kapat
   
SABAH Gazetesi
 
    Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
    Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Ana Sayfa
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
    Cumartesi
  » Aktüel Pazar
    Yaşama Dair
    Sinema
    Hobi
Bizimcity
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Fotoğraflar artık dijital
Fotoğraflar artık dijital

Dijital çağla birlikte fotoğraf filmleri de kullanılmaz oldu. Artık profesyoneller de amatörler de dijital makineleri tercih ediyor
Dijital fotoğraf makineleri, başta görsel alanda hizmet veren sektörler olmak üzere fotoğraf malzemesi kullanan kurumların vazgeçemediği gereçlerden biri haline geldi. Dia ve negatif filmden alınan kaliteye yakın görüntü veren dijital fotoğraf makinelerinin en önemli tercih nedeni pratik olmaları. Film banyosu sürecini tamamen saf dışı bırakan dijital fotoğraf teknolojisi sayesinde fotoğraflar tek bir kablo ile bilgisayara aktarılabiliyor. Yazıcılar aracılığı ile istenilen ebatta fotoğraf çok kısa bir zamanda elde edilebiliyor.

SANATÇILAR FİLM DİYOR
Ancak bazı fotoğraf sanatçıları film kullanmakta kararlı. Özellikle moda fotoğrafçıları dia film kullanmanın daha iyi sonuç verdiğini savunuyor. Billboard'a basılacak büyüklükte kaliteli fotoğrafların dijital teknolojide iyi sonuç vermemesi 6x6 dia filmlerin hala kullanılmasını sağlıyor. Fotoğraf sanatçıları dijital fotoğraf makinelerinin filmlerde yakalanabilen renk doygunluğuna sahip olmadıklarını savunuyor. Her geçen gün gelişen dijital teknolojinin yakın bir zamanda film teknolojisini ortadan kaldıracağı tartışmasız bir gerçek. Kodak firmasının film üretimini tamamen bitirmesi buna çok çarpıcı bir örnek. Dijital fotoğraf makinelerinin en çok kullanıldığı kurum basın sektörü. Dijital makineler, mesleklerini olabildiğince hızlı yapması gerekli olan gazetecilerin işini çok rahatlatıyor. Dünyanın herhangi bir yerinden çekilen bir fotoğraf telefon bağlantısı ve diz üstü bilgisayarla çekildikten 1 dakika sonra gazetelere geçilebiliyor. Yani çekimden sadece 5 dakika sonra fotoğraf gazetedeki oluyor. Dijital fotoğrafların etkilediği bir başka sistem de baskı makineleri. Film baskısı yapan baskı makineleri artık yerini dijital baskı makinelerine bırakıyor. Aile fotoğrafı çeken amatör fotoğrafçıların tercih ettiği makineler dijital. Bu yüzden negatif baskı yapan makineler yerlerini dijital baskı makinelerine bıraktı. Bu durum ünlü fotoğraf firmalarının dijital baskıya geçmesine neden oldu. Fujifilm Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Garan, fotoğrafçılığın büyük bir değişim gösterdiğini söylüyor: "Fotoğrafçılıkta son 3 yıldır çok şey değişti. Şu anki temel amacımız çekilen dijital fotoğrafların anında baskıya çevrilebilmesi. Evlerden internet aracılığı ile Fujifilm'e sipariş verilebiliyor ve baskı anında eve ulaştırılabiliyor." Dijital makineler her seviyede fotoğraf çekenlere uygun olarak tasarlanmış. Ünlü firmaların en son ürettiği dijital fotoğraf makinelerinin özellikleri ise şunlar:

Video çekimi yapabiliyor
Kodak DX6490 amatör fotoğrafçılar için ideal bir digital makine. 4 milyon piksellik bir görüntü kalitesine sahip. 38-380 mm'lik bir zoom a sahip. 16 MB'lık bir belleği içinde bulunduruyor. Sesli video çekimi yapabiliyor. Ayrıca Kodak Easy Share sistemi ile yazıcıya bağlanan fotoğraf makinesinden anında kart basısı almak mümkün oluyor.


