kapat
   
SABAH Gazetesi
 
    Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
    Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
    Cumartesi
  » Aktüel Pazar
    Teknoloji
    Otomobil
    Sinema
    Hobi
    Çizerler
Bizimcity
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Mutlu, mavi bir dünya
Mutluluğun rengi mavi

Mavinin gücünün sınırı yok. Bu renk pek çok ülkede barışın ve huzurun anahtarı

Frankfurt'taki ev aksesuarları fuarının tasarım bölümünde Ed Annick tarafından hazırlanan "BLUEblue" adlı sergi, mavi bir dünyanın kapılarını aralıyor. Sergide bu rengin kültürel ve ekonomik gücü anlatılıyor.

***

Mutlu, mavi bir dünya

Frankfurt'taki ev aksesuarları fuarının tasarım bölümünde Ed Annick tarafından hazırlanan "BLUEblue" adlı sergi, sakin ve huzurlu bir dünyanın kapılarını aralıyor
Mavinin bu kadar etkileyici bir renk olduğu aklınıza gelir miydi? Benim hayır. Evimde veya giysilerimde out renklerden biriydi mavi, bu sergiyi görene kadar Frankfurt Ambiente ev aksesuarları fuarının tasarım bölümünde Ed Annick tarafından hazırlanan "BLUEblue" adlı bir prezentasyonu sizler için izledim.

Ed Annick'e göre mavi rengin gücünün sınırları yok.. Ancak tarih içinde bu evrensel sembolün her çeşidi daima tercih edilmiş. Konuya farklı bir bakış açısı getiren bu sergi, bir trend şovu değil. Burada "mavi"nin kültürel ve ekonomik gücünün anlaşılması hedeflenmiş. Tarihi kültür, doğal akış, sanat eseri, psikolojik algılama, meraklı kültürel çağrışımlar ve daha pek çok şeyin eklektik bir harmanı da denilebilir. Yabancı markalardan yerli ev aletlerine, eski zamanlardan modern günümüze, mavinin etkisi hakikaten inanılmaz..

Ev temizliğinde kullanılan ürünlerin çoğunun kutusunda mavi rengin hakim olması tesadüf değil. Maviyle verilen mesaj "ferahlık". Mesela Lekue firması fırına girecek mutfaklık ürünlerinde mavi rengi kullanıyor, mavi ürünler firmanın cirosunun yüzde 70'ini oluşturuyor. Ülkelere göre mavinin anlamı; temiz, barış, ferah, sakin ve güvenilir.

Kültürel farklılıklar tabii var. Çin mavisi "ölümsüzlüğü" çağrıştırırken, Danimarka'da kalite anlamına geliyor. Amerikalı kadınlar evlenirken hala "Eski veya yeni, mavi birşey ödünç al" diyor. Bu da, İsrailli gelinlerin sadakatlerini ifade etmek için kullandığı mavi kurdeleden geliyor. Eskiden dinsel törenlerde belli renklerin kullamiş. Mavi, pek çok kültürde erkeksi çağırışımlar yaptığı için Konga'daki Afrikalı gençler, çocukluktan ergenliğe geçişte yüzlerini maviye boyuyorlar. Mavi çocukluğun hayaletini temsil ediyor.

Bu törenden sonra yetişkin genç, gururlu bir erkek olup toplumdaki yerini alabiliyor. "Mavi kullanarak erkek olmak" töreni bazılarına garip ya da zoraki gelse de, mavinin gücü batı toplumlarında da kullanılıyor. Dünyanın bu tarafında erkek odaları için en çok seçilen renk neden mavi?

DOĞAYA SAYGI

Eski Mısır'da ölümden sonraki hayatta mavinin güç verdiğine inanılırdı. 14.yy.da şovalyeler güçlerini mavi renkli zırh giyerek gösterirlerdi. Altın çağda, resimde mavi rengi kullanmak statü durumuna geldi. Picasso'nun 'Mavi Dönemi'nden Mondriaan'ın mavi takıntısına, pek çok ressam maviden ilham aldı. İnsan gözünü kapayıp doğayı düşündüğünde, beynindeki imajlar hemen renklenir. Aklına egzotik hayvanlar, tropikal yağmur ormanları, yeşillikler gelir.. Ama garip bir şekilde gökkuşağının en çarpıcı rengi olup, yeryüzünün yüzde 70'ini sular oluşturmasına rağmen, akla ilk gelen mavi değildir.

Oysa mavinin tüm tonları çok etkileyicidir.. Okyanuslar, parlak bir gökyüzü, yeni doğmuş bir bebeğin mavi gözleri. Okyanusun değişen renkleri pek çoğumuza ilham verir. Doğaya karşı hissettiğimiz saygıyla karışık korku, denize olan sevgimizi açıklayabilir. Belki de dalgalardan aldığımız keyif, bu rengin bize verdiği enerjidendir. Stratejik marka süreci başladığında, her zaman aynı iki soru sorulur. Ürünümüzü, servisimizi ve hatta şirket kimliğimizi hangi renk en iyi yansıtır ve tüketiciler hangi renge en çok güvenir?

