kapat
   
SABAH Gazetesi
 
  » Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
    Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Dosyalar
    Arşiv
    Etkinlikler
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
    Cumartesi
    Aktüel Pazar
    Otomobil
    Sinema
    Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Servet Yildirim @ SABAH
 

Niyet mektubundaki vurgu

IMF'ye verilen ve altında Devlet Bakanı Ali Babacan'ın imzası bulunan son niyet mektubunun ikinci paragrafında diyor ki: "Son dönemde tüketici talebinde ve buna bağlı ithalatta görülen artış devam etmiş olsaydı, büyümenin sürdürülebilirliği açısından soru işaretleri ortaya çıkabilecekti."
Bu şu demek: "Biz yıl başında ekonomi için sürdürülebilir olduğuna inandığımız bir büyüme oranı tesbit ettik. Ancak tüketici talebi ve ithalat o kadar hızlı gitti ki bizim planlarımız şaşıyordu."
Mektupta bir sonraki cümlede ise bu kötüye gidişin nasıl önlendiği şöyle anlatılıyor: "Ancak piyasa faiz oranlarındaki kıpırdanma ve kredilerin artış hızındaki yavaşlamanın yurtiçi talebi kontrol altına alması beklenmektedir."
Bu da şu demek: "Allahtan Merkez Bankası gaza gelip faiz indiriminde yavaş gitti, yoksa tüketici talebindeki artış çok çok daha hızlı olabilir, ekonominin başı daha büyük bir derde girebilirdi."
Niyet mektubunda yüksek faizlerin iç talebi yavaşlatarak milli gelir artış hızının program hedefi ile daha tuatrlı hale getirildiğine bir kaç yerde vurgu yapılıyor. Bunda bir yanlış yok, oldukça doğru bir vurgu. Çelişki Ak Parti'de. AKP'li bakanlar, millletvekilleri, yayın organları ve kuruluşların bir bölümü faiz indiriminde hızlı davranmadığı için Merkez Bankasını eleştirirken, hükümet imzalayıp IMF'ye gönderdiği taahhütler manzumesinde Merkez Bankası ile neredeyse birebir görüşler savunuyor. Eğer bu mektup IMF tarafından hazırlanıp hükümete imzalattırılmadıysa (yani Babacan'ın dediği gibi bizimkiler tarafından hazırlanıp IMF'ye gönderildiyse) hükümetin aynı görüşleri kamuoyu önünde de aynı açıklıkla savunması gerekir. Böylece AKP tabanındaki ve örgütündeki kafa karışıklığı da ortadan kalkabilir.
Gelelim faiz indirimine.
IMF ile görüşmeler dün sona erdi. Kulis bilgilerine göre Türkiye hem üç yıllık program hem de IMF ile yeni bir stand-by konusunda önemli ilerlemeler kaydetti. Eğer durum buysa Merkez Bankasını faiz indirimi konusunda çekingen davranmaya yönelten önemli bir belirsizlik ortadan kalkmış olacak. Bu ise Ağustos ayı içinde bir faiz indirimi beklentisini kuvvetlendirebilir.
Ancak son iki yıllık tavrına bakarak faiz indirimi için Merkez Bankasının iç talep konusundaki kaygılarının da giderilmesi gerektiğini de söyleyebiliriz. Merkez Bankasının dünkü açıklamasında "mali disiplinden taviz verilmemesi" ve "gerekirse tüketim artışının kontrol altında tutulmasına yönelik seçiçi önlemler alınması"nın faydalı olabileceği belirtiliyor. Merkez Bankasının iç talep konusunda kaygısı olduğu sürece faizleri indirmemesi gerekir, daha doğrusu böyle davranmak lehine olur.
Merkez Bankası, hazırlanmakta olan üç yıllık programın maliye tarafının güçlülüğü ve bu programa sağlanacak IMF desteğinin cari işlemler açığının kur ve dolayısıyla enflasyon üzerinde oluşturacağı baskıyı azaltacağını düşünüyor. Dolayısıyla programın içeriği ve sağlanacak IMF desteği Merkez Bankasının faiz indirimi kararı almasında önemli rol oynayacaktır.

YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI
 Niyet mektubundaki vurgu   / 07-08-2004
 Akaryakıtta zam baskısı   / 05-08-2004
 Stand-by'a doğru   / 03-08-2004
 Merkez Bankası bağımsızdır   / 31-07-2004
 Sanayici aslına dönüyor   / 29-07-2004
 Hızlandırılmış ekonomi istiyorlar   / 27-07-2004
 "Gecekondu Proje"nin sonucu   / 24-07-2004
 Özelleştirmede halka arz dönemi   / 22-07-2004
 Ekonomi aşırı ısındı mı?   / 20-07-2004
 Politikacı Derviş Teknisyen Derviş   / 17-07-2004
YAVUZ SEMERCİ
Islıkçılar
Roche firmasının dün gazetelere verdiği...
İLKER SARIER
Devlet simitçisi
Beni en fazla etkileyen son haber,...
SERVET YILDIRIM
Tekel ucuza mı gider?
Özelleştirme İdaresi Tekel için...
ABDURRAHMAN YILDIRIM
Petrol şokuna daha çok yol var
Petrol fiyatlarındaki...
Umuda yolculuğu nefessiz kaldığı konteynerde bitti
Kaçak olarak Fransa'ya girmek isteyen Muharrem Koç, komşusunun...
'Tamer'den ayrılırsam canımdan can kopar'
Türkiye, Tamer Karadağlı'nın karısı Arzu'nun ağzından çıkacak lafa...
IMKB
E: 19,248 D:% 0.32
DOLAR
S: 1,451,000 D:% 0.07
EURO
S: 1,777,000 D:% -0.06
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar | Arşiv
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.