kapat
   
SABAH Gazetesi
 
    Son Dakika
    Yazarlar
  » Günün İçinden
    Ekonomi
    Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Dosyalar
    Arşiv
    Etkinlikler
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
    Cumartesi
    Aktüel Pazar
    Otomobil
    İşte İnsan
    Sinema
    Turizm Rehberi
    Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Delikten hava alıp hayatta kaldılar

Mersin'de Çetinkaya mağazasında çıkan yangında mahsur kalan 5 kişi mucize eseri kurtuldu. Cep telefonu ışığıyla buldukları tüple duvarı delip sırayla delikten oksijen soluyarak hayatta kaldılar. İtfaiye de deliği balta ile genişletip 5'liyi kurtardı.

Duvarı delip hayata bağlandılar

Çetinkaya Mağazası'nda çıkan yangın sırasında içeriye hapsolan çalışanlar bulundukları odanın duvarına açtıkları deliği oksijen tüpü gibi kullanıp hayatta kalmayı başardılar.

Mersin Çetinkaya Mağazası'nda önceki gece ikinci kattaki kozmetik reyonunda başlayan yangın kısa sürede büyüyerek tüm mağazaya yayıldı. Olay sırasında üç katlı binanın en üst katındaki idari bölümde toplantı halinde olan beş çalışan yangını fark edince hemen yangın merdivenlerine yöneldi. Her yanı saran alevler nedeniyle merdivene ulaşamayan üçü kadın beş personel, duvarda açtıkları minicik bir delik sayesinde mutlak bir ölümden kurtuldu. Odayı tamamen kaplayan yoğun duman nedeniyle nefes almakta güçlük çeken ve deliği sırayla nefes almak için kullanan mağaza çalışanları, merdivenle kendilerine ulaşan itfaiyecinin verdiği baltaylaDUVARDAKİ DELİK SAYESİNDE BİNADAN ÇIKABİLDİLER.....    Duvardaki delikten merdivene ilk ulaşan güvenlik görevlisi Ahmet Yaşar oldu. Ardından Ebru Özcan, Rahime Tazegil, Ayşe Sunkaya ve Rıfat Ünaldı kurtarıldı.deliği genişleterek binadan çıktılar.

PATLAMALAR DUYULDU
İki şiddetli patlamanın ardından başlayan yangından önce akşam üzeri kasiyerlikten kasa şefliğine terfi eden Ebru Özcan olayın sevincini yaşayamadan arkadaşlarıyla birlikte kendini alevlerin ortasında bulduğunu anlattı. "Yangın tüpüyle duvarları kırdık, sırayla nefes aldık. Ölmemize iki dakika kalmıştı" dedi. Mağaza genel müdür yardımcısı Rıfat Ünaldı ise dehşet anlarını şöyle anlattı; "Gürültü üzerine idari bürodan çıktık. Mağazanın içerisi çatışma olmuş gibiydi. Bir kıvılcım oldu oraya koştuk. Müdahale ederken 5-6 noktaya sıçradı. Kozmetik ürünleri havai fişek gibi patlıyordu. Bir anda alevleretrafımızı sardı. Yangın merdivenine ulaşmaya çalışıyorduk ama yoğun duman yüzünden olmadı. Telefonumun ışığı ile yangın tüpünü buldum. Üçüncü kattaki duvara vurmaya başladım. Sonuçta duvar delindi ve nefes almaya başladık. Sonra da aynı delikten kurtarıldık. Herkesi çıkardıktan sonra ben çıktım. Çünkü onlar panik halindeydi. Olay başlamadan önce tam bilgisayarımı kapatıyordum. İşlerimizin bitmesine 5-10 dakika kalmıştı. Saat 23.35'ti."