Ticari olarak bunun yüzde 100 yazılı kanıtı olmasa da, araştırmalar bir rengi favori gösterse de, iş marka ve renklere gelince kafa yormak boşuna. Mavi logolu Amerikan Express'in kredi kartı neden yeşil? Bazı mavi logolar: Chiquita muz, durex prezervatif, FIAT, Mazda, KLM havayolları, Hilton, Nivea krem, Nokia .. Psikolojide de mavinin etkisi çok büyük. Gerçek bir mavi aşığıysanız, sakin ve başarılı bir gelecek sizi bekliyor. Tek yapmanız gereken araştırmalarla belirlenen psikolojik verileri günlük hayata geçirmek. Açık mavi bir ortamda çalıştığınız zaman, daha rahat ve yaratıcı oluyorsunuz, verimliliğiniz artıyor. Yeni doğan bir bebeği mutlaka mavi tavanlı bir odada yatırın, bu hem bebeğin IQ'sunu artıracak hem de sinir sisteminin (dolayısıyla sizinkinin de) sakin olmasını sağlayacak. Cebinizde mavi bir taş taşıdığınızda, ağrılarınızın çoğu kaybolabilir. Mavi tişört giydiğinizde yeni arkadaş bulmak inanın çok daha kolay.

Bilimsel araştırmalara göre, mavi ortamlara konulan hayvanların kürkleri daha parlak, bitkilerin büyümesi daha hızlı, kesilecek tavukların stresi daha az. Tüm bunların tek kötü tarafı ise mavinin sihirli gücünün ancak kudretine inandığınız zaman etkili olması. Sokağa çıktığınızda mavi olmayan bir dünya hayal etmek zor. Şimdiye kadar maviden belki bu kadar etkilenmediniz. Ama bundan sonra mavinin zenginliği, çeşitliliği, pozitif enerjisi ve desteği sizi şaşırtmaya devam edecek. Nereye giderseniz gidin, farkında olduğunuz sürece, "mavi"nin sizinle olacağına emin olabilirsiniz. İstanbul'u da en güzel yapan mavi, masmavi Boğaz değil mi? Çok şanslıyız arkadaşlar, bu kadar güzel tasarlanmış, en mavi şehirde yaşıyoruz. Sizleri mavi tasarımlarla başbaşa bırakıyorum.
DİĞER HOBİ HABERLERİ
 Şapkam, ben ve tasarımlarım
 Airbus'ın Türkiye ilgisi
 Akkurt Amerika'ya açılıyor
 Denizcilerin fuarı başladı
 Maceranın Türk öncüleri
 Provence'da piknik yapılır
 Sizin oyuncağınız ne?
 "Karma" nın dünyaya sunduğu çelişki HİNDİSTAN
 Kısa...kısa...kısa...
 Tren sevenlere nostaljik bir tatil
 Işıl ışıl mücevher binalar
 Parmak ucundaki teknoloji
 En büyük 10 havalimanı
 Atlasjet-ETS iç hatlara giriyor
 Kısa...kısa...kısa...
 İlkbaharı Rodos'ta karşılayın
 Ata'nın çiçeği 100 yaşında
 Ankara'ya yeni terminal
 Uğurlu merdivenin şehri
    Aktüel Pazar Yazarlar
    Güncel
  » Hobi
    Röportaj
    Gurme
    İyi Yaşa
REFİK DURBAŞ
Bir kayıp kuklacı
Okitabı şimdi nerede bulmalı? Hangi...
GÜNTAY ŞİMŞEK
Havacılığı sıkıntılar bekliyor
Henüz yaz sezonu tam...
TURGAY NOYAN
Yelken ve Turmepa
Ülkemizde önemli işler yapılıyor.
Kırlaşan saçlara bitkisel boya
Kırlaşan saçlara bitkisel boya
Genellikle yaşlılığın en büyük belirtisi olarak görülen beyaz saçlar...
Çok uluslu bir takım
Çok uluslu bir takım
Yeni Zelandalı, Tahitili, Avustralyalı, Fransız ve Türkler'den oluşan...
Şımarıklıktan hoşlanmam
Sıradışı tasarımlarıyla dünyanın en ünlü tasarımcılardan biri kabul...
Barış'ın gözleri hayata gülmeye devam edecek
Uğradığı saldırı sonucu 13 Nisan'da hayata veda eden 26 yaşındaki Barış...
Hasta yatağında bile en iyisi o
Tanrının sol ayağı, Armando Diego Maradona çok hasta ama efsane hiç bir şey...
 
    Ana Sayfa | Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon
Spor | Hava Durumu | Sarı Sayfalar | Günaydın | Bizimcity | Kapak Güzeli | Astroloji | ON Magazin | Sağlık | Cumartesi | Aktüel Pazar | Teknoloji | Otomobil | Sinema | Hobi | Çizerler
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.