kapat
   
SABAH Gazetesi
 
  » Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
    Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Dosyalar
    Arşiv
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
    Cumartesi
    Aktüel Pazar
    Bilgi ve Yaşam
    Otomobil
    Sinema
    Çizerler
    Kampüs
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Guntay Simsek @ SABAH
 

Terminal hikayesi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da katılması beklenen Atatürk Havalimanı'ndaki Dış Hatlar Terminali ek tesisinin hafta sonu yapılan resmi açılış törenine sadece Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım iştirak etmiş. TAV'ın İran'daki töreninde konuşturulmayan Bakan, İstanbul'da organizasyon sıkıntısı olmadan kürsüye çıkma şansını bulmuş. Yıldırım, sürekli ulaşımla yatıp-kalktığından en küçük hadiseden haberdar olma, sıkıntılara çözüm üretme telaşında. Dolayısıyla Bakan Yıldırım'ı ulaşımla ilgili küçük-büyük demeden her hadisede karşınızda bulabilirsiniz.
Tepe-Akfen-Vie (TAV) Konsorsiyumu tarafından yapımı gerçekleştirilerek 9 Ocak 2000'de hizmete sokulan Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali'nin kapasitesini artıracağı amacıyla yapılan ek tesis, Devlet Hava Meydanları İşletmesi'nin (DHMİ) kriteri belli olmayan hesaplamalarına göre terminal kapasitesini yüzde 30 artırarak, 14 milyon yolcu/yıldan, 20 milyon yolcu/yıla çıkaracakmış.
Bu haliyle ek tesis, terminalin sorunlarına çare olmayacak. Yaz gelince tam bir rezillik yaşanacak. Tek başına terminalde yapılan yüzde 30'luk kapasitesi artışı nedeniyle de ayıplar kabak gibi ortaya çıkacak.
Daha önce de aynı soruları sorduğumda, ilgililer cevap veremediği için rahatlıkla yazıyorum; Ek tesisle TAV Konsorsiyumu, Dış Hatlar Terminali'ni 13 ay 15 gün fazladan işletme hakkına sahip oldu. Ama buna paralel olarak yani kapasitenin artışını değerlendirme adına DHMİ başka bir şey yapmadı. Şu an TAV ek tesisle yakaladığı zaman dilimini kullanıyor. Normalde şu günlerde TAV'ın terminali terke hazırlanıyor olması icap ederdi. Ek tesis bu süreyi 2 Temmuz 2005'e kadar uzattı.
Ancak, TAV ve DHMİ'den önemli kaynaklar bir yıl sonra terminal eğer DHMİ'ye ya da başka bir özel sektöre geçerse ciddi sıkıntılar yaşanacağını ifade ediyorlar. Sözleşme detaylarından teyit ettiğim senaryoya göre eğer TAV, bir yıl sonra Dış Hatlar Terminali başka bir özel şirkete ya da DHMİ'ye terk ederse, İstanbul'un hava trafiğinde sıkıntı yaşanacağı yolunda.
Şu anki mevcut duruma göre TAV'ın süre bitiminde terminalini DHMİ'ye teslimi icap ediyor. Yeniden özel sektörün işletmeciliğinde olacak şekilde düzenleme yapılması lazım ki, devletin ve memurun eline sektör yeniden düşmesin. Terminal yıllık işletim kira bedeli üzerinden en fazla rakamı veren şirkete teslim edilebilir..
Bu TAV da olabilir. Ayrıca TAV yetkilileri geçen zaman içinde hem terminal işletmeciliğini hem de işletmecilikle ilgili Duty Free gibi deyimlerin nasıl söylendiğini öğrendi. Hal böyle olunca bir yıl sonra DHMİ'nin TAV'a kalk git demesi, yerine de kendisinin oturması doğru olmaz.
Doğrusu özel sektörün işletmeciliğine açık olacak yeni bir kanuni düzenlemenin şimdiden yapılması. Bu çerçevede TAVDHMİ sözleşmesinin de gözden geçirilmesi faydalı olacaktır. Özellikle iletişim teknolojisiyle ilgili detaylar tam olarak DHMİ'yi saf dışına itiyor. TAV ayrıldığında Dış Hatlar Terminali'nin işletmeciliğini ister DHMİ ister özel sektör alsın çuvallayabilir.
Devletin kurumu adına bürokratların, TAV'ın tarafında ise DHMİ'yi de iyi bilenlerin sözleşmeyi tamamen özel şirketin menfaatine olacak şekilde hazırladığı ortada. İlgili ve bilgililerin dikkatine.

YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI
 Terminal hikayesi   / 24-05-2004
 Enerjide yeni rota çiziliyor   / 22-05-2004
 Savunma sanayinin yeni yönü   / 19-05-2004
 PTT Bank rayına giriyor   / 17-05-2004
 Asker hükümet kapışması   / 15-05-2004
 THY'de RJ defteri kapanıyor   / 12-05-2004
 Bu bir ulaşım devrimidir   / 10-05-2004
 Elbirliğiyle yeni bir kaos   / 08-05-2004
 Kıbrıs'a ambargo işe yarar mı?   / 05-05-2004
 İhale Yasası rötar yaptıracak   / 03-05-2004
YAVUZ SEMERCİ
Babalar gibi olmuyor işte...
Maliye Bakanı Kemal...
İLKER SARIER
Bürokrasi ne derse o oluyor
Türkiye'de, seçilmişlerin...
ABDURRAHMAN YILDIRIM
Yarıyıl bilanço motivasyonu Tüpraş şokunu erken...
GÜNTAY ŞİMŞEK
Petrolün suyunu çıkardık
Türkiye Petrol Rafineleri...
Şofbendeki kaçak öldürdü
Bir yıllık evli Özlem ile Murat, duşa takarak kullandıkları...
Dersten ölüme kaçtılar
Trabzon'da dereye giren beş ilköğretim öğrencisinden biri...
Sarı Sarı ilk günden rekor kırdı
Sarı Sarı ilk günden rekor kırdı
Dört yıllık bir aradan sonra çıkardığı 'Sarı sarı-Başroldeyim' adlı...
IMKB
E: 16,791 D:% -2.19
DOLAR
S: 1,522,000 D:% -0.85
EURO
S: 1,840,000 D:% 0.16
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Bilgi ve Yaşam | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar | Arşiv
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.