinlikler
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
  » Cumartesi
    Aktüel Pazar
    Otomobil
    Sinema
    Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Obezitede Amerika'ya yaklaştık
Obezitede Amerika'ya yaklaştık
Günlük beslenme listesi
Aileler eksiklerini yemekle dolduruyor
Reklamlar insanları yanlış etkiliyor

Obezitede Amerika'ya yaklaştık

Büyük şehirlerde hareketsiz büyüyen çocuklar, yedikleri hazır besinlerle tehdit altında. Uzmanlar çocukların evde hazırlanmış yemek yemelerini öneriyor.

Obezite tüm dünyada pek çok kesimi etkileyen en önemli hastalıkların başında geliyor. En büyük risk altındaki grup ise çocuklar. Türkiye'de de çözülmeyi bekleyen bu sorun, gün geçtikçe büyüyor. Öyle ki artık her 10 çocuktan 1'inin sağlıksız beslenmekten dolayı obezite sorunu var. Bunun sebebi ise büyük kentlerde yaşayan çocukların, içinde pek çok katkı maddesi bulunan besinlerden yemek zorunda kalması. Uzmanlar okullarda verilen yemeklerin enerji vermesine karşılık, besin değerinin düşük olduğu konusunda hem fikir. Bunun yanı sıra kantinlerde yedikleri çikolata ve gofret tarzı yiyecekler hızla kilo almalarını salıyor. Eve geldiklerinde sürekli bilgisayar ve televizyon karşısında oturmaları ise hareketsiz kalmalarına sebep oluyor.

AÇ KARNINA 1 GOFRET
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof Dr. Tufan Kutlu, aşırı beslenme sonucunda bazı hastalıkların temellerinin daha erken dönemde atıldığını söylüyor. Artık kardiyovasküler hastalıklar, yüksek tansiyon ve özellikle erişkin tipi diyabet, çocuklarda da görülüyor. İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ziya Mocan'a göre ise son birkaç yıldaki gelişmeler doğrultusunda obezite konusunda Amerika'ya yaklaşmış durumdayız. Mocan, bunun başlıca sebebinin hazır gıdalar olduğunu belirtiyor: "Türkiye gibi taze meyve ve sebzelerin bulunduğu ülkede, çok fazla hazır gıda tüketiliyor. Ayrıca kolanın zararı artık kanıtlanmış bir gerçek. Öyle ki 'kolanizasyon' diye bir terim çıktı. Yani dünyada artık kola hastalığı var. Fast food da aynı şekilde zararlı. Bunlardan yeni yetişen jenerasyon zarar görüyor. Zaten obezite tedavisinde en büyük yaş grubunu gençler ve çocuklar oluşturuyor." Mocan, okullardaki beslenme tarzını da son derece yanlış buluyor ve ekliyor, "Çocukların doyması için yüksek kalorili yiyecekler ve yağlı besinler veriliyor. Hamur işlerinin yanı sıra yağda kızartılmış yiyecekler çok zararlı. Ayrıca ucuz olduğu için çok fazla tercih edilen tavuk kanadı da tam bir kolesterol tuzağı. Çocukların protein de tüketmesi gerek. En önemli protein de yumurta beyazı. Günde iki tane yumurta beyazı yemeliler." Mocan tatlıyı seven çocuklara günde bir gofret hakkı tanıyor. Ancak o da, tok karnına yenmemeli. Arada dondurma da yiyebilir.

AİLE ÖRNEK OLUYOR
Prof. Dr. Ziya Mocan beslenme çantasında sabah ve öğleden sonra yenmek üzere 2 tane meyvenin mutlaka bulunması gerektiğini söylüyor. Ayrıca bir çeşit sebze yemeği, salata, makarna veya pilav gibi kuru baklagiller ve yumurta beyazı olmalı. Bunların nasıl piştiği de önemli. Örneğin makarna sossuz, salata yağsız olmalı. Çocuk bol su içmeli. Ayrıca çocuğun hoşlandığı şeyler konmalı. Kavga etmek anlamsız. Çocuğun beslenme çantası anlaşarak hazırlanmalı. Beslenme ve diyet uzmanı Dr. Aylin Yılmaz ise çocukların en çok zaman geçirdiği okulların denetimden geçirilmesi gerektiğini düşünüyor. Yemek sorunun çözülmesi için okul yetkililerinin ailelerle görüşüp çocukların ne yiyip, ne yemediklerin öğrenmeleri gerekiyor. "Özel okullarda da olsa ara öğünlerde pasta, börek gibi hazır gıdalar veriliyor. Bunların yerine süt, yoğurt, taze ve kuru meyve verilmeli. Devlet politikası önemli. Okullardaki kantinler kapatılmalı." Yılmaz çocuğun sağlıklı bir şekilde büyümesinin en önemli yolu olarak doğumundan itibaren, bilinçli bir hayat tarzı oluşturması gerektiğini belirtiyor, "Emzirme döneminden itibaren aldığı mamalar, çocuğun ileride obezite riskini arttırıyor. Anne sütü alması çocuğu obeziteden kurtarabiliyor. Aileler de bilinçli olmalı. Babasının maç izlerken yediklerini çocuk da rahatlıkla yiyor. Baba sağlıklı beslenmiyorsa, çocuk da bunu taklit ediyor. Bu nedenle obezite sosyal bir olay."
DİĞER GÜNCEL HABERLERİ
 Kapkaça uğramamak için ben de tedbir alıyorum
 Her hayatın iniş ve çıkışları vardır
 Alevi olmaktan gurur duyuyorum
 Yavrum seni dokuz bir kavanozda taşıdım!
 Atlar devlet için koşmaktan yoruldu
 Hayatımızı işgal eden reklamlar
 Bu çocuklar hedeflerini biliyor
 'Tansa' bu yaz aşka çağırıyor
 Minikler okulsuz kalmayacak
 Göğüs ucuna takviye
 Memleketin taşra hali
 Geleceğin tasarımcıları
 Dans etmeyi öğrenmek
 Aile kavramını ayağa düşürmek istemiyorum
 Öğrenci olmak, oh ne rahat
 Kendi iyileşti şimdi engelli çocukların neşe kaynağı
 Genç aşçının başlattığı kampanya İngiliz hükümetini...
 Osmanlı sanatı Paris'i salladı
 Rock, isyan ve Vietnam
    Cumartesi Yazarlar
  » Güncel
    Yaşama Dair
    Sinema
    Gurme
BALÇİÇEK PAMİR
İki kadını idare etmek ne kadar zordur biliyor...
FİLİZ AKIN
Bahar sarhoşluğu
Bebek yokuşundan inerken sağ tarafa...
Hangisi sahte hangisi hakiki?
Kullandığımız ürünlerin orijinal olup olmadığını anlamak çok zor. Elimizi çabuk...
Tarihi yalıda evlenmek hayal değil
1995'te yanan Sait Halim Paşa Yalısı, yeniden kapılarını açtı. Bu kez turizme...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.