HER İHTİMAL ARAŞTIRILIYOR
Mersin Emniyet Müdürü Süleyman Ekizer yangınla ilgili soruşturmanın çok yönlü sürdüğünü vurgulayarak, "Adana Emniyet Müdürlüğü Kriminal Bölümü'nden uzman ekip ve köpek istedik. Laboratuvar ortamında araştırılmasıTÜPÜ BÜTÜN GÜCÜMLE VURDUM....   Duvarı yıkmayı mağazanın genel müdür yardımcısı Rıfat Ünaldı  akıl etmiş.gereken bir yangın. Şu anda bomba değil gibi geliyor bize, ama yine de sabotaj ihtimalini göz önünden uzaklaştıramayız" dedi. Mağaza sahibi Ömer Çetinkaya ise sigorta görevlilerinin ön inceleme yaptığını belirterek, "Zararın 12- 14 trilyon lira civarında olduğunu sanıyoruz. Allah'tan can kaybı olmadı. Tek düşüncemiz bu" diye konuştu. Sabotaj ihtimali ile ilgili ise Çetinkaya, "Sabotaj ihtimalini düşünmüyorum, ancak bu konuda uzmanlar karar verecektir. Benim bu konuda bir şey söylemem mümkün değil, ama Çetinkaya mağazasına sabotaj ihtimalini çok uzak görüyorum" diye konuştu.

TERÖRİST SALDIRI OLMUŞTU
ÇetinkayaEbru Özcan birkaç saat önce terfi ettiği haberini almıştı. Eve gitmeye hazırlanırken alevlerin ortasında kaldı.ismi daha önce de bir yangın haberine karışmış, gruba ait Bakırköy mağazasına 25 Aralık 1991'de PKK'lılar tarafından molotof kokteylli saldırı düzenlenmişti. Örgüt yanlısı 200 kişi Bakırköy Meydanı'nda slogan atarak yürüyüş yaptıktan sonra Çetinkaya Mağazası'na girmiş ve içeride yaklaşık 150 müşteri ile 45 çalışan bulunduğu sırada rasgele molotof kokteylleri atmışlardı. Dönemin OHAL Valisi Necati Çetinkaya'nın kardeşi Fehmi Çetinkaya'ya ait mağazaya yapılan saldırı sonrası çıkan yangında Çetinkaya'nın yeğeninin de aralarında bulunduğu biri çocuk on bir kişi hayatını kaybetmiş, 20 kişi yaralanmıştı.

Servet ÇOŞKUN-Deniz KARA


1 2 3 4 5
 
DİĞER GÜNÜN İÇİNDEN HABERLERİ
 Bakıcı terörü 'web cam'e yakalandı
 Denizlerin görkemli sarayları
 Tiyatrocu cinayetinde sanığa 'tahliye' kararı
 Öğretmene 10 yıl hapis
 Tinerciler bıçakladı
 Fikret Mualla sergisi
 'Çocuklar doğal yogidir'
 Kimliğinde artık 'İslam' yazmıyor
 Yurtdışına değil, biz bu hastaneye geliriz!
 Eski okullarını soydular
 'Polisiz' diyerek soyguna kalkıştılar
 Serap Ezgü'nün ekibi kaza geçirdi
 Alo SABAH İstanbul
MANSUR FORUTAN
Kaçınılmaz son 'Ölümüne Sadakat'
Kızlarla...
MEHMET BARLAS
Fırtınalar Kardak'ta değil bardakta kopmalıdır
Bir...
İLKER SARIER
Vatansever bir makale
Ali Babacan, dün...
MAHMUT ÖVÜR
'İhaleler açık yapıldı'
Kartal Belediyesi'nin 6 trilyona...
SAVAŞ AY
Foto muhabirinin valizi olmayacak ki pratik olsun!..
THY...
REFİK DURBAŞ
Türkçe ve internet...
Dil kirliliği düşünce kirliliğine,...
SAİT GÜRSOY
Gençlik üniversitelerle buluşuyor
Sakın unutmayın...
HINCAL ULUÇ
Siz olsaydınız ne yapardınız?..
Ekranın başında dondum...
EMRE AKÖZ
Küçük hayaller görkemli sesler
Kaç yaşındaydım?...
Futbola MHK bombası
Futbola MHK bombası
Yargıtay, MHK seçiminin iptalini onayladı... Sezon büyük olasılıkla...
Ne demek istedi?
Ne demek istedi?
Yıldırım'ın 1907'den ihraç edilen Barış Ertül için "Seni polise ihbar...
Yumurtalı protesto
Başbakan Erdoğan Norveç'te PKK yandaşlarının yumurtalı saldırısına...
Sezer mesajları iletecek mi?
Bugün Suriye gezisine çıkan Sezer'den, ABD'nin "Lübnan'dan çekil...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar | Arşiv | Ana Sayfa
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
Üretim ve Tasarım   Merkez Bilgi Grubu