kapat
   
SABAH Gazetesi
 
    Son Dakika
  » Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
    Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Dosyalar
    Arşiv
    Etkinlikler
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
    Cumartesi
    Aktüel Pazar
    Otomobil
    İşte İnsan
    Sinema
    Turizm Rehberi
    Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Omer Lutfi Mete @ SABAH
 

Batı'nın kendine ihaneti

Batılılık bir yüksek hamursa mayası şüpheciliktir. Oysa Batı bugün ' sözde soykırım' iddiası konusunda şüpheyi fiilen her yerde, hukuken de bazı bölgelerinde yasaklamıştır.
Hal böyle iken bazı aydınlarımız her konuda olduğu gibi Ermenilerin soykırım iddiaları karşısında da ' körü körüne batıcılık' yapamamanın azabı içerisinde kelamın ve mantığın canına okuyorlar.
Doğrusu açıkça ' soykırım' iddiasını kabul etme cesaretini gösteren Halil Berktay ve Orhan Pamuk gibileri, lafı eveleyip geveleyenlere tercih ederim.
Artık tamamen Ermeni lobisinin çıkarları uğruna siyaset ve diplomasi malzemesi haline getirilen, yer yer uluslararası stratejik oyun alanına dönüşen bir meselede her nisan aynı tartışmayı yaşamak esasen herkesi bozuyor.
Cebinden, uçkurundan veya gönlünden herhangi bir dış merkeze bağımlı olmayan aydınlar bile bu mükerrer muhabbetten gına getirir; böylece yeni bir şey söyleme arzusunu zorunluluk gibi hisseder. Onun için; herhangi bir sebeple kendi geçmişiyle gurur duyamayan, daha bir ' Beyaz Türk' olabilmek için tarihini bir kara deri gibi kazıtmak isteyen kişinin çarpıcı söz söyleme hevesi şaşırtıcı değil.
Bu zevat önce ' sözde soykırım' deyiminin ilk kelimesini tasfiye edebilme deneylerine girişerek Türkiye'nin konu ile ilgili resmi tezini sorgulamaya başladılar. Batılı efendilerinin gözlerinde daha makbul hale gelebilmek için ' Doğrucu Davut' edası ile ' canım biz de masum değiliz, bayağı bir Ermeni kesip doğradık' diye söylenmeyi marifet saydılar.
Türkiye'nin bu meselede aciz kalmasını da fırsat bilen kökten-batıcı aydınlarımız ihanetle eşdeğer bir dalalet içinde düzenli olarak gençlerimize suçluluk duygusu aşılamaya koyuldular. O kadar ki bugün konuyla doğrudan ilgilenerek inceleme yapmamış her genç sözde soykırım propagandalarını yutacak hale gelmiş oldu.
Bir kısım ' Beyaz Türk' büyükleri uyarıyorlar:
-Bugün yaşadığımız 'sözde soykırım' kâbusu ne ki? Düşünün; şimdi okullarda soykırım iddialarını okuyarak yetişecek nesiller yarın Batı'yı yönetmeye başladığı zaman, Türkiye'nin işleri ne kadar zorlaşacak.' Suret-i haktan görünerek bu uyarıyı yapanlara kendi marifetlerinden bir demek teselli sunmakta hiç zorlanmayız:
-Merak etmeyin, sayenizde o dediğiniz günlerde batıyı yönetecek adamlarla Türkiye'yi yönetecek adamlar arasında bakış farkı kalmayacak, bizim çocuklarımız da soykırımı tanımaya hazır olacaklar.


Türkiye ' sözde soykırım' konusunda çaresizdir. Bu çaresizlik Türkiye'nin eksikliğinden değil, sözde müttefiklerinin namertliğinden kaynaklanmaktadır.
Böyle durumlarda güçlü ve kararlı olmaktan başka yapabileceğiniz hiçbir şey yoktur. Çünkü karşı tarafın konuyla ilgili gerçeğin ne olduğuna en küçük kaygısı, dolayısıyla doğruya yönlendirecek zerrece şüphesi yoktur.
Türk karşıtlığı ve Hıristiyan taassubu yüzünden Batı bu meseledeki tavrı ile kendisini var eden ' merkez ilke'ye ihanet etmekte ve sonunu hazırlamaktadır.
O ' merkez ilke' bizatihi şüpheciliktir.
Bilimlerin ve bilimsel ahlakın temelini teşkil eden şüphecilik Hıristiyanları uyandırmasaydı şimdi Batı hala Ortaçağ ilkelliğini yaşıyor olacaktı. Kilise safsatacılığından başlamak suretiyle, ölümü göze alarak kesinleşmemiş her bilgiyi sorgulamak için dikilen kahramanları ile Batı, kendisine izafe edilen ama gerçekte temelleri başka kültürlerde atılmış olumlu değerlerin mıknatısı haline gelmişti. Şimdi ise, Ermeni soykırım iddiaları karşısındaki tutumu ile Batı kendi uygarlığının mayası olan şüpheciliği elinin tersiyle iterek aslında çağdaşlığı imha etmiştir. Hatta ' Ermeni soykırımı olmamıştır' demeyi yasaklama girişimi ile Firavun vahşetine göre dönerek insanlık haysiyetine kıymaya kalkışmaktadır.
Cepten, uçkurdan veya gönülden bağımlı batıcı kadrolar kelamın ve mantığın canına okurken Türkiye'nin acizliğini dahi istismar edebilmektedirler. Batı dünyası, bu meselede at gözlüğü takmış bir Everest tepesi gibi önümüze dikilip dururken, iktisadi, askeri ve siyasi bakımdan ' karşılıklı bağımlılık' palavrası ile rehin alınmış bir Türkiye ne yapabilir ki? İsa Peygamber kalkıp ' Türklere haksızlık ediyorsunuz' dese bir şey değişmez. Onu inkar ederler de bize inanmazlar.
Türkiye'nin herkese yarar sağlayabilecek ve her düşmanı ürkütecek kadar güçlü olmaktan başka çaresi yoktur.

YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI
 Doğu ile Batı arasında   / 25-04-2005
 'Türkiye'nin Yirminci Yüzyılı'   / 22-04-2005
 Sivil akıl nerede?   / 21-04-2005
 Türkiye'nin yirminci yüzyılı   / 19-04-2005
 YÖK varsa gelecek yok   / 18-04-2005
 Eloğlu ile keloğlu   / 15-04-2005
 Kışkırtan adres meçhul mü?   / 14-04-2005
 Yavuz hırsızın milliyetçiliği   / 12-04-2005
 Papaz uçmaz, medya uçurur   / 11-04-2005
 Türkiye'nin Irak politikasına dair   / 08-04-2005
ERDAL ŞAFAK
Bumin, türban, Anayasa
Anayasa Mahkemesi'nin...
ALİ KIRCA
Değer mi hiç?
Aydın Güven Gürkan, 12 Eylül...
ÖMER LÜTFİ METE
Batı'nın kendine ihaneti
Batılılık bir yüksek hamursa...
UMUR TALU
Köprüler yaptırdım...
Kendimizi "köprü" saymak...
'Pazarlık yapacağız'
Hiçbir yabancı gücün Irak topraklarını kullanmasına izin...
AB Dışişleri Bakanları: Ara karne 'orta'
AB Dışişleri Bakanları'ndan oluşan Genel İşler Konseyi'nin...
Banko Beşiktaş
Banko Beşiktaş
Rıza Hoca bize güven ve sıcaklık verdi. Sayesinde takım olarak çok...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar | Arşiv | Ana Sayfa
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
Üretim ve Tasarım   Merkez Bilgi Grubu