kapat
   
SABAH Gazetesi
 
    Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
    Gündem
  » Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Dosyalar
    Arşiv
    Etkinlikler
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
    Cuma
    Cumartesi
    Aktüel Pazar
    Otomobil
    Sinema
    Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Bülent Arınç yeniden aday
Bülent Arınç yeniden aday

AKP yeni dönemde TBMM Başkanlığı için halen bu görevi yürütmekte olan Bülent Arınç'ın aday gösterilmesinde karar kıldı. AK Parti'nin 11 genel başkan yardımcısı ile genel sekreteri, Manisa Milletvekili Bülent Arınç'ı TBMM Başkanlığı'na aday gösterdi..

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Akif Gülle ile Genel Sekreter İdris Naim Şahin, Arınç'ı aday gösteren dilekçeyi TBMM Geçici Başkanı İsmail Alptekin'e verdiler. Genel Sekreter İdris Naim Şahin, dilekçeyi verdikten sonra yaptığı konuşmada, Meclis'in gündeminde öncelikle Meclis Başkanlığı seçiminin bulunduğunu hatırlatarak, ''Meclis Başkanlığı için Adalet ve Kalkınma Partisi olarak bizler, Genel Başkanımızın daha önce bireysel görüşünü ifade ettiği, aday olarak ifade ettiği Manisa Milletvekili Sayın Bülent Arınç'ı aday gösteriyoruz'' dedi.

TBMM Geçici Başkanı Alptekin, dilekçeyi aldıktan sonra hayırlı olması dileğinde bulundu ve havale işlemini yaptı. Alptekin'e sunulan dilekçede, AK Parti Genel Sekreteri İdris Naim Şahin ile Genel Başkan Yardımcıları Mersin Milletvekili Dengir Mir Mehmet Fırat, İstanbul Milletvekili Hayati Yazıcı, Elazığ Milletvekili Necati Çetinkaya, Eskişehir Milletvekili Murat Mercan, Sakarya Milletvekili Şaban Dişli, İzmir Milletvekili Nükhet Hotar Göksel, Konya Milletvekili Halil Ürün, İstanbul Milletvekili Nazım Ekren, Amasya Milletvekili Akif Gülle, Ankara Milletvekili Bülent Gedikli, Ankara Milletvekili Reha Denemeç'in imzası bulunuyor.

SORULAR

Gazetecilerin, neden grup önerisi olarak değil de Genel Merkez olarak Arınç'ı aday gösterdiklerini sorması üzerine İdris Naim Şahin, TBMM İçtüzüğü gereği grup kararı ile öneri yapılmasının mümkün olmadığını söyledi. Şahin, milletvekillerinin ya kendilerinin aday alabileceklerini ya da aday gösterileceklerini hatırlatarak, şöyle konuştu:

''Sayın Bülent Arınç nezaketen kendileri adaylık başvurusunda bulunmadılar. Bizler aynı zamanda genel başkan yardımcısı arkadaşlar olarak partimizin milletvekili Sayın Arınç'ı tekrar adaylığa öneriyoruz. Sayın Genel Başkanımız da 24 Eylül'de bireysel görüşü olarak Sayın Arınç'ı ifade etmişlerdi.''

Arınç'ın ilk iki turda seçilip seçilmeyeceğine ilişkin soru üzerine de Şahin, ''İlk turda da seçilebilir ama mutlaka seçilecek Sayın Arınç. Bizim temennimiz ilk tur tabii...'' dedi.

Şahin, partilerinden başka bir aday çıkıp çıkmayacağına yönelik bir soruyu da ''teorik olarak mümkündür ama fiilen sanmıyorum'' diye yanıtladı.

İstanbul Milletvekili Göksal Küçükali'nin milletvekillerine gönderdiği mektubun hatırlatılması üzerine de Şahin, ''Şahsi olarak Sayın Arınç'tan bazı şikayetleri olduğunu ifade eden bir mektup olarak değerlendiriyoruz'' diye konuştu.

Şahin, bir gazetecinin grup başkanvekilleri ve çok sayıda milletvekilinin imzası ile bir başvurunun niçin yapılmadığı sorusunu yöneltmesi üzerine de şunları söyledi:
''Şu anda 1 Ekim itibarıyla partimizin grup başkanvekilleri yoktur. Grup başkanı, Genel Başkanımızdır. Yani sizin grup başkanvekili olarak bildiğiniz arkadaşlarımız da yeniden seçilirlerse grup başkanvekili olacaklar. Dolayısıyla grup başkanvekilliklerinden söz etmek şu an için mümkün değil.

Milletvekillerimizin tamamının veya bir kısmının imzasına gelince, Sayın Genel Başkanımız sözlü olarak ve 12 yardımcısının da milletvekili sıfatıyla yazılı ve imzalı olarak iradelerini ortaya koymuş olmaları bütün milletvekillerimiz açısından, onların da ortak arzu ve iradesini ifade etmesi bakımından yeterlidir.''

Şahin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 24 Eylül'de iradesini ortaya koyduğunu, teklife imza koymasına gerek olmadığını sözlerine ekledi.

ERDOĞAN ÖNCESİNDE TOPLANTI YAPTI

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bazı Bakanlar, AK Parti yöneticileri ve milletvekilleriyle görüştü. Başbakan Erdoğan, öğle saatlerinde Başbakanlık Resmi Konutu'na gelerek, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, eski TBMM Başkanı, Manisa milletvekili Bülent Arınç ve aralarında genel başkan yardımcıları ve grup başkanvekillerinin olduğu parti yöneticileri ile görüştü. Görüşmede, TBMM Başkanlık Divanı'nın oluşumunun ele alındığı ve AK Parti'nin TBMM Başkanı, TBMM başkanvekilliği, idare amirliği ile katip üyelik için göstereceği adayların değerlendirildiği öğrenildi.
DİĞER SİYASET HABERLERİ
 Gül, Time'a konuştu
 Yargı, Baykal'a üçlük atış yaptı
 Kıbrıslı Türk parlamenterlere temsil hakkı
 Aleviler Atatürk bizdendir der, çünkü soyu Türkmen
 'Öğrendiklerimiz bize yetmiyor'
 Büyükanıt'ı duygulandıran tören
 Sigarada Latin modeli
 Kendi 'Saray'ını açtı
 Laiklik vurgusu
 Bartholomeos'a bir suçlama daha
MAHMUT ÖVÜR
Florya'da kaçak yapı iddiası CHP'yi karıştırdı
Florya'da...
UMUR TALU
Sosyetik demokrasi
İsmail Cem, Deniz Baykal'la birlikte...
MUHARREM SARIKAYA
Buruk, kaygılı memnuniyet
Avrupa Birliği Komisyonu'nun...
YAVUZ DONAT
Dinler Bahçesi
Antalya'da "Dinler Bahçesi'ne"...
Bir İstanbul kahramanı
Zengin arkadaşlarını ve dev holdingleri araya sokarak yokluklar...
Ailelerin otuz yıllık husumeti 2 can aldı
Kırmıtlı beldesinin CHP'li belediye başkanının babası ile DYP'li eski...
İadesine karar verilen Çakıcı ne demek istedi?
İadesine karar verilen Çakıcı ne demek istedi?
Viyana’daki duruşmada Alaaddin Çakıcı, Türkiye’ye iade kararına...
Artık öğrenci ders anlatıyor
Artık öğrenci ders anlatıyor
6 ilde 100 okulda başlatılan yeni müfredat öğrenmeyi öğretiyor.
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar | Arşiv | Ana Sayfa
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.