kapat
   
SABAH Gazetesi
 
  » Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
    Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Ana Sayfa
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
Günaydın
ATV
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Mehmet Tezkan @ SABAH
 

Gazeteci doğan gazeteci ölür..

Bir telefon, insanın yaşamını film şeridi gibi gözünün önünden geçirir mi? Babamla eşdeğer düzeyde sevdiğim amcam Hami Tezkan'ın ölüm haberini alınca, anılar sanki sayfa sayfa önüme döküldü.. Menderes hayranıydı.. Politikaya Adalet Partisi'nde atıldı.. 1961-69 arası iki dönem milletvekilliği de yaptı.. Çocukluk yıllarımdı.. Pek hatırlamıyorum.. Ama 1970'li yılların ikinci yarısından sonra yaptığımız politik tartışmalar hâlâ belleğimde.. O sağcıydı.. Biz solcu.. (Ben ve ağabeyim.) İstanbul'a her gelişte mutlaka bizim eve uğrardı.. Akşam yemeğinde amcamla babam bir iki kadeh içtikten sonra duramam, zamanı geldi diyerek, kıyısından köşesinden konuya girerdim..

***

Cephe hükümetleri dönemi.. Demirel'i yerden yere vururduk.. Bir bakardık ki geceyarısını çoktan devirmişiz.. O kadar sert tartışmalar yapardık ki çoğu zaman yüzü sinirden kıpkırmızı kesilir, bize laf yetiştirmeye çalışmak, tezlerimizi çürütmek için yoğun çaba harcardı.. Tek kanallı yıllar.. TRT'nin Haber Dairesi Başkanı.. O hazırlayan, biz izleyendik.. Yani biz hücumda, o savunmada.. Tartışma, onun beylik lafı ile noktalanırdı.. "Oğlum" derdi.. "30 yaşına kadar komünist, 40 yaşına kadar sosyalist olunur.. 40'ını geçen, adam olmaya başlar."

***

Aradan yıllar geçti.. Biz solculuğumuzun sivri uçlarını törpülemeye başladık ama ilginçtir amcam da hafif sola kaydı.. Ona göre merkez sağ bitmişti, tıkanmıştı.. Yeni bir anlayış gerekiyordu.. 90'lı yıllarda bu fikri savundu.. Söyledikleri 2002 yılında çıktı.. Kendini yenilemeyen merkez sağ 3 Kasım'da sandıktan çıkamadı.. 1990'lı yıllarda politik tartışmalara girmedik.. Galiba orta yolda buluşmuştuk.. Gazetecilik serüvenim 25 yıl önce amcam sayesinde başladı.. Maçka Teknik Lisesi Elektronik Bölümü'nü bitirdim ama bu mesleğin beni mutlu etmeyeceğini, okula girdiğim gün anlamıştım.. Bana göre değildi.. Kapağı Siyasal Bilgiler Fakültesi'ne attım.. Amca' dedim; 'Gazeteci olmak istiyorum.' Yıl 1979.. Beni 'Babıali'de Sabah Gazetesi'ne götürdü.. Gazetenin genel yayın yönetmeni olan yakın arkadaşı Ahmet Güner'e teslim etti.. İslami motifleri ağır basan, belli bir cemaate hitap eden bir gazete.. Zaten satışı da, çalışan sayısı da çok az.. Herkes her işi yapıyor.. Haber yazıyorsunuz, sayfa çiziyorsunuz, başlık atıyorsunuz, mürettiphaneye inip kurşunların arasında sayfayı bağlıyorsunuz.. Tam bir okul gibi.. O zaman bilgisayar yok.. Bu nedenle sayfa sekreteri olmak çok önemli.. Kendi kendime; Sağcı mağcı' dedim.. 'Sık dişini. Mesleği hakkıyla öğren, bir gün kapağı Cumhuriyet Gazetesi'ne atarsın.' Böyle de oldu.. Daha bir yıl dolmadan kendimi Cumhuriyet'te buldum.. Açtığı kapı beni bugünlere getirdi.. Emeklilik yıllarında sürekli okur, bütün haber bültenlerini izlerdi.. Televizyon demek onun için haber demekti..

