kapat
   
SABAH Gazetesi
 
    Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
    Gündem
  » Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Dosyalar
    Arşiv
    Etkinlikler
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
    Cuma
    Cumartesi
    Aktüel Pazar
    Otomobil
    Sinema
    Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Gül, Time'a konuştu
Gül, Time'a konuştu

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, AB içinde bazı çevrelerde ortaya atılan ''Türkiye için referandum'' fikrinin yanlış bir yaklaşım olduğunu söyledi..

Gül, Amerikan Time dergisinin Avrupa baskısında yayınlanan demecinde, ''AB anayasasına ilişkin referandumun öncesinde Türkiye için referandum düzenlenmesi yönünde bazı görüşler duydum. Bu yanlış bir yaklaşım olacaktır. En önemli konunun anayasa olduğu bir ortamda AB'nin şimdi bizim üyeliğimize ilişkin bir oylamayla zaman
kaybetmemesi gerekir'' dedi.

AB Komisyonu'nun yarın yayımlanacak Türkiye raporunun kesinlikle olumlu çıkacağını belirten Gül, aksi takdirde Avrupa'nın güvenilirliğinin tehlikeye gireceğini vurguladı.
Gül, ''AB Türkiye'yi reddederse ne olur?'' sorusuna karşılık, ''Böyle bir şey olmayacağına eminim. Ancak sübjektif bir siyasi 'hayır' kararı çıkarsa bunun yansımaları Türkiye ile sınırlı kalmaz. O zaman herkes, 'ne yaparsanız yapın, Müslüman olduğunuz için kabul
edilmiyorsunuz' der. İnsanlar Avrupa'ya güvenilemeyeceğini söyler. Bu durum, İslam dünyasında Avrupa düşmanlığına malzeme sağlar. Büyük bir hakaret anlamına gelir. Sadece Türkiye değil, Avrupa da sınavdan geçiyor'' diye konuştu.

Türkiye'de halkın yüzde 75'inin AB üyeliğini istediğini anlatan Gül, her durumda reformların bundan sonra da aksamadan süreceğini belirtti. Türkiye'nin iki yıl öncesine oranla çok değiştiğini ifade eden Gül, meydana gelen değişikliği ''sessiz devrim'' olarak nitelendirdi.

Gül, Türkiye'nin neden AB üyeliğini istediğinin sorulması üzerine,''Çünkü Türkiye, gerçek bir Avrupa ülkesi olacak, daima Avrupa'nın parçası kalacak. Demokratik, ekonomik ve stratejik açıdan daha iyi bir duruma gelecek. Türkiye'de Avrupa değerleri gelişecek'' dedi.
Dışişleri Bakanı Gül, ''Siz muhafazakar Müslüman ağırlıklı bir partisiniz, neden Avrupa'ya katılmakta kararlısınız?'' sorusuna yanıt verirken de ''Demokrasi, insan haklarına saygı, serbest piyasa gibi Avrupa değerlerinin, bizim değerlerimiz olduğuna samimiyetle
inanıyorum.

Bu değerlerin bütün İslam ülkelerinde gelişmesini istiyorum. Müslüman halklar neden baskı altında kalsın ki? Müslüman liderler neden halklarına hesap vermek zorunda olmasın ki? Biz dindar Müslümanlarız, ancak temel değerlerimiz aynı. Dahası, biz gerçek demokratız, elitist değiliz. Eğer reformlara elitistler önderlik etseydi, başarılı olmazdı'' diye konuştu.

Türkiye'nin, demokrasi, insan haklarına saygı ve serbest piyasa ekonomisi değerlerinin Müslüman bir toplumda da uygulanabileceğini kanıtladığını belirten Gül, ''Biz, hem Müslüman olmanın, hem de evrensel değerleri paylaşmanın mümkün olabildiğinin kanıtıyız.

Türkiye, İslam dünyası için somut bir örnek olacak. Bizim kaderimiz, bu değerlerin yükseltilmesi. Butun İslam ülkeleri Türkiye'yi izliyor ve olanlardan etkileniyor'' dedi. Gül, AB ile müzakereleri başlatmanın hemen üyelik anlamına gelmediğini de vurgulayarak, ''Üyelik, diğer ülkeler için sekiz yıl sürdü. Biz gerçekçiyiz. Üyeliğin kısa surede gerçekleşmeyeceğini biliyoruz'' diye konuştu.

Türkiye'nin AB'ye göre daha yoksul göründüğünü, ancak başka ülkelere oranla umut verici özellikler taşıdığını, genç ve dinamik bir nüfusu olduğunu anlatan Gül, ''Biz, stratejik açıdan AB için bir kazanç olacağız. Türkiye Müslüman bir ülke, bu da Avrupa'yı
zenginleştirecek'' dedi.
DİĞER SİYASET HABERLERİ
 Bülent Arınç yeniden aday
 Yargı, Baykal'a üçlük atış yaptı
 Kıbrıslı Türk parlamenterlere temsil hakkı
 Aleviler Atatürk bizdendir der, çünkü soyu Türkmen
 'Öğrendiklerimiz bize yetmiyor'
 Büyükanıt'ı duygulandıran tören
 Sigarada Latin modeli
 Kendi 'Saray'ını açtı
 Laiklik vurgusu
 Bartholomeos'a bir suçlama daha
MAHMUT ÖVÜR
Florya'da kaçak yapı iddiası CHP'yi karıştırdı
Florya'da...
UMUR TALU
Sosyetik demokrasi
İsmail Cem, Deniz Baykal'la birlikte...
MUHARREM SARIKAYA
Buruk, kaygılı memnuniyet
Avrupa Birliği Komisyonu'nun...
YAVUZ DONAT
Dinler Bahçesi
Antalya'da "Dinler Bahçesi'ne"...
Bir İstanbul kahramanı
Zengin arkadaşlarını ve dev holdingleri araya sokarak yokluklar...
Ailelerin otuz yıllık husumeti 2 can aldı
Kırmıtlı beldesinin CHP'li belediye başkanının babası ile DYP'li eski...
İadesine karar verilen Çakıcı ne demek istedi?
İadesine karar verilen Çakıcı ne demek istedi?
Viyana’daki duruşmada Alaaddin Çakıcı, Türkiye’ye iade kararına...
Artık öğrenci ders anlatıyor
Artık öğrenci ders anlatıyor
6 ilde 100 okulda başlatılan yeni müfredat öğrenmeyi öğretiyor.
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar | Arşiv | Ana Sayfa
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.