kapat
   
SABAH Gazetesi
 
    Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
  » Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Dosyalar
    Arşiv
    Etkinlikler
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
    Cumartesi
    Aktüel Pazar
    Otomobil
    İşte İnsan
    Sinema
    Turizm Rehberi
    Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
YÜZ KİŞİDEN 87SİNİN GÖZÜ BOZUK ÇIKTI:81 ilde göz taraması yapan TIR Göz Kliniğinin ulaştığı sonuçlar sarsıcı: Bakılan kişilerin yüzde 87sinde, tedavi edilebilir düzeyde göz rahatsızlığı saptandı.
Parasız hastaya umut ışığı doğdu

Işıksız göz kalmayacak' sloganıyla kampanya başlatan Dünya Göz Hastanesi maddi olanaksızlıklar nedeniyle göz ameliyatını yaptıramayan hastalara ücretsiz ameliyat yapacak.

Maddi sıkıntı nedeniyle ameliyat olamayan, göz tedavilerini yaptıramayan, katarakt ile yaşamak zorunda kalan hastalar için Dünya Göz Hastanesi 'ışıksız göz kalmayacak' sloganıyla kampanya başlattı. Günde 200 ameliyat yapmayı hedeflediklerini açıklayan Dünya Göz Hastanesi 40 hastanın ameliyatının da ücretsiz yapılacağını açıkladı. İhtiyacı olan herkesin tedavi hizmeti almasını amaçladıklarını vurgulayan Yönetim Kurulu Başkanı Eray Kapıcıoğlu kampanyayla ilgili soruları yanıtladı.

* Göz kampanyası başlatmaya neden karar verdiniz?
Biz sosyal çalışmalara önem veren ve mağdur kişilere daima elini uzatan bir kuruluş olmayı benimsedik. Hiçbir zaman kapımıza kadar gelmiş ihtiyaç sahibi insanları parası olmadığı için geri çevirmedik. 1998'de hizmete soktuğumuz mobil kliniğimizle İstanbul ili ve yakın çevresinde binlerce kişiye ücretsiz göz taramaları yaptık ve son olarak Başbakanımızın açılışını yaptığı bir TIR Göz Kliniği'ni 81 ilimizde göz taraması yapmak üzere hizmete soktuk. Toplam 2617 kişiyi göz muayenesinden geçirdik ve çok sarsıcı bir sonuçla karşılaştık. Baktığımız kişilerin yüzde 87'si katarakttan göz tansiyonuna, şaşılıktan retina hastalıklarına gözlerinden hastaydı. Pek çoğu tedavi edilebilir hastalıklar olmasına rağmen gözlerini tedavi ettirememişler. Kimi gözündeki hastalığın farkında değil kimiyse bulunduğu yöredeki sağlık kuruluşlarındaki teknolojik yetersizliklerden dolayı teşhis edilememiş. Tablonun en üzücü tarafı büyük çoğunluğun ameliyat olması gerektiğini bildiği halde maddi imkansızlıklardan tedavi olamaması.

* Maddi yetersizlik nedeniyle göz tedavilerini yaptıramayan hastalar için neler yapıyorsunuz?
Dünya Göz Hastanesi'nin TIR'ı Çanakkale'deyken ben de çalışmalara katıldım. Sekiz yıldır katarakt hastası olan bir kadına neden ameliyat olmadığını sordum. "Maddi sıkıntılar nedeniyle" dedi, buDünya Göz Hastanesi Başkanı Eray Kapıcıoğlu... durum beni çok üzdü. Projemize Kale Grubu'nun fabrikaları Çanakkale'de olduğu için İbrahim Bodur çok destek verdi. Fabrikalarının servis arabaları fakir insanları Mobil TIR'ın bulunduğu noktaya taşıdı. İnsanlar hastaydı ancak tedavi olamıyorlardı. Neler yapabiliriz diye düşündük. Muayene ettiğimiz insanların bir kısmına gözlük verdik. 40 hastanın ameliyatını İstanbul'a getirip ücretsiz yapma kararı aldık. Bunun için cumartesi günü hastanenin bir katını kapatacağız. Ayrıca indirim kararı aldık. Malzeme aldığımız firmalara başvurup indirim istedik, döviz fiyatlarındaki düşüşten yararlandık. Tabip Odası'nın zammını uygulamadık. Bir süre hiç kâr elde etmeden çalışma kararı aldık. Muayene ücretini 82 YTL'den 76 YTL'ye, katarakt ameliyatını bin 693 YTL'den 950 YTL'ye indirdik.

* Ucuz tedavi için en ucuz göz malzemesi mi kullanılıyor?
Hayır bu mümkün değil. Misyonumuz daima, en son teknolojiyi takip etmek ve en kaliteli malzemelerle ameliyatları gerçekleştirmek oldu. Çünkü verdiğimiz hizmetin kalitesi ve tedavilerdeki yüksek başarımızın sırrı son teknolojiden ve sarf malzemelerinden asla ödün vermememizde yatıyor.

* Emekli Sandığı ve SSK gibi sosyal güvence sahibi kişiler hastanelerinizden faydalanabiliyor mu?
Biz 2001'de Emekli Sandığı ile göz ameliyatlarında anlaşma yapan ilk özel hastaneyiz. Şu anda Emekli Sandığı emeklileri ve tüm devlet memurları hastanelerimizden faydalanabiliyor. Özellikle katarakt ve lazer ameliyatlarında hiçbir ücret farkı ödemeden sadece karneleri ve sevkleriyle gelerek ameliyat olabiliyorlar. Hükümetimizin üzerinde çalıştığı Emekli Sandığı, Bağ-kur ve SSK nın tek bir çatı altında özel sağlık sigortası kapsamına alınmasıyla birlikte SSK'lı ve Bağkur'lu vatandaşlarımıza hizmet vermeye başlayacağız.

1 2 3 4 5
 
DİĞER GÜNDEM HABERLERİ
 Amerikan karşıtlığı uyarısı
 SSK'lı için yeni dönem
 (1) Ağrı erkek yurdunda tecavüz skandalı
 Sokağa düşme yaşı 5
 Cinsel ayrım yasalarda sürüyor
 Serbest bırakıldılar
 45 km'lik kuyruk
 Sadıkoğlu moral gezisine çıktı
 Dünya nüfusunun yarısı kentte yaşıyor
 Hayret! Moda imara açıldı
 Vize çilesi tarih oluyor
 Trafik cezaları için umut karar
 Doktorlar işsiz kaldı
 THY'ye AB modeli
 Sağlıkta yeni dönem
ERDAL ŞAFAK
Oyunun kuralları
Hükümete AB ile müzakere hazırlıklarını...
ALİ KIRCA
Her pazar itiraf!
(İşbu yazı saklanıp yarın sabah...
MEHMET ALTAN
Denktaş'a da bu dizi yaraşır...
AK Parti Hükümeti...
Bush'a İran resti
Amerika'nın son dönemdeki tüm açıklamalarına rağmen Rus lider Putin,...
'Hoşgelmedin Bush' diyecekler
Amerika Başkanı George W. Bush, Dışişleri Bakanı Condoleezza...
Kartal Seriye Bağladı
Kartal Seriye Bağladı
İkinci devreye "17'de 17" parolasıyla giren Beşiktaş, Gaziantep'te de...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar | Arşiv | Ana Sayfa
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
Üretim ve Tasarım   Merkez Bilgi Grubu