***

Show TV ve Star'ın haber müdürlüğünü yaptığım dönemlerde roller tersine döndü.. O izleyen, ben hazırlayandım.. Yani bu kez o hücumda, ben savunmada.. Eleştirileri ufuk açıcıydı, yol göstericiydi.. Son yıllarda ne yazık ki bu lezzetten mahrum kaldım.. 6 yıl önce beyin kanaması geçirdi.. Okumayı unuttu.. Konuşurken zorlanmaya başladı.. Gözleri iyi görmediği için televizyon da izleyemiyordu.. Ama dinliyordu.. Haber saatinde televizyonun karşısına oturur, bıkmadan, sıkılmadan, kanal kanal dolaşarak bütün haber bültenlerini dinlerdi.. Son gününe kadar haberden kopmadı.. Politikacı oldu, milletvekilliği yaptı ama bu yönüyle değil, çıkardığı Yeni İstanbul Gazetesi ile Son Havadis ile Düşünen Adam Dergisi ile övünürdü.. Çünkü önce gazeteciydi.. Bu nedenle vefat ilanına büyük harflerle Gazeteci Hami Tezkan' diye yazdık.. Ruhu şad olsun..

YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI
 Gazeteci doğan gazeteci ölür..   / 04-01-2004
 Kazasız belasız yeni yıla girdik   / 03-01-2004
 AKP'nin seçim kozu ekonomi   / 02-01-2004
 Büyük ikramiye çıkmadıysa bu yazıyı okuyun   / 01-01-2004
 En iyi hediyeyi kendinize verin   / 31-12-2003
 Anadolu üniversite çöplüğüne dönmesin..   / 30-12-2003
 'Bir şey anlamadım' diyorsanız 2003 iyi geçmiş demektir..   / 28-12-2003
 İnsanlar mı önemli yoksa rejimler mi?   / 27-12-2003
 Derviş de haklı Erdoğan da..   / 26-12-2003
 Bu golleri kalemize kendimiz atmadık mı?   / 25-12-2003
ERDAL ŞAFAK
Sessiz kriz
Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'- ın bugün...
MANSUR FORUTAN
Sürekli işi olan jazz müzisyenine ne dersiniz?
Gelirimin...
AHMET HAKAN COŞKUN
Sayın muhbir muhalefet!
Beni çok şaşırtan haberin...
MEHMET BARLAS
Erdal Demirkıran 'Adam dediğin, benim gibi olur'...
ALİ KIRCA
O fotoğraf...
Galatasaray'ın emektar futbolcusu...
HINCAL ULUÇ
İfade özgürlüğüne tahammül edemiyoruz..
Ülkenin yarısı...
100. YILDA'DA KAPTAN
100. YILDA'DA KAPTAN
G.Saray 2.Başkanı Ali Dürüst, Bülent'ten vazgeçmediklerini belirterek...
+30 dayanışması
+30 dayanışması
Yönetim tarafından "İdman futbolcusu" ilan edilen 4 oyuncu birlikte...
CHP Gürtuna'yı isteyecek
CHP Gürtuna'yı isteyecek
CHP, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı için Ali Müfit...
Kutlu Disiplin Kurulu'nda
Kutlu Disiplin Kurulu'nda
AKP Grup Yönetim Kurulu, Atatürk'ün Meclis'teki mareşal üniformalı...
AB devlet başkanlarının tümü üyeliğinizi istiyor
AB devlet başkanlarının tümü üyeliğinizi istiyor
VERHEUGEN, 1999'da sıcak bakılmayan Türkiye üyeliğinin artık dış...
Genelkurmay'dan Kıbrıs uyarısı
Genelkurmay'dan Kıbrıs uyarısı
GENELKURMAY Başkanlığı, Kıbrıs Sorunu'nun çözümü konusunda...
 
    Ana Sayfa | Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon
Spor | Hava Durumu | Günaydın | Bizimcity | Astroloji | Magazin | Sağlık |
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.