kapat
   
SABAH Gazetesi
 
    Son Dakika
    Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
    Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Dosyalar
    Arşiv
    Etkinlikler
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
    Cumartesi
  » Aktüel Pazar
    Otomobil
    Sinema
    Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Deniz Baykal beni en çok şaşırtan isim oldu
SABAH ve atv Ankara bürosu kadınlara emanet

Onlar iki başarılı kadın. Biri SABAH, diğeri atv'nin Ankara temsilcisi. Aslı Aydıntaşbaş ve Tuba Atav, medyada kadın olmanın zorluklarını anlattı. İşte kadın gözüyle siyasetin yüzü...


Deniz Baykal beni en çok şaşırtan isim oldu

Genç ve başarılı birer kadın gazeteci onlar. SABAH Ankara büro Aslı Aydıntaşbaş'a atv Ankara ise Tuba Atav'a emanet. Temsilcilerimiz mesleğin zorluklarını anlattı.

Erkek egemen Ankara'da varlığını kısa sürede kabul ettiren Aslı Aydıntaşbaş, yedi yıldır Amerika'dan sürdürdüğü gazeteciliğin ardından Ankara'ya ve iktidar savaşlarına alışmaya çalışıyor.

* Nasıl başladınız gazeteciliğe? Amerika'daydım ve farklı yayın organları için haber yapıyordum. 93 sonuydu, Yeni Yüzyıl Gazetesi kurulurken bana iş teklif ettiler. Bu fırsatı kaçırmak istemedim.

* Sonra tekrar Amerika'ya döndünüz ve Sabah Washington temsilcisi oldunuz. Sabah'ın Ankara temsilciliğine getirilmeyi hiç bekliyor muydunuz? George Bush'un NATO Zirvesi için İstanbul'a gelişini izlemek üzere buradaydım. O sırada tebliğ ettiler yeni görevimi. Ben de çok şaşırdım, büyük sürpriz oldu.

* Yıllardır Amerika'da süren bir yaşam ve sonrasında Ankara... Karar vermek zor oldu mu? Karar vermek kolay ama acılı oldu. Zira Ankara'nın zor ve yaşamış olduğum New York, Washington, İstanbul gibi kentlere kıyasla hayat tarzı açısından özürlü bir yer olduğunu biliyordum. Ama bu bir seçimdi, neye girdiğimin farkındaydım.

* Neden zor Ankara'da olmak? Ankara gerçek bir metrepol değil. Buradaki siyaset-iktidar olayları bazen insanı canından bezdiriyor ama buna karşın doyurucu yanları da var. Çünkü her şeye rağmen Türkiye'nin kalbi burada atıyor. Herkes İstanbul'u Türkiye zannediyor ama değil. Asıl Türkiye Ankara, yani Anadolu.

* Bir de bu şehirde kadın gazeteci olmak var, öyle değil mi? Evet çünkü erkek egemen bir siyaset yapısı var. Meclis öyle, bakanlıklar öyle, hatta gazeteciler bile çoğunlukla erkek... Kadınlar da var ama yönetici olarak çok az. Günlük işleyiş açısından siyasetin yapıldığı yerler ve işleyiş tarzı oldukça maço.

* Maço derken..? Ne bileyim, bazı bakanlarla görüşmek için akşam Balgat'ta bir nargile kafesi var, oraya gitmeniz lazım. Şimdi ben istesem de öyle bir dünyaya giremem, girsem de sahte olur.

* Siyasilerle ilişki kurmakta zorlandınız mı? Zorlanmadım aslında çünkü buradaki insanlar da farklı bir sese aç. Hem kadın olarak hem uzun süre yurtdışında yaşamış biri olarak beni merak ettiler. İkincisi Sabah gazetesi çok önemli bir gazete. Her ne kadar her akşam karşılıklı oturup nargile içmesek de, Sabah Gazetesi'nin Ankara temsilcisini dikkate almak zorundalar. Bu da benim hayatımı kolaylaştıran bir şey. Ama hiç ahbaplık edeceğimi düşünmediğim insanlarla çok iyi ahbap oldum.

