kapat

25.03.2000
Anasayfa
Son Dakika
Haber İndeksi
Yazarlar
Günün İçinden
Politika
Ekonomi
Dünyadan
Spor
Magazin
microbanner
Sabah Künye
Atayatirim
Sofra
Bizim City
Sizinkiler
Para Durumu
Hava Durumu
İstanbul
İşte İnsan
Astroloji
Reklam
Sarı Sayfalar
Arşiv
E-Posta

Turkport
1 N U M A R A
Z D N e t  Türkiye
A T V
M i c r o s o f t
Win-Turkce US-Ascii
© Copyright 2000
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
56 Avrupalıya yurda giriş yasağı
Türkiye, PKK ile işbirliği yapan 56 yabancıyı "kara listeye" aldı; ülkeye giriş yasağı koydu. Sakıncalılar listesi tüm sınır kapılarına gönderildi

TÜRKİYE, her fırsatta ülkemize gelerek "insan hakları savunuculuğu" görüntüsü altında faaliyet gösteren, PKK terör örgütü ve uzantılarıyla da temasta bulunan 56 yabancıya, ülkeye giriş tahdidi ve "Problemli şahıs" notu koydu. Türkiye'ye girmesi yasaklanan ve bazıları da ancak özel izin halinde ziyaret yapabilecek olan kişilerin büyük bölümü, Avrupalı parlamenter. Sakıncalılar arasında Hıristiyan din adamları, avukatlar ve gazetecilerin yanı sıra bir de zoolog bulunuyor.

Yasak listesinin başında Şam'dan kaçtıktan sonra bir süre Atina'da kalan PKK terör örgütünün başı Apo'ya Yunanistan'da kol kanat geren Yunanlı Emekli Tuğamiral ve gizli servis mensubu Andonis Naksakis de var. Naksakis 1995'te Bekaa Vadisi'nde Apo'yu ziyaret etmişti. Öcalan, İmralı sorgusunda da Naksakis'den bahsetmiş ve Yunanlı Amiral'in "Türkiye'deki metropollerde, eylemlerinizi arttırın, Lavrion Kampı'nı PKK'ya açtık, militanlarınızı gönderin. Türkiye'de orman yangınları çıkarın" gibi talimatlar verdiğini açıklamıştı. Listede Avusturyalı bir zoolog da dikkat çekiyor. İrenaus Eibelfeldt adlı zoologun Kuzey Almanya'da yayın yapan N-3 adlı TV kanalında "Türkler ve Hayvanlar" isimli bir program yaptığı ve bu programda hayvanlar ile Türkler arasında ilişki kurarak aşağılayıcı yayınlar yaptığı belirtiliyor.

LOBİ FAALİYETLERİ
Tahditliler listesinde İngiliz Lordlar Kamarası üyesi Eric Lubbock da bulunuyor. Bu kişilere Türkiye'ye giriş yasağı konmasına "Kürtler ve PKK konusunda lobi faaliyetleri yapmak, propagandada bulunmak, Türkiye'de iç istikrarı bozmaya yönelik girişimi desteklemek, PKK mensupları ile görüşmek, Türkiye aleyhinde faaliyette bulunmak" gibi gerekçeler gösterildi.

İşte kara liste
İÇİŞLERİ Bakanlığı tarafından ülkeye girişleri konusunda tahdit konan ve problemli şahıs statüsüne alınan yabancıların listesi şöyle:

Eric Lubbock (İngiliz-Parlamenter), Andrew Penney(İngiliz-Gazeteci), Sheri Laizer (Yeni Zellanda-Londra Kürt Derneği Yöneticisi), Pamela Otoole (İngiliz- BBC muhabiri), Claus Ther (Avusturya-Yazar), İrenaus Eıbelfeldt (Avusturya-Zoolog), Michael Feeney (İngiliz-Kilise görevlisi), Jonathan Sudgen (İngiliz- Af örgütü üyesi), Kathryn Porter (ABD İnsan Hakları Konseyi üyesi), Angelika Faukhauser (İsviçre-Milletvekili), Estella Schmid (İngiliz-Parlamenter), Panayotis Sguridis (Yunan-Parlamenter), Dimitrios Vunatsos (Yunan-Parlamenter), Leonardos Hatziandreu (Yunan-Parlamenter), Ionnis Statopulos (Yunan-Parlamenter), Madria Mahera (Yunan-Parlamenter), Kostas Baduvas (Yunan-Parlamenter), Andonis Naksakis (Yunan-Tuğamiral), Damiano Frisullo (İtalyan-Gazeteci), Christodoulos Paraskevaidis (Yunan-Başpiskopos), Klaus Slavensky (Danimarka-Milletvekili), Soren Sondergaard (Danimarka-Milletvekili), Villa Sigurdsson (Danimarka-Milletvekili), Gert Petersen (Danimarka-Milletvekili), Lasse Budtz (Danimarka-Miletvekili), Kai Cleiebak (İsviçre-Gazeteci), Suny Kım (İsviçre-Gazeteci), Thomas Clmarke (İngiliz-Gazeteci), Laroline Anne (İngiliz-Gazeteci), Kaija Reıkko (Finlandiya-Gazeteci), Tom Kankonev (Finlandiya-Gazeteci), Richard Wayman (İngiliz-Gazeteci), Gunnar Nilsson (İsveç-TV muhabiri), Said Zerevan (İsveç-TV muhabiri), Ake Hedman (İsveç-TV muhabiri), Van Der Meer (Hollanda-Af örgütü mensubu), Gunnar Hybertsen (Hollanda-TV muhabiri), Maria Wagenaar (Hollanda-Af örgütü mensubu), Montreo Lange (İspanya-Af örgütü mensubu), Zabala Booudana (İspanya Af örgütü mensubu), Lechuga Jimenez (İspanya-Af örgütü mensubu), Martorel Perez (İspanya-Af örgütü mensubu), Edwin Davies (İngiliz-Avukat), Giula Chiarini (İtalya), Marcello Musto (İtalya), Ramon Montovani (İtalya-Parlamenter), Valter Cesaris (İtalya-Milletvekili), Giovanni Bianchi (İtalya-Parlamenter), Paulo Cento (İtalya-Parlamenter), Marco Pezzoni (İtalya-Parlamenter), Evgeni Mavtckenkov (Rusya-Parlamenter), Bovrdouku Pavel (Rusya-Parlamenter), Boc Ekhian (Lübnan-Parlamenter), Panos Kamenos (Yunan-Parlamenter), Dimitri Samdu (Romanya-Parlamenter), Walter De Casaris (İtalyan-Milletvekili).

Şamil TAYYAR


Copyright © 2000, MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş. - Tüm hakları saklıdır