kapat
   
SABAH Gazetesi
 
    Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
  » Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Dosyalar
    Arşiv
    Etkinlikler
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
    Cuma
    Cumartesi
    Aktüel Pazar
    Otomobil
    Sinema
    Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Günter Verheugen-Romano Prodi
Türkiye'nin tarihini değiştiren 'tavsiye'
Süreç 'katılım müzakeresi'dir
'Pozitif perspektif' sorunları hızlı çözer
Türkiye 2013'e hazırlansın
'İyi niyetli' müzakere garantisi veririz

Evet

AB Komisyonu beklenen raporuyla Türkiye'nin 41 yıldır süren üyelik umudunu güçlendirip müzakerelere başlanmasını net bir dille tavsiye etti.

İlk müjde AB Komisyonu Başkanı Prodi'den geldi: Müzakerelerin başlaması için son kararı verecek olan Konsey'e tavsiyemiz evettir. Türk halkı inancını korusun, mali açıdan kendisini 2013 yılına hazır hale getirsin.

YEŞİL IŞIK
Genişlemeden sorumlu komiser Verheugen da "Türkiye o kadar gelişti ki bize kendilerine hayır deme ihtimali bırakmadı" dedi.


Türkiye'nin tarihini değiştiren 'tavsiye'

AB Komisyonu, Türkiye'nin AB üyeliği ile ilgili hazırladığı raporda "Türkiye ile tam üyelik müzakerelerine başlanması tavsiye edilir" denildi Raporda, Türkiye'nin müzakereler boyunca da reform hareketini sürdürmesi gerektiği belirterek, 'ödevler aksarsa süreç askıya alınır' uyarısı yapıldı.

Avrupa Birliği Komisyonu, Türkiye ile müzakerelerin başlamasını öneren raporu açıkladı. AB Komisyonu'nun 'Tavsiye Raporu'nda, "Türkiye, Kopenhag Kriterlerini 'yeterli ölçüde' yerine getirmiştir. Tam üyelik müzakerelerinin başlaması tavsiye edilir" ifadesi yer alıyor. AB Komisyon Başkanı Romano Prodi başkanlığında Brüksel'de biraraya gelen 29 AB Komiseri, hem Türkiye'nin beklentilerine cevap verdi hem de AB üyeleriyle Avrupa kamuoyunun kaygılarını ve tereddütlerini karşılar nitelikte bir rapor kaleme aldı.

TARİH 17 ARALIK'TA
AB Komisyonu raporda, 2002 Kopenhag Zirvesi'nde alınan karardaki "Türkiye'nin Kopenhag Siyasi Kriterleri'ni yerine getirmesi halinde üyelik müzakereleri 'gecikmeksizin' başlar" ifadesine atıfta bulunarak, müzakerelerin başlamasını tavsiye etti. Komisyon, müzakerelere başlanmasına yönelik tarih vermeyerek bu konudaki kararı 17 Aralık'ta toplanacak olan AB devlet ve hükümet başkanlarına bıraktı. Raporda, insan hakları ve yapılan reformların uygulama safhasında gerileme olması veya gerekli adımların atılmaması halinde müzakerelerin durdurulabileceği vurgulandı. Ancak, bu karar sadece Türkiye'ye özgü değil. Hırvatistan'a yönelik ilerleme raporu'nun 5'inci sayfasının son paragrafında da özgürlük, demokrasi, insan hakları, temel haklar ve hukun üstünlüğü alanlarında gerekli adımların atılmaması halinde müzakerelerin 'askıya alınabileceği' belirtildi. Raporda yer alan "Yasal düzenlemelerin yürürlüğe girmesi kaydıyla AB Komisyonu, Türkiye'nin yeterli düzeyde siyasi kriterleri yerine getirdiğine inanır ve üyelik müzakerelerinin başlamasını tavsiye eder" cümlesinin ardından "AB Komsiyonu siyasi reform sürecini yakından takip etmeyi sürdürmeli" ifadesi yer aldı. AB Antlaşması ve Avrupa Anayasası doğrultusunda hukukun üstünlüğü, temel özgürlükler, insan haklarına saygı, demokrasi ilkelerinin ciddi ve sürekli ihlali durumunda AB Komisyonu'nun müzakerelerin askıya alınması'nı tavsiye edeceği belirtilen raporda AB'nin Türkiye'deki reformları garantilemek için ilerlemeyi yakından takip etmesi gerektiği belirtildi.

UCU AÇIK SÜREÇ
Raporda "işçilerin serbest dolaşımında kalıcı emniyet sübapları düşünülebilir" cümlesi dikkat çekti. Rapora göre, Türkiye, müzakere sürecinde yer alan bir konu başlığına yeterli uyumu sağlarsa o başlık kapatılacak ve bir başka başlığa geçilecek. Tavsiye metninde "AB Komisyonu katılım sürecinin Türkiye'nin reformları ilerletmesinde önemli olduğuna inanmaktadır. Ancak, 'müzakerelerin doğası gereği' bu sonuç garanti edilemeyecek ucu açık bir süreçtir" denildi.

FİKRET AYDEMİR BRÜKSEL

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ
 Müzakereler başlatılsın hedefte tam üyelik var
 Avukatlar aranıyor
 Oğuzhan Beyaz kalp krizi geçirdi
 Balkaner cinayetlerinin failine iki kez müebbet
 Öz'ün programı reyting rekortmeni
 Alibeyköy'de yıkım zamanı
 Kadıköy'de tarih canlanıyor
 Kurtuluş günü törenle kutlandı
 Deniz taksi hazır ama!
ERDAL ŞAFAK
Koşul değil güvence
"Türkiye, Kopenhag siyasi...
ALİ KIRCA
İlk tanışmanın unutulmaz şanssızlığı!
Bu "karşılıksız...
ÖMER LÜTFİ METE
'Yatalak egemenlik' ve 'uygarlık tedavisi'
Adamcağızın...
UMUR TALU
Sözlü, yazılı devrim
Çakıcı devletle hesaplaşsın.
ERGUN BABAHAN
Demokratik gözetim
Türkiye, 17 Aralık'ta müzakere...
Verheugen sağolsun!
Raporun son şeklini aldığı dünkü toplantıda din özgürlüğü ve insan...
Filistinli çocuklar hedef
İsrail'in başlattığı askeri operasyonun yedinci gününde tanklardan...
Dua ediyorum
Dua ediyorum
"O kadroda arkadaşlarım var ve başarılı olmalarını yürekten...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar | Arşiv | Ana Sayfa
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.