* Tanıyınca sizi en çok şaşırtan siyasi isim kim oldu? Deniz Baykal... Son birkaç yılda katılmadığım birçok şey yapmasına rağmen, Ankara'nın en hoş sohbet insanlarından biri.

* Peki, ya Tayyip Erdoğan? Her şeyden önce çok duygusal bir insan. Zaman zaman öfkeli, zaman zaman çok yumuşak ve duyarlı. Sevdi mi seviyor, sadakate önem veriyor. Ama benim için Tayyip Erdoğan hala bir bilmece gibi. Ne zaman, ne karar vereceğini kestirmek zor.

* Bir gününüz nasıl geçiyor? Hayatım başka insanların kontrolünde. Hemen her gün öğle ve akşam yemeklerinde ya bürokrat, ya bakan ya da haber kaynağımız olan kişilerle buluşuyorum. Bu işimin bir parçası ama bazı günler çok yoruluyorum.

* En çok ne yapmak isterdiniz? Spor ve yoga. Ama Ankara'da yoga yapmak imkansız çünkü buranın ruhuna aykırı. Sürekli adrenalin üzerine kurulu bir hayatın içinde gevşersem, işten koparım diye korkuyorum.

* Peki kendinize ne zaman vakit ayırabileceksiniz? Şu an için buna imkan yok gibi görünüyor. Hayalini kurmak bile zor. Ama bu yoğunluğa rağmen işimi çok seviyorum ve bu işi başarmak için burdayım. Ankara'da kalmaya niyetliyim!

İlknur K. AKMAN

DİĞER RÖPORTAJ HABERLERİ
 Mücevher alırken pazarlık edemediği için ağlayan
 Bir daha ülkenizde çalışır mıyım, bilmiyorum
 Sıcak haberin içinde olmayı çok özlüyorum
 Elimdeki sihirli değnek olmasa asla yaşayamam, ölürüm
 Bir şey yaşadım, canım yandı, dersimi de aldım
 O fotoğrafta masum bir aşk var
 Kaptanın seyir dışı defteri
 Cüneyt'le aşkımızı tiyatrodaki kadınlara rağmen kazandık
 İslamcılar hayatla yüzleşti
 Irak'ın Özal'ı olmak isteyen adam
 Etiler'deki eğlenceye tahammül edemiyorum
 Okan'la güzel bir aşk hikayesi yaşadık ama...
 Herkes yolcu biz gazeteciler hancıyız
 Ben de herkes gibi kefeni yırtmak istedim
 Ofis işi istemedim, 'atçı' oldum
 Kadınlar her tür tacizi yapıyor
 Seksi pişmanlıkla yaşadım
 Entelektüel eğlence yazıyorum
 "Niye Kürtlere yardım ediyorsun?"
    Aktüel Pazar Yazarlar
    Güncel
    Hobi
  » Röportaj
    Gurme
    İyi Yaşa
Bandırma yolcuları
Bandırma yolcuları
Atatürk'e en büyük acıyı Samsun'a yanında götürdüğü Kazım Dirik...
Bu ne zamansız bir ölüm
Bu ne zamansız bir ölüm
Ne oldu, sevgili kardeşim... Niye bizi böylesine erken bırakıp...
Fransız peynirinin en Fransız markası
Adını üretildiği Fransa'nın Camembert köyünden alan peynirin...
2004 mahsulü boyalı ve sulu şaraplar
Dışarıdan görünen manzara çok iyi. Ama Türkiye'ye gelen turist sayısı...
Hukuk savaşı için gaza bastılar
Motosiklet dernek, kulüp ve grupları "Motosiklet Grupları Platformu" adı...
İkramda Uzakdoğu farkı
Kabinde sunulan ikram kalitesiyle ün yapan Uzakdoğulu havayolları zirveyi bu...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.