kapat
   
SABAH Gazetesi
 
    Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
    Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Dosyalar
    Arşiv
    Etkinlikler
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
    Cumartesi
  » Aktüel Pazar
    Otomobil
    Sinema
    Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
İnsanı ve doğasıyla şaşırtıcı bir ada
İnsanı ve doğasıyla şaşırtıcı bir ada
Hoş Ayrıntılar

İnsanı ve doğasıyla şaşırtıcı bir ada


Sri Lanka değil ama Ceylon hemen çayı hatırlatır... Oysa ikisi de aynı yer ve turistlere, deniz-güneş tatilinden başka seçenekler sunuyor. Ama çayı meşhur ülkede çay demlemeyi bilen yok.

İnsan dünya haritasını eline alınca bir sürü yere gitmeyi hayal eder. Avustralya, Uzakdoğu, Peru, Afrika, egzotik diyarlar genellikle ortak bölgelerden birkaçıdır hayalleri süsleyen. Benim de "Ah gitsem" dediğim yerler arasında, en azından son beş senelik kısmında, Sri Lanka yoktu. Derken nasıl olduysa oldu ve kendimi Emirates Hava Yolları'na ait bir uçakta Sri Lanka'nın başkenti Colombo'ya giderken buldum. Bu arada Sri Lanka ve Ceylon'un aynı yerler olduğunu belirtmek isterim. Kafanız karışmasın. İngiliz sömürge döneminde adı Ceylon olan ülke, bağımsızlığın ilanı ile eski adı olan Sri Lanka'yı almış. Sri Lanka; Hindistan'ın güneydoğusunda Hint Okyanusu'nda bir ada. Aynı bölgede olan Maldiv Adaları'na giden uçaklar, bazı günler Colombo'ya uğradığı için en fazla bilinen şehri başkent Colombo.

Adanın diğer kısımlarını gördükten sonra en az bilinmesi gereken yerin de, Colombo olduğu maalesef ortaya çıkıyor. Seyahatim, adanın güneybatı sahilindeki Ahungalla bölgesinden başlıyor. İlk kalacağımız otel, Colombo'ya araba ile üç saat mesafede. Yollar çok virajlı. Sahil boyu giderken birçok yerde iki arabanın geçemeyeceği darlıkta, yer yer köylerden geçiliyor. İnsanlar bizden çok daha koyu renkli ve güleryüzlü.

BOL VİRAJLI DAĞ YOLLARI
Bu bölgede birçok otel var, dünyaca ünlü Taj grubuna bağlı Taj Exotica en güzeli. Sri Lanka seyahatinin deniz-güneş kısmı için çok konforlu bir otel. "Bütün gün deniz, güneş bana göre değil. Bir yerler göreyim" derseniz yine arabaya binip, kıyı kıyı güney uçtaki Galle şehrine uzanmak gerekiyor. Galle, yapıları Hollandalı'lardan kalma eski bir şehir. Yine Galle civarında deniz dalgalı değilse, sahilde kamış üzerinde balık avlayan balıkçıları görmek mümkün. Bir kamışın üstündeler ve koltukta gibi rahat görünüyorlar, bir de balık avlıyorlar. Zor iş. Deniz, güneş, palmiye, kamış işleri bitince, programın devamı için başından beri pek sıcak bakmadığım, adanın iç taraflarına doğru hareket ettim. Fakat inanılmaz üç gün orada başladı, Sri Lanka nam-ı diğer Ceylon'un gerçek görüntüleri ortaya çıktı. Adanın güneyinden tam ortasına, Kandy şehrine giden bir yolu takip ettik, normalde üç saatte gidilecek yol, altı saat sürdü. Her viraj ayrı bir güzellik, her çay molası ayrı keyif oldu. Kızıl topraklı bol virajlı dağ yollarından, ormanlardan, minicik köylerden geçtik. Çocuklara şeker verip, bol gülücük aldık. İtiraf etmek gerekirse çok yoruldum ama o gün, Sri Lanka görüntülerinde birinci sıraya oturdu. Adanın orta kısmında, sahilde rastlanmayan çay bahçeleri var. Sri Lanka denilince pek akla gelmiyor ama Ceylon denilince çayın merkezlerinden birinde olduğunuzu hatırlıyorsunuz. Çay bahçeleri (Karadeniz tabiri ile "çayluk") arasında çay üretim merkezleri var. Çay bitkisinden nasıl masanıza gelen çay elde edildiğini görüyor ve bitiminde Ceylon çayı ikram edilerek ödüllendiriliyorsunuz. Çayın kalitesi tamam ama çay demlemeyi bilmedikleri kesin. Kandy'den sonraki durak Kandalama. Kandalama yolu da Kandy'e gelirken olduğu gibi. Bu arada yollarda doğru dürüst hiç tabela yok, nereden geçtiğimi ya da varacağım yere kaç kilometre kaldığını, anlaşamadığım şöföre sorup durdum. Her soruma gülerek bir cevap veriyorama saat hesabı kesinlikle tutmadı. Zaten ikinci günde saat ve kilometre sormaktan vazgeçtim. Kandalama'da kaldığım otel 'Otel Kandalama' tam anlamıyla ıssız bir bölgede kurulmuş. En yakın köy yarım saat mesafede. Otele giden yol, orman içinden geçiyor; biraz tedirgin edici ama varışta bekleyen sürpriz olağanüstü güzel. Ben şanslı olduğum için tam gün batımında otele vardım. Tabiatla bütünleşmiş ve sırtını dağa dayamış otelin hemen alt tarafında genişleyip, göl gibi olan bir nehir akıyordu. Tam karşıda, ormanların üstünden şahane gün batışını bir tören havasında izleyen insanlar arasına süzüldüm ve üşüyene kadar oturdum.

FAYDALI BİLGİLER
Oteller : Hotel Taj Exotica Bentota (sahilde)
Tel : 00 94 34 75 650
Hotel Earl's Regency - Kandy
Tel : 00 94 8 422 122
Hotel Kandalama - Kandalama
Tel : 00 94 66 841 00
DİĞER GURME HABERLERİ
 Semerkant'ta topik peşinde
 Ölümsüz zeytin ağacını ellerimizle yok ediyoruz
 Günümüz mutfaklarına geleneksel Ege lezzetleri
 Halkın gözü üst düzey ziyafetlerde
 Hollywood ünlülerinin tercihi
 Mutfaktaki cennetin keşfi
 Yemeklere adlarını veren ünlüler
 Portakal bayramını kutluyoruz
 İyi bir yemek şölene benzer
 Yoksa Anis de mi Bizans'tan?
 Onlar 'kadrolu akşamcılar'
 Picasso'nun en sevdiği tatlı, armut tatlısıydı
 Güllaç her kapıyı açar mı?
 Küçük şişedeki doyulmaz lezzet
 Otel olan Samode Sarayı ve hüzünlü Taj Mahal
 Oruç hoşgörü ve paylaşma sembolü
 Baharatı bize keşifler mi getirdi?
 Şerbeti ne çabuk unuttuk
 Sokaktan restorana içli köfte
    Aktüel Pazar Yazarlar
    Güncel
    Hobi
    Röportaj
  » Gurme
    İyi Yaşa
Aşiret kızının başkaldırısı İmtiyaz 12
Aşiret kızının başkaldırısı İmtiyaz 12
Zozan Özgökçe, 'dayakçı' eşinden ayrılıp kendini şiddet mağduru...
Sema izlenmez yapılır
Sema izlenmez yapılır
Mevlana'nın ölüm yıldönümünde düzenlenen Şeb-i Arus töreninin resmi...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.