kapat
   
SABAH Gazetesi
 
  » Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
    Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Dosyalar
    Arşiv
    Etkinlikler
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
    Cuma
    Cumartesi
    Aktüel Pazar
    Otomobil
    Sinema
    Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Ergun Babahan @ SABAH
 

AB kabinesi

Hükümetin ikinci yılını tamamlaması, AK Parti Grubu'ndaki kabine değişikliği beklentisini artırdı. Şu anda parti içinde kendini bakanlığa layık görenlerin sayısının 100'ü aştığını rahatlıkla söyleyebiliriz.
Başbakan Erdoğan'ın zina krizi sırasında kimi bakanları "Bazı arkadaşlarımız bakanlar kurulunda başka şeyler söylüyor, medyaya başka türlü konuşuyor" diyerek sert bir biçimde eleştirmesi bu beklentiyi yükseltti.
Başbakan'ın Kızılcahamam toplantılarında "Bu koltukları kalıcı sanmayın" uyarısı da kimi çevrelerce Erdoğan'ın bir kabine değişikliği iması şeklinde yorumlandı.
Ancak Ankara'nın yıllardır nabzını tutan ustamız Yavuz Donat'ın deyimiyle "Başbakan kabine değişikliği imasında bulunmaz, yapar."
Recep Tayyip Erdoğan'la uzun süredir birlikte olmuş yakın çalışma arkadaşlarının görüşü de bu yönde. AK Parti'nin üst düzey yönetimini üstlenen bu kişiler, Başbakan'ın çalışma arkadaşlarını küçük düşürecek bir girişimde bulunmayacağının altını çiziyorlar. Bu isimlere göre, Erdoğan görev değişikliklerini insanları onere ederek yapmayı tercih eden bir çalışma yöntemine sahip.
Yine bu kaynaklardan edindiğimiz bilgiye göre, Erdoğan'ın yakın çalışma arkadaşlarının görevlerini değiştirme kararı alması kolay değil. Çünkü Erdoğan, yola birlikte çıktığı insanlarla sonuna kadar birlikte olmayı tercih eden bir siyasetçi.
Ancak siyasetin kendine özgü gerçekleri var.
Birincisi Erdoğan, bu grubu kılı kırk yararak oluşturmadı. Bir yandan partiyi kurdu, bir yandan Türkiye'yi il il, ilçe ilçe dolaştı, bir yandan da önündeki yasal engellerle ilgilendi. Sonuçta kabineyi elindeki grubun dengelerine göre oluşturdu.
Bu isimlerden bir bölümü onun çalışma temposuna ve yöntemine ayak uydurmakta sıkıntılar yaşadı. Bu tip rahatsızlıklar zaman zaman bizlerin kulağına ulaştı.
Ayrıca kimi bakanların Başbakan'ın beklentisine cevap veremediği ve Erdoğan'ın bu bakanların bazı işlevlerini bizzat üstlenmek zorunda kaldığı da Ankara kulislerinde yayıldı.
Buna ek olarak kimi bakanlar bu süre içinde yoruldu, yıprandı.
Bu nedenle, 6 Ekim'de açıklanacak İlerleme Raporu ve 17 Aralık'ta alınacak müzakere tarihinin ardından Erdoğan'ın kabinede küçük çapta bir değişiklik yapması beklenebilir.
Ceza Yasası nedeniyle Avrupa Birliği'yle yaşanan kriz, kabine içinde siyaseti organize edecek bir kişinin eksikliğini gösterdi. Bu boyutlara varmadan aşılacak bir sıkıntı, kabine siyasetinin doğru yönlendirilememesi sonucu kriz boyutuna ulaştı.
Avrupa Birliği ile müzakerelerin başlayacağı 2005 yılı, hükümet siyasetinin koordinasyonunun önemini artırıyor. Ayrıca bu süreçte bürokrasi gibi bütün bakanları zorlu bir çalışma dönemi bekliyor.
Başbakan'ın elindeki kadroyu dikkatli bir biçimde gözden geçirerek Avrupa yolundaki hıza, birlikte çalışma uyumuna ayak uyduramayacaklarını gördüğü kimi isimleri bir süre dinlenmeye alması kaçınılmaz hale gelebilir.
Bu siyasetin bir gerçeğidir. Kimsenin de böyle bir değişimi, yol arkadaşlığına ihanet şeklinde değerlendirme hakkı yoktur. Sonuçta bu hükümet döneminde başlayacak müzakerelerin hızı, Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne tam üyelik sürecinin kaderini de belirleyecektir.
Elindeki kadronun bu işe ne kadar ehil ve hazır olduğunu görüp değerlendirecek tek kişi de Başbakan'dır. O nedenle, Aralık'tan sonra bir AB Kabinesi değişikliği kimseye sürpriz gelmemelidir.

YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI
 En zorlu değişim   / 28-09-2004
 Reklam gerçeği   / 20-09-2004
 Sakin olma zamanı   / 18-09-2004
 Merkez'in önemi   / 15-09-2004
 Yine Ceza Yasası   / 13-09-2004
 Tarih yakın, ya üyelik!..   / 07-09-2004
 Putin haklı çıktı   / 02-09-2004
 SABAH'ın tavrı   / 23-08-2004
 Irak'ın Damat Ferit Paşası   / 22-08-2004
 Derin kavga   / 15-08-2004
MAHMUT ÖVÜR
Esenyurt Belediyesi'nde neler oluyor?
Belediye Başkanı ...
ERGUN BABAHAN
AB kabinesi
Hükümetin ikinci yılını tamamlaması, AK...
MUHARREM SARIKAYA
AB'deki 100 bin patron
Kırk yıl önce gittiklerinde,...
YAVUZ DONAT
Kampta son durum
Kızılcahamam kampı devam ediyor...
Kibele gibi 'doğal' doğum yaptıracaklar
Batı'lı doktorlardan oluşan Kibele adlı sivil toplum örgütü, yüzde 90...
Minik Beyza 'eylül'le savaşını kaybetti
8 aylıkken balkondan düştü. 2 yaşında yandı. İki kazada eylül ayında...
Hem ölüm hem zulüm sınıfı
Hem ölüm hem zulüm sınıfı
İstanbul Sultanbeyli'de konteyner içinde ders gören öğrenciler, yazın...
Virüslü kan için alarm
Virüslü kan için alarm
Sağlık Bakanlığı, deli dana virüsü taşıyan kan ürünlerini kullanan...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar | Arşiv | Ana Sayfa
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.