kapat

30.01.2001
Anasayfa
Son Dakika
Haber İndeksi
Yazarlar
Günün İçinden
Politika
Ekonomi
Dünyadan
Spor
Superkupon
Magazin
Sabah Künye
Cumartesi Eki
Pazar Eki
Melodi
Bizim City
Sizinkiler
Para Durumu
Hava Durumu
İstanbul
İşte İnsan
Astroloji
Reklam
Sarı Sayfalar
Arşiv
E-Posta

1 N U M A R A
Sabah Kitap
Z D N e t  Türkiye
A T V
M i c r o s o f t
Win-Turkce US-Ascii
© Copyright 2001
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
Yazarlar
Bebek tacirinin hazin sonu
Gayrımeşru bebekleri ölmüş gösterip, zengin ailelere satan doktor Cumhur Akkent, yolda geçirdiği beyin kanamasından 26 gün sonra öldü

1982 yılında gazete manşetlerine yansıyan haber ürkütücüydü. Bir iddiaya göre Ege Deniz Tabip Albay Oktay Cumhur Akkent ve Boğaziçi Kliniği doktorlarından Sadık Aslansoy gayrımeşru doğan çocukları ölmüş gösterip, zengin ailelere satıyordu. Sakat doğan çocukları ise iğne yaparak öldürüyorlardı.

KOLEKSİYON YAPIYORDU
Harekete geçen İstanbul polisi geniş bir araştırma başlattı. Basında muayenehanesinde kavanozların içinde ceninlerle fotoğrafları yayınlanan Akkent, "Bunlar ölü doğdu, koleksiyon yapıyorum" diyordu!

Polis, 28 Temmuz 1982 tarihinde sosyetenin doğum kliniği olarak bilinen Gayrettepe Boğaziçi Kliniği'ne baskın yaptı ve kalorifer dairesinde kanlı bezlere sarılı bir çocuk cesedi buldu. Ardından soruşturma genişletildi ve hastane bahçesinde yapılan kazılarda 4 bebek cesedine daha ulaşıldı.

POLİSİN BASKINI
Bu ipuçlarının ardından Akkent'in Osmanbey Halaskargazi Caddesi Nadide Apartmanı'ndaki lüks muayenehanesine de bir baskın düzenlendi. Evraklara ve çocuklarla ilgili kayıtlara el konuldu. İlk incelemenin ardından Dr. Oktay Cumhur Akkent'in uluslararası bebek ticareti yapan bir şebekenin elebaşısı olduğu ortaya çıktı.

Dönemin İstanbul Emniyet Müdürü Şükrü Balcı olayı kamuoyuna bir basın toplantısıyla duyurdu. Akkent çocuğu olmayan hastasını doğum yapacakmış gibi kliniğe yatırıyor sonra da anlaştığı gibi bebeğini eline verip doğum yapmış gibi düzenlediği belgelerle taburcu ediyordu. Belgelere göre Dr. Akkent bir yıl kadar önce bir kız çocuğunu 2 bin mark karşılığında Alman bir aileye satmıştı. Aile ikinci bir çocuk daha alabilmek için bir kez daha Dr. Cumhur Akkent'le irtibat kurmuş ve Türkiye'ye gelmişti. Bu aile 10 ay boyunca kaldıkları İstanbul King Oteli'nde takibe alındı. Ve operasyon başladığında onlar da Dr. Akkent gibi sorgulanmaya başlandı.

Yakalandıktan sonra 2'nci Şube Müdürlüğünde göz altına alınan Akkent, dönemin müdürü Mehmet Ağar tarafından sorgulandı. Bu süreç içinde, intihar etmesinden korkulduğu için gece gündüz 2 polisin gözetimindeydi.

SONUNDA İTİRAF ETTİ
Ancak soğukkanlı gözüken ve ifade sırasında meyvasuyu gibi ilginç isteklerde bulunan Akkent, çocukları sattığını fakat öldürmediğini söyledi ve ekledi "Bir Alman aileye doğum masrafları karşılığı bebek sattım ancak iğne yaparak hiçbir bebeği öldürmedim. Kazan dairesinde bulunan bebek ise frengili doğmuştu ve yapacağımız bir şey yoktu."

Doktor Oktay Cumhur Akkent, ruhsatsız silah bulundurmak, çocuk öldürmek ve sahte doğum evrakı düzenlemek suçlarından tutuklanarak önce Sağmalcılar Cezaevi'ne gönderildi. İtirazlar sonucu yeniden yargılandı, bu kez beraat etti.

CENAZEYE ASKERİ TÖREN
Ve Akkent 1 Ocak günü, bir hastasına giderken yolda beyin kanaması geçirdi. 26 gün tedavi gördü ancak 27 Ocak günü 04.00'de yaşamını yitirdi. Cenazesi ise Levent Camii'nden askeri törenle kaldırıldı.

Okan YILDIRIM-Mustafa KAYA


Copyright © 2001, MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş. - Tüm hakları saklıdır