kapat
   
SABAH Gazetesi
 
    Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
    Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Dosyalar
    Arşiv
    Etkinlikler
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
    Cuma
  » Cumartesi
    Aktüel Pazar
    Otomobil
    Sinema
    Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Balcicek Pamir @ SABAH
 

Masal gibi bir ev..

Bodrum çok keyifli. Tatilden midir, havasından mıdır yoksa ben buraları çok mu özlemişim bilinmez ama keyifli işte. Bir de Bodrum'a bakmasını bileceksiniz

Bodrum Torba'da bir ev. Yeşillikler içinde. Hani şu masal evlerden. Kapısında mor çiçekler asılı. Sizi ilk karşılayan kangal kurt kırması güzel mi güzel bir köpek. İsmi Köfte. Bodrum Torba'da bir evin kapısını çaldım iki-üç gün önce. Masal evin masal sahipleri karşıladı beni. Yüzlerinden hiçbir zaman gülücükleri eksik olmayan, pozitif enerji saçan sahipleri... Akşamüstü terasta oturduk beraberce, neler konuşuldu neler, ne Bab-ı Ali dedikoduları yapıldı sormayın. Güneşi batırdık dümdüz denizin üzerine, sanki ilk kez görüyormuşçasına seyrettik. Gözlerimiz doldu adeta. Bodrum bu, başka bir şeye benzemez, aşkın başka bir adı. Bodrum Torba'daki masal evin sahibi yakından bildiğiniz bir isim, usta çizer Bedri Koraman. Yıllardır geldiği, adeta hayatının bir parçası olarak kabul ettiği Bodrum'da ne mi yapıyor? Sakın aklınıza tatil gelmesin yanılırsınız. Koraman hummalı bir çalışma içerisinde. Eşi Nil Hanım, oturduğumuz terasın üst katındaki odayı ustanın çalışma odası haline getirmiş. Bedri Koraman gülüyor anlatırken "Yerin dibinde bir yerde çalışıyordum, hanım bize burayı uygun gördü." Bir masa, üstünde bir bilgisayar, bir tarayıcı, bir de gazete ile renk ve çizim uyumunu sağlayan başka bir alet. Tam karşısında asistanı Mesut Yavuz'un masası. Ortada kağıtlar, karikatürler, esprili yazışmalar, kocaman memeli güzel kadın çizgileri..." Aman Bedri Bey, sakın bana bilgisayarda çizdiğinizi söylemeyin" diye takılıyor ve anında pişman oluyorum. Çiziyormuş sevgili okurlar. 77 yaşından sonra Bedri Koraman photoshop öğrenmiş. Ve pazar günü elinize aldığınız o tam sayfa karikatürlerin hepsi yeni teknolojiyle bilgisayarda çiziliyormuş meğer... Mükemmellik buradan gelmiyor mu? Elde çizse ne olur? Koskoca Bedri Koraman, verir bir uçağa gönderir, üç-dört haftalık stok yapar. Hiç öyle değil işte. Kağıt üzerinde 10 dakikada çizdiği figürler için bilgisayar başında en az 1 saat uğraşıyor. Uğraşıyor yeni bir şeyler ekleyebilmek, eğer varsa photoshop'un bilmediği yönlerini de keşfedebilmek için Nil Hanım "Gece yarısı, sabaha karşı ne zaman uyanıp kalksam Bedri çalışma odasında" diyor. Niye? Aklına bir detay takılmış, boyama belki iyi olmamış. Çalışmak için bahane çok... Bodrum Torba'da masal gibi bir akşamüstü geçirdim. Mor çiçekli kapıdan çıkarken, yine Köfte uğurladı beni, şöyle bir kontrol etti başını eğerek hangi arabaya biniyorum diye. Meğer kontrol adetiymiş. Bedri Koraman ile denize giderlermiş her sabah. Usta yüzmeye başladığında Köfte sahilde beklermiş. Olur da bir süre sahibini göremezse ya da hoşuna gitmeyen bir şeyler hissederse suya atlarmış havlayarak. Yapışırmış Koraman'a "Gel" dermiş "Gel, sana bir şey olmasın ben ne yaparım sonra?"

***


Bodrum çok keyifli. Tatilden midir, havasından mıdır yoksa ben buraları çok mu özlemişim bilinmez ama keyifli işte. Bir de Bodrum'a bakmasını bileceksiniz. Öyle "Çok bozuldu vallahi, aman İstanbul'daki Laila, Reina gibi oldu" sözlerine takılmayın. Ne görmek isterseniz o var Bodrum'da. Önemli olan bakmasını bilmek. Masal gibi bir akşamüstünden sonra masal gibi bir gece Fuga'da. (Aslında Fuga'yı size yarın anlatacağım, niye Saint-Tropez'de bir otelde değil de Bodrum'da Fuga'da olmalısınız diye ama bugün yerim dar.) Bir tepenin üzerinden bakıyorum Bodrum'a. Işıl ışıl ortalık, bütün renkler denizin üzerine yansımış. Arkadan bir yerden belli belirsiz Yalın çalıyor. Buraların favorisi. Ne yalan söyleyeyim ben bu şarkıyı yeni keşfettim. Ya o sözler? Ah o sözler? "Dün sabah erken uyandım, gittim sana güller aldım, Mutlu ol diye mutlu ol diye Bu sabah gittiğini anladım, ağladım sana şarkı yazdım Sonsuz ol diye sonsuz ol diye..."

YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI
 Dünyada erkek sayısı azalıyor mu?   / 18-09-2004
 Kadınları en iyi anlayan yazar   / 11-09-2004
 Ölmeden önce mutlaka Ateş Hattı'na katılın   / 04-09-2004
 Fotoğraflar iyi ama sen yoksun   / 28-08-2004
 Fener'in konuyla ilgisi nedir hayatım?   / 21-08-2004
 Annenizi tanıyor musunuz?   / 14-08-2004
 Sallama çayı sevmiyorum   / 07-08-2004
 Keklik sürüsü satın alıyorum   / 24-07-2004
 Masal gibi bir ev..   / 17-07-2004
 Devir kilo ölçen bilgisayar devri   / 26-06-2004
    Cumartesi Yazarlar
  » Güncel
    Yaşama Dair
    Sinema
    Gurme
BALÇİÇEK PAMİR
Erkekçe kavga etmeyi senden öğrendim
Orhan Kemal Nazım...
Evlilikler uzun sürmüyor
Evlilikler uzun sürmüyor
Televizyonda çeşitli versiyonlarını izlediğimiz "Evlenmek istiyorum",...
Umut koşusu haftaya
Umut koşusu haftaya
Kanada Büyükelçiliği tarafından gerçekleştirilen Umut...
Usta bir oyuncunun yönetmenlik çabası
Sürekli hareket halinde bir kamera, dijital görüntüler ve amatör bir...
Bir çizgi roman uyarlaması daha
Marvel çizgi roman yayınlarına nur yağıyor. Öyle ki adamlar kendi...
Formunuz mevsime bağlı olmasın
Yaza girmeden önce başlayan zayıflama telaşı sonbahar ve kış aylarında yerini...
Haftanın beslenme planı
Kahvaltı: 1 su bardağı taze sıkılmış meyve suyu, yarım kase ceviz içi...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Bilgi ve Yaşam | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.