Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 10 Haziran 2007, Pazar
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
Kanal 1
ABC

OKS soru ve cevapları

İlköğretim son sınıf öğrencilerinin katıldığı Ortaöğretim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı (OKS), 10 Haziran Pazar günü yapıldı. OKS soru kitapçıkları ve cevap anahtarları Sabah.com.tr'de...
İlköğretim son sınıf öğrencilerinin katıldığı Ortaöğretim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı (OKS), sona erdi. OKS soru kitapçıklarına ve cevap anahtarlarına ulaşmak için aşağıdaki linkleri tıklayınız...

* 2007 OKS A Soru Kitapçığı
* A Cevap Anahtarı

* 2007 OKS B Soru Kitapçığı
* B Cevap Anahtarı

Fen, Anadolu ve Sosyal Bilimler liseleri, Polis Koleji ve özel okullarda okumak isteyen öğrencilerin katıldığı Ortaöğretim Kurumları Seçme ve Yerleştirme Sınavı (OKS) sona erdi. Milli Eğitim Bakanlığı'nca 81 il ve 53 ilçe merkezi ile yurt dışında Lefkoşa, Medine, Cidde, Riyad, Trablus, Bakü ve Aşkabat'ta toplam 2 bin 458 binada 41 bin 853 salonda yapılan sınav, saat 12.00'de sona erdi.Toplam 120 dakika süren sınavda, 399 bin 771'i kız, 424 bin 780'i erkek olmak üzere toplam 824 bin 551 aday ter döktü. Adaylara, Türkçe, Matematik, Fen ve Sosyal Bilgiler alanlarında test usulü toplam 100 soru yöneltildi.

Sınava katılan öğrencilerden bazıları bu yılki soruların kolay olduğunu ifade ederken bazı öğrenciler matematik sorularının zor olduğunu, bazıları ise fen bilimlerinde zorlandıklarını dile getirdiler.Sınav heyecanını okul kapısında bekleyerek paylaşan veliler de, çocuklarının verdiği emeklerin karşılığını almasını dilediler.

GEÇERSİZ DURUMLAR

Sınav sonucunda yapılacak incelemelerde, cevap kağıdı ve/veya soru kitapçığı eksik çıkan adayın sınavı geçersiz sayılacak.Ayrıca, kopya alma veya verme girişiminde bulunan, kendine ait olmayan cevap kağıdı kullanan, cevaplarını soru kitapçığına işaretleyip cevap kağıdını boş bırakan, sınav kurallarına uymadığı tespit edilen, soru kitapçığını veya cevap kağıdını teslim etmeyen adayların sınavı da geçersiz sayılacak.

Sınava giren adayların sorulara verdikleri cevapların dağılımları ve aldıkları puanlar, bilgi işlem yöntemleriyle incelenecek. İncelemelerden elde edilecek bulgular değerlendirildikten sonra ikili veya toplu kopya çekildiği sonucuna varılması durumunda, kopya eylemine karıştığı belirlenen adayların cevapları iptal edilecek.

OKS TAKVİMİ

Sınav sonuçları 10 Temmuzda açıklanacak. 2 Temmuz 2007'de tercih kılavuzu yayınlanacak. Okul tercihleri adayın velisi tarafından 11-20 Temmuz 2007 tarihleri arasında okul müdürlükleri aracılığıyla yapılacak. 27 Temmuz 2007 tarihinde 1. yerleştirme sonuçları açıklanacak ve 30 Temmuz-6 Ağustos 2007 tarihleri arasında 1. kayıt dönemi başlayacak.Bu yıl bir seferde 20 tercih alınacak ve ikinci bir tercih işlemi yapılmayacak.

8 Ağustos 2007 tarihinde, 1. yerleştirme sonuçlarına göre boş kalan kontenjanlar duyurulacak. 9-14 Ağustos 2007 tarihleri arasında 2. yerleştirme talepleri alınacak. 20 Ağustos 2007 tarihinde 2. yerleştirme sonuçları açıklanacak. 21-25 Ağustos 2007 tarihleri arasında 2. kayıt dönemi başlayacak.

Okullar, 17 Eylül 2007 tarihinde açılacak.

"ŞİMDİYE KADAR GERÇEKLEŞEN EN SAKİN SINAV"

Ortaöğretim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı'nı (OKS) düzenleyen Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Teknolojileri Genel Müdürü Nizami Aktürk, OKS 2007'nin şimdiye kadar gerçekleştirilen en sakin, en güzel sınav olduğunu ve sorunsuz tamamlandığını söyledi.

Aktürk, sınavın Türkiye genelinde sorunsuz geçtiğini, öğretmenlerin ve öğrencilerin görüşlerinin de bu yönde olduğunu, sorular konusunda da şimdiye kadar şikayet gelmediğini söyledi.

Soru kitapçığının basımına büyük özen gösterdiklerini belirten Aktürk, soruların çok okunaklı olduğunu, öğrencinin gözünün yormayan kağıt kullanıldığını ve kitapçıkların özel makinelerde dikişlendiğini belirtti.Öğrencilerin soruları daha rahat okuması ve kitapçıkları sağlıklı kullanabilmesi için çaba harcadıklarını anlatan Aktürk, özellikle matematik sorularının çözümü için özel alanlar bırakıldığını, soruların geçen yıllara göre daha büyük yazı karakterleriyle basılarak soruların daha okunaklı olmasının sağlandığını kaydetti.

Aktürk, Türkçe kullanımı konusunda da çok titiz davrandıklarını belirterek, özellikle Türkçe sorularının defalarca kontrol edildiğini belirtti.

''Şimdiye kadar gerçekleştirilen en sakin, en güzel sınavdı. Tüm Türkiye'de sorunsuz tamamlandı'' diyen Aktürk, sınavın ardından merkeze ilk kez bu kadar az telefon geldiğini, sınav merkezlerinin durumunu teyit ettiklerini ve hiçbir sıkıntının olmadığını ifade etti.