kapat
25.08.2001
Haber İndeksi
Yazarlar
Günün İçinden
Politika
Ekonomi

banner
Dünyadan
Spor

www.limasollu.com
Magazin
Astroloji

Para Durumu
Hava Durumu

Bizim City
Sizinkiler

GREENCARD
Sarı Sayfalar
İstanbul

Cumartesi Eki
Pazar Eki

Künye
E-Posta
Reklam
Arşiv

A T V

Win-Türkçe
ASCII

 

Paşa'ya vefasızlık


1993 yılında teröristlerin silahlı saldırısına uğrayan ve suikastten yaralı kurtulan emekli Orgeneral Doğan Özgöçmen'in cenazesinde sadece ailesi, silah arkadaşları ve Ağustos yağmuru vardı...
10 Eylül 1993... Tam 8 yıl önce, Beşiktaş'ın Barbaros Bulvarı'nda patlayan silahlar bir anda etrafı kana buladı. Çevrede bulunan vatandaşlar serseri kurşunların hedefi olmamak için kendilerini arabaların arkasına attı. Tüm Türkiye Barbaros Bulvarı'nda yaşanan kanlı suikaste kitlenmişti. Ajanslar haberi, 'Flash... Flash..' diye duyuruyordu. Kurşunun adresi ise belliydi; 12 Mart sonrası sıkıyönetim ve 1.Ordu Komutanlığı yapan 77 yaşındaki emekli Orgeneral Hüseyin Özgöçmen...

Teröristler silahı Paşa'ya doğrulttu...
Emekli Orgeneral Hüseyin Özgöçmen, o gün iki korumasıyla birlikte Taksim Hastanesi Sait Çiftçi Dispanseri'nin santralinde çalışan, görme özürlü oğlu Akın'ı almaya gidiyordu. Otomobil dispanserin önüne park etmiş; Paşa, arabadan inmişti. İşte tam o sırada biri kadın dört Dev-Sol üyesi, Orgeneral'e jarjörlerini boşaltmaya başlamıştı. Mermilerden biri Özgöçmen'in ağzından girmiş ve yanağını parçalayarak çıkmıştı. Arbedede iki koruma yaralanırken, terörist Kemal Akçadağ yaralı olarak ele geçmişti. Üç terörist ise kaçmayı başarmıştı.

Özgöçmen ve iki koruması hemen Gümüşsuyu Askeri Hastanesi'nde tedavi altına alınmıştı; Özgöçmen Paşa, suikastten yaralı olarak kurtulmuştu. Günlerce hastanede tedavi gören emekli Orgeneral Özgöçmiş, hastaneden çıktıktan sonra 1997 yılına kadar Yapı Kredi Bankası Yönetim Kurulu üyeliğine devam etti.

Ve 8 yıl sonra Emirgan Mezarlığı
Ve tarih 16 Ağustos 2001... Emirgan Reşatpaşa Mezarlığı'na sessiz sedasız bir naaş defnediliyordu. Askeri törenle toprağa verilen kişi 10 Eylül 1993 tarihinde uğradığı silahlı saldırıdan yaralı olarak kurtulan 85 yaşındaki Özgöçmen Paşa'ydı. Geçirdiği rahatsızlık sonucu yaşamını yitiren Özgöçmen'in Türk Bayrağı'na sarılı naaşı, Üsküdar Selimiye Camii'nde kılınan öğle namazının ardından tören kıtası tarafından konulduğu top arabasıyla taşındı. 8 yıl önce terörün hedefi olan ve Türkiye'yi sarsan olayın baş kahramanı Özgöçmen Paşa, eski dostları ve silahlı kuvvetler mensupları dışında unutulmuştu.

Kadrosuzluktan emekli edildi
Emekli Orgeneral Hüseyin Doğan Özgöçmen, 25 Mart 1916 yılında Drama'da doğdu. 1945 yılında Harp Akademisi'ni bitirdi. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin çeşitli kademelerinde görev alarak, Genelkurmay Plan ve Prensipler Başkanlığı, Harp Akademileri Komutanlığı, Yüksek Askeri Şura üyeliği yaptı. Özgöçmen, 1973-75 yıllarında 1.Ordu Komutanlığı ve İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı görevlerinde bulunduktan sonra 1975 yılında kadrosuzluktan emekli edildi. Özgöçmen daha sonra Yapı Kredi Bankası, Tifdruk A.Ş., 6 Nokta Körler Vakfı ile Türkiye Şehitlikleri İmar Vakfı'nda Yönetim Kurulu üyeliği yaptı. 85 yaşında vefat eden Özgöçmen evli ve iki çocuk babasıydı.

TERÖRİSTLERİN 6. HEDEFİ ÖZGÖÇMEN PAŞA'YDI
Suikastin ertesi günü, bütün gazeteler, emekli Orgeneral Özgöçmen'in uğradığı silahlı saldırıyı manşetlerine taşımıştı. Bu suikasti önemli kılan bir ayrıntı vardı. O da Özgeçmen Paşa, son yıllarda suikast hedefi olan 6'ncı generaldi. Diğer beş general, uğradıkları saldırıda şehit olmuşlardı. Ancak teröristler bu kez amaçlarına ulaşamamışlardı. 77 yaşındaki Birinci Ordu eski Komutanı Doğan Özgöçmen saldırıdan yaralı olarak kurtulmuştu. Silahlı saldırıda şehit olan 5 general ise şunlardı:

1- Jandarma Asayiş Bölge eski Komutanı Emekli Korgeneral Hulusi Sayın. (Ankara)

2- Emekli Korgeneral İsmail Selen. (Ankara)

3- MİT eski Müsteşarı emekli Orgeneral Adnan Ersöz. (İstanbul)

4- Deniz Kuvvetleri eski Komutanı Kemal Kayacan. (İstanbul)

5- Jandarma Bölge Komutanı Tuğgenerel Temel Cingöz. (Adana)

Bülent GÜNAL

www.superbahis.com

Copyright © 2001, MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş. - Tüm hakları saklıdır