kapat
   
SABAH Gazetesi
 
  » Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
    Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Dosyalar
    Arşiv
    Etkinlikler
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
    Cuma
    Cumartesi
    Aktüel Pazar
    Otomobil
    Sinema
    Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Savas Ay @ SABAH
Tel:
0212 354 40 22
Fax:
0212 274 83 81
 

İnternetten uyuşturucu ticareti

Torbacının yolunu kes, kaçakçıyı yakala, büyük patrona ulaş, kafalarını ez, yok et, dağıt, at içeri, süründür, sallandır. Kimi, kimleri ve neden mi? Uyuşturucu trafiğinde bulunan ara ya da ana istasyonları yani. Neden; zaten ortada insanlığı zehirliyorlar da ondan. Peki de bu arzulananların hepsi yapılsa bile yine ürkünç yine korkunç bir hal var. Aslında neredeyse herkesin evinde, işinde, okulunda, yakınında, eli altında internet bağlantısı yapabilecek araç gereç varsa, tehlikenin ağa babası da el altında sayılır. Bu kanıya varmak için literatür paralamak gerekmez. Bakın Uluslararası Narkotik Kontrol Kurulu (INCB) verilerine, yeteri kadar korkun... Bu verilere göre Avrupa'da uyuşturucu satışları büyük ölçüde internet ya da cep telefonlarıyla yapılıyor. Kaçakçılar, eczanelerin web sitelerinden uyuşturucu reçetesi satıyor. Parası sanal bankacılıkla tahsil ediliyor ve aklanıyor. Özel chat odaları uyuşturucu satıcılarının en çok kullandığı alan haline geliyor Yani çağın harikası internet illegal kazancın ana kapılarından biri oldu.

Sentetik uyuşturucular

Uluslararası Narkotik Kontrol Kurulu Raporu'na göre, ecstacy gibi sentetik ilaçlar temel yasadışı uyuşturuculardan biri oldu. Amphetamine tipi sentetik uyuşturucular merkezi sinir sistemini uyaran uyuşturuculardandır. En çok bilinenler, yasadışı laboratuvarlarda kimyasallarla yapılan amphetamine, methamphetamine ve ecstasy'dir (MDMA).
Bu uyuşturucuların kontrolü oldukça zor, çünkü çok ucuza ve kolaylıkla dünyanın herhangi bir yerinde, gerekli maddeleri uyuşturucu satıcılarından elde edildikten sonra, üretebilirler.
Büyük ölçekli methamphetamine üretimi Güneydoğu Asya'da ve Kuzey Amerika'da gerçekleşmekte. Avrupa ise dünyanın bir numaralı ecstasy üreticisi.
Uyuşturucu trafiğindeki kişiler üretim için gerekli maddeleri yasal firmalardan almaya başlamışlar. Hükümetlerin bu kilit maddeleri takip edebilmeleri için bir bilgi ağına ihtiyaçları var. Haziran 2002'de 38 ülkenin katıldığı Uluslararası Narkotik Kontrol Kurulu tarafından ABD hükümeti ve Avrupa Komisyonu işbirliği ile düzenlenen konferansta, uyarıcı yapımında kullanılan maddelerin bulunması ve kullanımlarının engellenmesi için Prizma Projesini hazırlama konusunda anlaşmaya varıldı.
Kimyasalların yasadışı uyuşturucu ticaretinde kullanılmasını engellemek için bir grup görevlendirildi. Bu grup Uluslararası Narkotik Kontrol Kurulu tarafından kontrol edilen ve Çin, Hollanda, Güney Afrika, ABD ve Avrupa Komisyonu, İnterpol ve Dünya Gümrük Organizasyonu tarafından temsil edilen bir oluşum. Bu grubun amacı, anahtar kimyasalların elde edilme mekanizmalarının ortaya çıkarılması.

Afrika

Kaçak hintkeneviri üretimi Afrika'da, özellikle de Fas'ta hâlâ çok yaygın olarak görülmektedir. Afrikalı yasa uygulayıcılar, Kuzey Amerika ve Avrupa'daki liberalleşme ve hintkenevirinin tıbbi amaçların dışındaki kullanımını destekleyen yaklaşımların, Afrika'da hintkeneviri üretimi, kaçakçılığı ve kullanımına karşı gerçekleştirdikleri mücadeleyi engellediklerini düşünmekte.
Afrika'nın güney ve batı bölgeleri, Güney Amerika ve Avrupa'ya teslimat yapılması için kullanılmakta.
Eroin kullanımı kıtadaki belli büyük kent alanları ile sınırlanmış. Mısır ve Afrika'nın doğusu ile güneyindeki ülkelerde de eroin kullanımı bildirilmiş. Mısır dışındaki diğer Afrika ülkelerinde haşhaş üretildiğine dair hiçbir gösterge yok.
Amphetamin kullanımındaki artış, Afrika'daki birçok ülkede endişe yaratmakta.
Afrika'da sentetik uyuşturucu üreten birçok laboratuvar kapatıldı. Temmuz 2002'de, Güney Afrika'daki yetkililer 90 milyon metaqualone üretilmesini sağlayacak 100 ton kimyasalın ve aletin üretimini durdurdu.