Kaliteli görüntü
3.2 milyon piksel çözünürlüğü ve 3x optik,4x digital yakınlaştırma ile Nikon Coolpix 3700 küçük kompakt yapısı ile her yere taşınabilen bir digital makine. Makine istenildiğinde kapasitesi arttırılabilir. Sabit çekim modları ile portre, iç mekan, gece portresi, kar, manzara, günbatımı ve ters ışık fotoğrafları kusursuz kalitede çekilebilir.

Çok hızlı
İleri düzeydeki fotoğrafçıları hedefleyen ve Canon'un 28-200 mm lensini taşıyan ilk kompakt dijital fotoğraf makinesi PowerShot Pro1, saniyede 2.5 kare fotoğraf çekebiliyor. 12 çekim modu ile pek çok çekim koşullarına uygun. Kameranın görüntü işlemcisi ile yüksek işlem hızı, görüntü kirliliği olmadan en doğru renk oluşturma ve görüntü işlemeyi sağlıyor.

Net görüntüler veriyor
3.2 Megapiksel görüntü verebilen ve 10x optik zoom'lu PowerShot S1 IS ayrıca, doğal sesli video klipler çekebiliyor. Optik görüntü sabitleyici özelliğiyle, fotoğraflarda elin titremesinden oluşan bulanıklığı engelliyor. 3.2 Mega piksel sensörü ile A4 boyutuna, görüntüde herhangi bir bozulma olmadan görüntünün büyütülmesini sağlıyor.

Sualtında da kullanılıyor
Fujifilm FinePix F700 Fuji'nin çok iddialı olduğu bir model. Fotoğraf makinesi, açma tuşuna basıldıktan 1,2 saniye sonra çekime hazır oluyor. FinePix F700, sallantısız, sesli video çekimleri yapabiliyor. Çekilen resimler, RAW-dosyası veya JPEG olarak kayıt edilebilir. 6,3 milyon piksel görüntü verebilen makinede, Yüksek ışık değerine sahip 35 - 105mm zoom objektif bulunuyor. Ayrıca fotoğraf makinesine WP-FX 700 sualtı koruması monte edilebiliyor. Bu koruma 50 metreye kadar etkili ve sualtı fotoğrafçıları için sağlam ve kullanışlı bir model.

Cenk Ertekin

DİĞER GÜNCEL HABERLERİ
 Dört mevsime tek ayakkabı
 Kozmetikte nostalji rüzgarı
 Ney ruhu terbiye ediyor
 Komedi ve dram ustası
 Kendine yeniden başla...
 Tanju'nun bilgisayar programı Fenerbahçe'yi ateşledi
 Mutsuz çocuklar yetiştiriyoruz
 Her anne baba gibi ünlüler de çocuklarının geleceği için...
 Bir saatliğine ülkeyi yönettiler
 Dünün esnafları, bugünün 'duayen işadamları' oldu
 Turizmde butik modası
 Dünyanın en zengin akrobatı
 Üç ayrı kıtada dokuz ayrı şovları var
 Ses Tiyatrosu konserlerle şenleniyor
 Piyanist'in şefi Türkiye'de
 Tezgah açmaya ciple gidiyor
 İstanbul canlı bir şenliktir
 Akdeniz mutfağından bir yıldız
 Birileri aforoz edilecekse bunlar porno tacirleri olmalı
    Aktüel Pazar Yazarlar
  » Güncel
    Hobi
    Röportaj
    Gurme
    İyi Yaşa
BALÇİÇEK PAMİR
Bu bisküviler bir harika
Tarçınlı bir kutu bisküvim var...
MEHMET ALTAN
Tanrıtanımazlık Dersi
Geçenlerde yabancı gazeteleri...
ÖNCEL ÖZİÇER
Ülkemin töresi meşhurdur
Her memleketin "bir şeyi"...
REFİK DURBAŞ
Hemşehrim Gaziantep
Sevgili arkadaşlarım Onat Kutlar,...
Masamızda İtalyan şarap dünyasından bir asil var
Michel Rolland'ı tanıyor musunuz? Onun "guru", "dahi", "sanatçı" veya...
Yemeklerimizin gizli mesajı
İyi bir yemeğin sadece tadının iyi olması yeterli değil. Onun ortama uygunluğu,...
 
    Ana Sayfa | Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon
Spor | Hava Durumu | Günaydın | Bizimcity | Sizinkiler | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin Sağlık | Cumartesi | Aktüel Pazar | Yaşama Dair | Sinema | Hobi
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.