Amerika

Orta Amerika'da ve Karayipler'de ele geçirilen eroin ve ecstasy miktarı artmış olsa da, bölgede uyuşturucu trafiği daha çok hintkeneviri ve kokainden oluşmaktadır. İki ülke yetkililerinin verdiği bilgilere göre, Jamaika'dan İngiltere'ye giden her 10 uçak yolcusundan biri uyuşturucu kaçırmaktadır. Kuzey Amerika'da kokain ve eroinin zor bulunması, fiyatları da yukarı çekmektedir. Hint keneviri, eroin ve kokain kullanımı Kanada ve ABD'den çok daha az bir seviyede olsa da, Meksika'da son birkaç yıl içinde oldukça artmıştır.
Orta Amerika'da bazı ülkelerde ise, kokain üretilmektedir.
Kolombiya ve Peru'da uyuşturucu problemi siyasi ve güvenlik durumuna bağlı olarak artmaktadır. Kolombiya'da uyuşturucu trafiği ve laboratuvarlar, gerilla ve gizli askeri kuvvetler tarafından kontrol edilmektedir ve uyuşturucu karşılığında silah alınmaktadır.
ABD tarafından desteklenen Kolombiya Planı Güney Amerika'daki uyuşturucu üretimini azaltmayı amaçlayan tek kuvvetli çalışma. Kolombiya'da 1500'den fazla ilaç ele geçirilmiştir ve 55 kaçakçılık şebekesi yok edilmiştir.

Asya

Dünyanın ikinci en büyük afyon üretim merkezi Myanmar'da (Burma), afyon miktarları 1996'dan bu yana, belirgin oranda düştü. Afyon üretilen yerler 2002 yılında % 7 oranında azaldı.
Dünyada elde edilen amphetamin türevi uyuşturucuların % 70'i Doğu ve Güneydoğu Çin'de ve Tayland'da ele geçirildi. Kamboçya önemli bir hintkeneviri üretim merkezi ve eroin geçiş alanı olarak yer almakta.
Çin, bir eroin pazarı ve geçiş alanı oldu ve ülkedeki eroin kullanımında son beş yıl içinde artış gözlendi.
Afganistan'daki uyuşturucu kullanımının, afyon ve eroin üretilen yerlerden gelen mültecilerin evlerine dönmesi ile artacağı düşünülmekte. Kurul, Afganistan'ın uyuşturucu kontrol yasalarını ve araçlarını, olabildiğince kısa süre içinde yürürlüğe koyması gerektiğini vurgulamakta. İran, Ürdün ve Kazakistan dahil bazı Batı Asya ülkeleri, tedavi ve uyuşturucu bağımlılarının geri kazanımı konusundaki hizmetlerini artırdı, fakat bölgede bulunan bir sürü ülkede durum aynı değil.

Avrupa

Batı Avrupa ülkeleri, Avustralya, Kanada ve ABD'nin de içinde bulunduğu uluslararası operasyonlar sonucunda, Mart 2002'de, 300.000'den fazla ecstasy hapı ele geçirildi.
Kurul, yasa uygulayıcı kuruluşlar arasında, Avrupa'da üretilen küresel ölçekteki ecstasy trafiğini durdurmak için daha fazla uluslararası işbirliği görmek istemektedir.
Kurul Avrupa hükümetlerinin, Güney Batı Asya'dan Avrupa'ya giden bir kaçakçılık hattını göz önünde bulundurarak, Afganistan hükümetini uyuşturucuya karşı olan savaşında desteklemesini istemektedir.

YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI
 Değişim yılları ve Altan Öymen   / 11-10-2004
 Bir pazar hikâyesi ve buraları yıkılıyo!..   / 10-10-2004
 İsmet Abi Zeki Müren'ine kavuştu   / 09-10-2004
 Bayraklı Baba Türbesi'ne de kamera gönderin   / 08-10-2004
 Tetikçi tanıdık çıkınca infaz nasıl olmuş?..   / 07-10-2004
 Neve Şalom Sinagogu yeniden açılırken...   / 06-10-2004
 Devrilen otobüs, ölüler, yaralılar ve Fısfıs İsmail   / 05-10-2004
 Derdini söylemeyene derman yok amma!..   / 04-10-2004
 Merkezefendi'yi üzdüler   / 03-10-2004
 Sıradan bir insanın katıksız hikâyesi!..   / 02-10-2004
REHA MUHTAR
Türk şeytanı...
Turnuva sonrası, kokteyl...
AHMET HAKAN COŞKUN
"Yazı Tura"nın bana öğrettikleri
Uğur Yücel'in uzun...
MANSUR FORUTAN
Şöhretim, her bi'şeyi zaten bilirim!..
Gelişmeleri...
MEHMET BARLAS
Gazete okumak da bir çeşit eğitimdir
Hepimiz Türkiye'yi...
REFİK DURBAŞ
Bu yüzden AB'yi istiyorum
Haklı taleplerimiz karşısında...
SAVAŞ AY
İnternetten uyuşturucu ticareti
Torbacının yolunu kes,...
HINCAL ULUÇ
Mafyayı aklama operasyonları..
70'li yıllar.. Ünal...
EMRE AKÖZ
İşkolik Servet
F.Bahçe'nin savunma oyuncusu Servet...
Sıra Rüştü'ye geldi
Sıra Rüştü'ye geldi
Japonya'da şampiyonluğa koşan Alpay'dan bomba gibi sözler: "Önce ben,...
Vergi rekortmeni Ay-yıldız
Vergi rekortmeni Ay-yıldız
Milli Takım, 2006 Dünya Kupası finallerine giderse 15 trilyonluk...
CHP'den Sarıgül'e 'kameralı' takip
CHP Genel Merkezi, partinin kadrolu kameramanı Barış Bozkurt'u, Şişli...
Baykal yanıt vermedi: 'Cevap verirsem ortalık karışır'
CHP'li belediyeleri ziyaret etmek için Trabzon'a gelen CHP...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar | Arşiv | Ana Sayfa
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.